• Moro! Perinteinen Ilvesfoorumin kevätveikkaus järjestetään nyt jo kymmenettä kertaa. Suuren suosion saavuttanut veikkaus järjestetään omassa osiossaan täällä. Kaikki joukolla mukaan, ja veikkausonnea!

Futismanageri 2026 - Kotimaisen jalkapallon fantasiamanageripeli

onc

Luottopelaaja
Viestejä
1 352
Kaikkien suomifutiksen ystävien iloksi ja onneksi, on markkinoille tulossa täysin uusi kotimaiseen jalkapallopääsarjaan keskittyvä fantasiamanageripeli - Futismanageri!

Vuosien varrella on ollut tyhjiä, hiljaisia liigakausia ja epäonnistuneita yrityksiä sekä hämyisiä viritelmiä, mutta tässä tulokkaassa saattaa olla sitä jotain. Niin jalkapallosarjoissa kuin muissakin lajeissa kansainvälisesti suurta suosiota nauttivat erilaiset fantasiamanageripelit, joissa lajien ja sarjojen seuraajat pääsevät mittelemään toinen toisiaan vastaan omalla raudanlujalla tietotaidollaan ja jumalaisella tuurillaan. Futismanageri on tähän joukkoon mielenkiintoinen lisä, mikä poikkeaa omilla vivahteillaan esimerkiksi todennäköisesti monien tuntemasta FPL:stä, mutta on oletettavasti riittävän samankaltainen, jotta pelin pariin on helppo hypätä. Tekijät pelin takana ovat olleet eri kanavissa aktiivisia ja vastaanottavaisia palautteen ja kehitysehdotuksien suhteen, joten keskustelu huomioista, hyvistä ja huonoista, on tässäkin ketjussa tervetullutta.

Peli on avattu!


Ilvesfoorumin kimppa:

Kirjaudu sisään - Futismanageri.com
Salasana: LaBamba



Pelin somet:


Tässä kohtaa pelistä infopaketti pähkinänkuoressa:
TL;DR:
- Managerilla 1 000 000€ budjetti, joukkueeseen valittavissa kentällinen eli 11 pelaajaa.
- Veikkausliigan otteluohjelma tuo omat haasteensa, ja pitkän pyörittelyn ja testailun jälkeen todettiin parhaaksi ratkaisuksi tehdä vaihdot ja kapteeni "pelipäiväkohtaisiksi".
- Vaihtojen määrä on rajallinen ja joukkueessa on vain 11 pelaajaa (ei vaihtopenkkiä), joten jokaiselle pelipäivälle ei ole luvassa mitään "vaihtorallia".
- Yksittäisestä kapteenin vaihdon "missaamisesta" ei rangaista liian rajusti. Tämä on yritetty huomioida kapteenin kertoimessa ja chippejä suunniteltaessa.
- Kapteenin kerroin asetettiin siis kaikki nämä seikat (ja chipit) huomioiden 1,5x, eikä 2x. FPL-vertailua tehdessä on myös hyvä huomioida, että meiltä ei löydy Triple Captain -chippiä.

Oman joukkueen tehokeinot aka Chipit:
- Tuplaus: Saat valitsemasi ottelun pisteet tuplana. Käytettävissä kahdesti kaudessa.
- Kilpikonna: Saat kaikki nollapeleistä tulevat pisteet tuplana viikon ajan. Käytettävissä kerran kaudessa.
- Maalijuhlat: Saat kaikki maaleista tulevat pisteet tuplana viikon ajan. Käytettävissä kerran kaudessa.


Q&A
Kys; - Onko Veikkausliigan, JPY:n/FIFPron kanssa siis käyty mitään keskusteluja?

Vas; - Futismanageri on itsenäinen ja epävirallinen jalkapallomanageripeli. Veikkausliiga, seurat tai JPY eivät ole olleet mukana pelin kehittämisessä. Muuta tästä aiheesta emme voi tässä vaiheessa kommentoida.
Kys; - Oliko tässä mahdollisuus tehdä useampia omia sisäisiä kisoja/liigoja/skaboja kaveriporukoille ja muille ryhmittymille?

Vas; - On mahdollista! Lähdetään kauteen rajoituksella 3 kimppaa per käyttäjä, mutta tuota voidaan tarvittaessa säätää myöhemmin. Kimppoja voi perustaa kaikille avoimina tai salasanalla suojattuina.

EDIT: 19.3.26 Nostettiin tuo raja viiteen. Kimppojen perustaminen on rajattu kahteen per käyttäjä, jotta listoja ei pommiteta täyteen 1 jäsenen kimppoja.
Kys; - Onko overall rankingin lisäksi myös joukkuekohtaisia rankingeja ja eihän tätä sitten lasketa tuohon 3 kimpan rajaan?

Vas; - Kaksi yleistä tuloslistaa löytyy eli ns. kokonaiskisa ja kimpparanking, jossa mukaan lasketaan kimpan viiden parhaan joukkueen yhteispisteet. Käyttäjä näkee oman joukkueen sivulta helposti sijoituksensa kokonaiskisassa ja eri kimpoissa. Valmiita yleisiä joukkuekimppoja (tai "ryhmiä") ei siis löydy. Kimppojen perustaminen onnistuu muutamalla klikkauksella, ja toivotaan tietty että kaveri- ja työporukoiden lisäksi näitä isompia yhteisöjä saadaan myös mukaan.


