Suomalainen luonne on varmasti omistautuvampi ja lojaalimpi logolle
kun pelataan täällä omassa liigassa, puhumattakaan kasvattajaseurassa pelaaminen.
Ookoo. Sulle arjalainen luonne on kaiken aa ja oo. Paitsi, että Tillusta pitää päästä mahdollisimman nopeasti eroon, tilalle vaikka joku Möttönen. Se pyhittää vielä ihan kaikki keinot.
Viime kaudella Ilves pelasi sitoutunutta lätkää, jossa tapeltiin pisteistä aina loppuun asti, tultiin jopa rinnalle ja ohi. Erikoistilanteista vastasi suomalaiset valmentajat. Tälle kaudelle jatkoi 75% viime kauden runkopelaajista.
Tänä syksynä Ilveksellä on sakannut kaikki. Hölö on päässyt rakentamaan valmennuksen ja joukkueen mieleisekseen. Vastannut toista vuotta putkeen harjoitussuunitelmasta. Tulos on luokaton.
Kaikkein pahiten on sakannut viisikkopuolustus, AV ja YV, henkinen jänne. Noi on valmennukselle kaikkein helpoimpia asioimpia laittaa kuntoon tuolla materiaalilla, mutta ei vaan sitten.
Tillun voi nakata pois. Viekö se vastuun pois valmennuksesta? Eikun niitä ei saa kritisoida... Sä saat lapaan Mäntykiven, Jasekin, Lööken, Törökin, Klingbergin, Ratisen, Henmanin, Johanssonin, Parikan, Pellin, Nybergin, Kucerikin ja 93 prossan Pavlatin + Taposen. Ja häviät kaikille.