Juuri siksi osittain tuo Carolinan tekeminen kiinnitikin huomiota, moni verrannut Ilvekseen.
Ja juu.. onhan siellä nyt tähtiä mutta ei mikään Stone tai Howden mene samaan kastiin McKinnonin tai McDavidin kanssa .. kyllä nämä on ihan eri Mcisiä

Marner varmaan lähimpänä sitä luokkaa.
Carolina oli toki kauttaaltaan tosiaan myös joukkue jossa ei ollut niitä heikkoja lenkkejä. Jos ei suuria tähtiä niin ei myöskään isoja epäonnistumisia. Eikä Vegasillakaan muu kuin se ettei Eichel saanut mistään kiekkoa maaliin. Maalivahtipeli ratkaisuhetkillä meni Carolinalle mutta siinäkin tosiaan oli valtava sattuma että tämä Bussi ylipäätänsä maalilla pelasi.
Ratkaisevassa finaalipelissä Carolina sai Vegasin näyttämään siltä etteivät tosissaan edes halua mestaruutta. Numerot olivat tiukat mutta jotenkin kokoajan peli hallussa ja hallinnassa. Toki jos vaikkapa se Eichel olisi osunut niin kaikki olisi saattanut muuttua.
Onko tämä tulevaisuuden suunta ? Että menestyvää joukkuetta ei välttämättä kasata.. tähtisentteri, tähtimaalivahti, tehopakki,.. ja ne muut .. pohjalla nelosen jarruketju. Ei esim. Tapparalla ole ollut aina mitään tähtisentteriä, jopa melko mitään sanomaton sentteristö. Eikä Heljankoakaan niin kovana pidetä että esim. maajoukkuekutsuja olisi ropissut. Tehopakkina hääri Jokipakka.