Faris Krkalić

Pelannee tuon cupin Lahti-matsin, mutta olisiko Lehtoselle mahdoton ajatus jatkaa Kirkalla myös lauantaina TPS:ää vastaan, jos alla on (toivottavasti) ihan perussolidi esitys?

Kun siinä osuu viikkoon kolme peliä, niin eiköhän jako kuitenkin mene niin, että Kirka pelaa cupissa ja Otso TPS- ja Jaro-pelit.
 
Pelannee tuon cupin Lahti-matsin, mutta olisiko Lehtoselle mahdoton ajatus jatkaa Kirkalla myös lauantaina TPS:ää vastaan, jos alla on (toivottavasti) ihan perussolidi esitys?

Kun siinä osuu viikkoon kolme peliä, niin eiköhän jako kuitenkin mene niin, että Kirka pelaa cupissa ja Otso TPS- ja Jaro-pelit.
En vaihtaisi Virtasta Kirkaan
 
Minä taas vaihtaisin välittömästi. Nousee nykyään syke aina, kun vastustaja keskittää tai Otson pitäisi tulla palloa vastaan.
Ymmärrän tuon muttei se syke laske Kirkan ollessa maalissa
 
En edelleenkään ymmärrä kritiikkiä miestä kohtaan. Meidän onnemme, ettei ole parempi jalalla, koska ei olisi täällä muuten. Ylikylän ukko torjumaan.
Nämä voi olla makuasioita. Tänään Aamulehdessä myös Hilander suosisi Virtasta yli Kirkan ihan vain korkeamman ylätason perusteella. Itse ajattelen samoin. Ongelma nyt toki on että vaikka Ilveksellä on kaksi käyttökelpoista liigamolaria niin kumpikaan ei pelaa ylärekisterissä juuri nyt.
 
Uskoisin että Kirkaa pidettäisiin yleisesti yhtenä liigan kärkivahdeista jos edessä pelaisi edes vähän paremmin toimiva puolustus. Harvoin moket pystyvät ihmeisiin joka matsissa kun tuolla tavalla puolustus vuotaa mitä Ilveksellä.

Ihan alkukauden jälkeen jalkapelikin on ollut ok tasolla vaikkei se vahvuus olekaan. Sekin näyttäisi vielä paremmalta jos puolustuksen peli olisi paremmin koordinoitua ja koko ajan ei tulisi jalalla kiire joko maalivahdille tai jollekin puolustajista huonojen syöttöketjujen takia.

Nykystandardeilla Kirkan pituus ei ole aivan optimi mikä näkyy väkisin ulottuvuuden ongelmina välillä. Mutta ehdottomasti meidän ykkösvahti tällä kaudella. Hilan kai pakko keksiä jotain raflaavia juttuja Aamulehteen kun valmennusta ei kehtaa haukkua.
 
Takaisin
Ylös