Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Tuossa artikkelissahan ei TPS:llä lasketa olevan lainkaan lepoetua 2.1. pelattavassa ottelussa, jossa Ilves on pelannut potentiaalisesti viitenä peräkkäisenä päivänä ja matkustanut kuudentena Sveitsistä Suomeen kohdatakseen seitsemäntenä päivänä TPS:n.
Ilveksen otteluohjelmaan vaikuttaa viime kauden runkosarjan nelossijasta palkinnoksi tullut joulun välipäivien alppimatka rentomieliseen Spengler Cupiin, jonka takia se on vuodenvaihteen hujakoilla kahden viikon ajan sivussa SM-liigapeleistä.
Minä ymmärsin, että Zamboni höyläsi liian syvältä ja jää oheni jokaisella ajokerralla.Onkohan jutussa menny jäänhoitokoneet ja jäädytyskoneistot sekasin?
"Sen mukaan ongelmat johtuivat jäänhoitokoneen asetusvirheestä, jota ei havaittu ajoissa."
![]()
Millä perusteella on Tapparalle myönnetty noin iso tatsietu?![]()
Ilveksen SM-liigalta saama jättietu paljastui, vastuuhenkilö eronnut jo työstään – ”Todella epäreilua!”
Ilves ja TPS saavat otteluohjelmasta suurinta hyötyä. Tapparan tietä hiekoitetaan kaikista joukkueista eniten. Ohjelman vastuuhenkilö on jo eronnut tehtävästään.www.is.fi
Kerrankin näin![]()
Heh!!! Ilveshän on ollut se joka sarjaohjelmasta on kärsinyt monena vuonna peräkkäin ja vieläpä todella räikeästi. Kun Niemelä tai Pennanen on sitä yrittänyt presseissä nostaa, on nämä leimattu vain turhasta kitisijöiksi ja sanottu että ammattilaispelaajan pitää kestää sama minkä tiiliseinäkin. Onko mediaa erityisemmin kiinnostanut tehdä tutkivaa journalismia asiasta?? Mutta sitten kun Tappara onkin se joka sarjaohjelmasta kärsii, niin Hoffren ja Touru saa valtavan moraalipaniikin että eihän tämä nyt näin voi mennä! Pelin taso kärsii, loukkaantumisriski kasvaa, henkinen hyvinvointi kärsii! Ja Nättinen kertoo vakavana että ei tavallinen katsoja voi edes käsittää miten kovan työn pelaaja saa tehdä ladatakseen itsensä pelimoodiin tuossa peliruuhkassa. No v***u onkohan Ilves yrittänyt sitä viestiä viedä mediaan mutta eipä ole kiinnostanut! Sen sijaan korostetaan että Vuorinen huomauttaa asiallisesti että haasteena on sama halli ja CHL! Piti olla se oikea joukkue joka sarjaohjelmasta kärsii että alkaa mediaakin kiinnostaa siinä määrin että tehdään isoja juttuja.
Sanoma-konserni: menkääpä itseenne!!! Niin tekopyhää paskaa että oksettaa.
Juuri niin. Entinen Tappara-pelaaja Topi Nättinen tietysti vielä asiantuntijana pöyristelemässä asian tiimoilta. Kun ekaa kertaa varmaan vähintään 10 vuoteen Ilveksellä on enemmän lepoetupelejä kuin lepohaittapelejä.
Onko nähtävänä dataa.Miten usein.Lepoedun saanut voittaa ottelun?
Hyvältä? Jos Ilves olis samassa tilanteessa, niin foorumi olis täynnä kritiikkiä tehottomuudesta ja uusia maalinnälkäisiä laitureita huudeltais hinnalla millä hyvänsä.Ässien kannalta näyttää hyvältä. Joukkue on jumbona maalinteon tehokkuudessa, mutta kakkosena sarjataulukossa. IFK:n kannalta tilasto ja sarjataulukko näyttää päinvastaista.
katso liitettä 20259
Tähän ei ole muuta ratkaisua kuin pelimäärän vähentäminen ensi kaudelle, ja se on sitten ihan Liigan omistajien eli seurojen vastuulla saada sellainen juttu läpi.![]()
Karjalainen avaa padot sarjaohjelmasta. Ei kuulemma oo kenenkään etu että pelaat 19 tuntiin kaks peliä 350km välimatkan päässä toisistaan, ei edes tatsietu.
Veikkauksia että nostellaan Liigan toimistolla loppukausi olkapäitä ja huokaillaan että ”no ne oli sen potkitun UTJ:n sekoiluja” vai luvataanko yrittää järjestään vielä entistä tasapuolisemmat olosuhteet ens kaudelle?
Voisi läpsytellä ne CHL-pelit viikossa ennen kauden alkua ja sit tiputtaa otteluiden määrä vaikkapa 52:een.![]()
Karjalainen avaa padot sarjaohjelmasta. Ei kuulemma oo kenenkään etu että pelaat 19 tuntiin kaks peliä 350km välimatkan päässä toisistaan, ei edes tatsietu.
Veikkauksia että nostellaan Liigan toimistolla loppukausi olkapäitä ja huokaillaan että ”no ne oli sen potkitun UTJ:n sekoiluja” vai luvataanko yrittää järjestään vielä entistä tasapuolisemmat olosuhteet ens kaudelle?
![]()
Karjalainen avaa padot sarjaohjelmasta. Ei kuulemma oo kenenkään etu että pelaat 19 tuntiin kaks peliä 350km välimatkan päässä toisistaan, ei edes tatsietu.
Veikkauksia että nostellaan Liigan toimistolla loppukausi olkapäitä ja huokaillaan että ”no ne oli sen potkitun UTJ:n sekoiluja” vai luvataanko yrittää järjestään vielä entistä tasapuolisemmat olosuhteet ens kaudelle?
Voisi läpsytellä ne CHL-pelit viikossa ennen kauden alkua ja sit tiputtaa otteluiden määrä vaikkapa 52:een.
CHL varsinkin tälle kaudelle sanellut liikaa omia sääntöjään vaikka koko sarja ei varsinkaan Suomessa kiinnosta juuri ketään pl. Mouhijärveläiset
Se kun vaan ei ole tosiaan yksin Sepän käsissä ja koko sarjauudistus vaikuttaa juuri sellaiselta, että on saatu jonkinlainen kompromissi, missä keskimäärin osapuolia vituttaa vähiten, tuskin kukaan osapuoli tyytyväinen on. Toivottavasti seuraava seuraava steppi tuo mukanaan lisää uudistuksia sarjan tervehdyttämiseksi.Yhtälailla voidaan nostaa Seppä tikunnokkaan, hän sanoi,että tällä kaudella URHEILU on keskiössä.
Seppä voisi itse tulla selvittään,että mitä se tarkoittaa käytännössä.
SHL:sä kaikilla joukkueilla on 10 peliä, paitsi kahdella 9
Täällä esim. Pelsuilla on 12 peliä ja Ässillä 15
Taitaa SHL olla valovuoden edellä Liigaa vähän joka asiassa, siellä ainakin URHEILU on oikeasti keskiössä.
Karjalaiselle pisteet,että nosti kissan pöydälle,eikä vaikene asiasta. Liigan pyörittäminen on ollut sitä amatöörien puuhastelua, ja Liigan toimistolla on suursiivouksen paikka