Päivitän avausviestiä sitten tilanteen mukaan, kun tulee uutta ja tarpeellista infoa pelistä.

Kysymykset, palautteet, ihmettelyt, risut ja ruusut; keskustelu joukkueista, pelaajista, oman manageroinnin hyvin (huonosti) sujumisesta, perustelut miksi Tatu Miettunen löytyy jokaisen joukkueesta, ovat kaikki tervetulleita tähän ketjuun. Let the games begin!
 
Viimeksi muokattu:
Futismanageri palkitsee 5 parasta manageria seuraavin palkinnoin:

1. PlayStation 5 Digital Edition 825 Gt pelikonsoli

2. Fanituotepaketti + Lippu.fi-lahjakortti - Valitsemasi Veikkausliigajoukkueen fanipaita & kaulahuivi + 50 € Lippu.fi-lahjakortti

3. Fanipaita + Lippu.fi-lahjakortti - Valitsemasi Veikkausliigajoukkueen fanipaita + 25 € Lippu.fi-lahjakortti

4. Kaulahuivi + Lippu.fi-lahjakortti - Valitsemasi Veikkausliigajoukkueen kaulahuivi + 25 € Lippu.fi-lahjakortti

5. Kaulahuivi + Lippu.fi-lahjakortti - Valitsemasi Veikkausliigajoukkueen kaulahuivi + 25 € Lippu.fi-lahjakortti

Tukijäsenyydet (tulossa):

Tukijäsen 9,90 € / 12 kk
  • Tuet pelin kehitystä
  • Pieni timanttimerkki joukkueesi nimen yhteyteen
  • Lisää pelipaitavaihtoehtoja. Voit valita joukkueellesi yhden erikoispelipaidoista.
  • Voimassa 365 päivää
Tukijäsen+ 14,90 € / 12 kk
  • Tuet pelin kehitystä
  • Pieni timanttimerkki joukkueesi nimen yhteyteen
  • Lisää pelipaitavaihtoehtoja. Voit valita joukkueellesi yhden erikoispelipaidoista.
  • Ei mainoksia! Käytä Futismanageria ilman ärsyttäviä mainoksia.
  • Voimassa 365 päivää


Lisäilen omia tarpeelliseksi katsomiani tietoja tähän viestiin, tai jos joku kaipaa avaukseen tai tähän jotain oleellista infoa niin lisätään.

Toivokaamme sujuvaa launchia pelille! Ja pitkää ikää ofc.
 
Viimeksi muokattu:
Yleensä en oo tälläsiä pelaillut, mutta tätä tulen kokeilemaan ja tottakai myös aijon voittaa kaikki!:cool:
 
Noniin, nyt on sivusto auki ja ainakin toistaiseksi on sujunut rekisteröityminen ja joukkueen aloittaminen ilman mutkia.

Futismanageri palkitsee 5 parasta manageria seuraavin palkinnoin:

1. PlayStation 5 Digital Edition 825 Gt pelikonsoli
2. Fanituotepaketti + Lippu.fi-lahjakortti - Valitsemasi Veikkausliigajoukkueen fanipaita & kaulahuivi + 50 € Lippu.fi-lahjakortti
3. Fanipaita + Lippu.fi-lahjakortti - Valitsemasi Veikkausliigajoukkueen fanipaita + 25 € Lippu.fi-lahjakortti
4. Kaulahuivi + Lippu.fi-lahjakortti - Valitsemasi Veikkausliigajoukkueen kaulahuivi + 25 € Lippu.fi-lahjakortti
5. Kaulahuivi + Lippu.fi-lahjakortti - Valitsemasi Veikkausliigajoukkueen kaulahuivi + 25 € Lippu.fi-lahjakortti
 
Viimeksi muokattu:
Kimppaan liitytty!

Olipas aika kivuttoman oloista tuo joukkueen rakentaminen ja sivustolla liikkuminen muutenkin.
Hyvä lähtö ja toivottavasti ihmiset pelin pariin löytää.
 
Kimppaan liitytty!

Olipas aika kivuttoman oloista tuo joukkueen rakentaminen ja sivustolla liikkuminen muutenkin.
Hyvä lähtö ja toivottavasti ihmiset pelin pariin löytää.
Todellakin! Ite laitoin kylläkin alkuun vain satunnaisen tiimin, että sain sen tehtyä, mutta hyvin toimi tuokin.

Ts. älkää tuomitko Tiitisen listaa vielä!!
 
Tekijöiltä väli-infoa eli:

Viime hetkillä piti tehdä vielä pieniä muutoksia, ja valitettavasti joukkueiden logoja ei nähdä edes otteluohjelman yhteydessä. Toivotaan, että logot ja pelaajakuvat saadaan vielä joskus tulevaisuudessa käyttöön. Niillä oli yllättävän iso vaikutus yleisilmeeseen.

Liigatoimiston kanssa ollut ilmeisesti ihan hyvähenkiset keskustelut käynnissä kulisseissa, joten kenties pelistä saadaan jollain aikataululla epävirallisesta -> virallinen.
 
Takaisin
Ylös