Ilveksen kokoonpano 2021-2022

Tillu alkoi ampumaan kovilla.

Suomi-Kontiola-Lakatos
Järventie-Mieho-Ikonen
Huhtala-Ikonen-Virtanen
Päkkilä-Saarela-Nalli

Kyllä tolla pojat jo Liigaa pelataan!
 
Ilveksen ylivoimaan ainakin Kontiola on juuri sitä mitä lääkäri määrää. Lisäksi, taidetaan rakennella kenttiä vähän eri variaatioihin että keveämpijalkaiset pelaa pystysuuntaa ja taidokkaammat pyrkii hallitsemaan kiekollisena.
 
Nyt on sentteristöön reserviä. Jos Huhtala olisi tulossa, kuten jotkut ovat huhuilleet, olisi hänkin sentteripeliin kykenevä.

Veikkaan ja toivon Meskasen olevan edelleen suunnitelmissa mukana. Huhuttu Lakatos on kysymysmerkki siinä missä Roman tai naapurin nimekkäät tsekit. Floppivaara on suuri.
 
Viimeksi muokattu:
En nyt laskis sen varaan että mese alkaa automaattisesti paukuttaa maaleja ens kaudella.
 
Väitän, että kaksikko Suomi-Kontiola on aika hemmetin iso valttikortti, jos vielä haetaan merkittävää vahvistusta jollekin pelipaikalle. Suomi taitaa olla yksi liigan arvostetuimmista (ja samalla parhaimmista) pelaajista, varmasti sama pätee myös Konnaan. Kukapa ei haluaisi pelata samassa joukkueessa tai jopa ketjussa tuollaisten pelaajien kanssa.

Tosin rosteri vaikuttaa jo hyvältä, maalivahti lienee se isoin kysymysmerkki?
 
Miksi vasta ensikaudelle ? Noo.. hyvä näinkin...
Mitä enemmän tätä kautta paisuttelee, niin alkanut taas tuntumaan siltä, että onko tässä kaudessa mitään järkeä. Nääki tulevat karanteenit jne. Miettii vaa mitä jos tällaista tapahtuisi playoffeissa saati finaaleissa. Sehän olisi kabinettimestaruus jollekin..
 
1. Siirtoikkuna on kiinni.
2. Miksi Kerho olisi päästänyt sopimuspelaajansa Ilvekseen, kun se taistelee vielä pudotuspelipaikasta
3. Epävarmat ajat.
Oli pitkään vapaana ennen kuin Kerhoon päätyi.

Toivottavasti ensikausi on jo jotenkin " Korona vapaa ".. niin paljon kuin mahdollista.
 
En nyt laskis sen varaan että mese alkaa automaattisesti paukuttaa maaleja ens kaudella.
No ei siitä takuuta ole. Muistellaan kautta kun Sandell oli sentterinä Meskaselle. Nyt olis sentteri tiedossa millä saa keskittyä siihen mitä osaa. Ei se osannut sillonkaan peliä tehdä mutta pirun hyvin pisteitä teki. Ennemmin Ville kuin joku pontentiaalinen arpa mikä floppaa.
 
Sitä on vähän turha enää jossitella. Konnan pelikunnosta ei ollut tietoa. Meille oli jo Aree tulossa. Olisihan se ollut oikea peliliike silloin mutta näin nyt päätettiin.
Juu juu.. rahalla olisi otettu molemmat, mutta kun sitä ei ole ja sitten vielä tämä Korona epävarmuus päälle. Siksi toivonkin, ettei sotkea enää ensikautta.
Tämä on siis hyvä siirto !

Ja olisiko Konna edes halunnut tulla lähtökohtaiseksi kakkos-sentteriksi.. nyt on kiistatta luvassa se ykköspaikka.. oletan.
 
Takaisin
Ylös