Ilves rynnisti jo kymmenenteen peräkkäiseen voittoonsa.
www.aamulehti.fi
Pätkiä jutusta;
Voitto oli Ilvekselle kymmenes peräkkäinen, millä se sivuaa seuran ennätystä yhden runkosarjakauden aikana otetuissa peräkkäisissä voitoissa SM-liigassa. Edellisen kerran Ilves onnistui vastaavassa tempussa syys–lokakuussa vuonna 1997.
Joukkueen kapteeni
Joonas Nättinen näki joukkueen peruspelaamisen olevan nyt vaadittavalla tasolla.
”Se antaa joka päivä mahdollisuuden taistella voitosta. Sitten se on kiinni siitä, että ollaanko ihan ytimessä. Maalivahtipelihän meillä on ollut illasta toiseen aivan mahtavaa. Se kantaa, ja joka ilta nousee yksilöitä esiin.”
Voittojen hetkellä on helppo hymyillä, mutta Nättinen myöntää alkukauden vaikeuksien vaikuttaneen joukkueeseen, vaikka ilmapiiri pysyikin hyvänä.
”Ihan varmasti ahdistusta oli ihan riittämiin joukkueessa. Ilves on sellainen joukkue, että on aina isot odotukset, kun lähdetään kauteen. Totta kai aina, kun avaat lehden ja siellä myllätään, että on kriisijoukkue, kyllä se väkisin tulee mieliin.”
”Se vaatii sellaista tsemppiä, että ei tuoda sitä ahdistusta koppiin. Yritetään luoda parempaa ilmapiiriä ja uskoa, että kyllä se lähtee siitä.”
Nättinen nousi Ilveksen kapteeniksi jo toisella kaudellaan seurassa. Hän myöntää kokeneensa paineita joukkueen rämpimisestä, mutta kokee pystyneensä auttamaan joukkuekavereitaan vaikeilla hetkillä.
”Aika monta kertaa sai puhua jätkille, että mulla on luotto sata pinnaa tähän joukkueeseen ja siihen, mitä me tehdään. Meidän pelisysteemiin.”
”Juttelin yksilöiden kanssa ja kävin läpi vähän niiden pelaamista ja ehkä sieltä joitain jätkiä pystyin auttamaan niin, että he jaksoivat uskoa omaan tekemiseen.”
Päävalmentaja
Tommi Niemelä kertoi Nättisen kapteenivalinnan yhteydessä tämän järjestävän ”paljon asioita pelaajien kesken”.
Nättinen paljastaa järjestäneensä illanistujaisia syksyn alhossa.
”Kyllä niillä vaikutusta oli tähän asiaan. Kyllä sillä joukkueurheilussa on tekemistä, että vietetään vähän aikaa kaukalon ulkopuolella ja rentoudutaan.”
”Pari ihan klassista saunailtaa. Kyllä se sieltä kääntyi sitten.”