Ilves-aiheiset pelaajahuhut

Kuten ehkä oletettua niin ei kannata happea pidellä uutta pelaajahankintaa odotellessa. RNS toteaa Aamulehdessä että kauppoja tulee olla ulospäin, jotta uuttaa pelaajaa edes harkittaisiin.
Tämä juna meni jo. Olisi kesäkuussa pitänyt vähän ajatella kun arvottiin europeleihin sellaisia vastustajia joista jatkoon meneminen on enemmän välttämättömyys kun saavutus. Lisäksi silloin oli vielä hyvät saumat top 6. No jos johtoportaasta tulee tuollaista tekstiä niin Iikalla tässä on sitten kädet sidottuna. Vaikuttanee sekin, että Speranzan palkkaamisesta tulee varmasti lisäkuluja. Vaikea uskoa, että kukaan tulee pallon toiselle puolelle millään pikkupalkalla. Onneksi tehtiin lyhyt sopimus aluksi.

Europeleistä nyt kuitenkin tulee se vähintään miljoona euroa joten tällä kuittaantuu varmasti menetetyt kulut katsojamäärissäkin. Ensikaudella näitä ei välttämättä enään ole joten silloin tilanne näyttää nojautuvan pelaajamyynteihin. Kumpu ja Kanga nyt ainakin sellaisia joista varmaan saadaan se oikeasti merkittävä siirtokorvaus.
:DDDDD

Tosi hienoa että kausi luovutettu.
Eräät luovuttivat jo 1.7 cupin välierän jälkeen.
 
Kaksi kuukautta välissä, ja nyt ollaan tilanteessa, ettei kyetä hankkimaan vahvistuksia ilman, että laitetaan myynnit pystyyn?

Tässähän on kaikki "Ristonkia" -merkit ilmassa, että huomisen jälkeen tuloksesta riippuen (tai jopa riippumatta, ei yllättäisi) laitetaan saman tien Kanga lihoiksi, jonka jälkeen RNS vittuilee lehdessä "Olisitte käyneet enemmän peleissä!"
 
Todennäköisestihän kautta on jäljellä 8 ottelua liigaa ja 1 europeli, eikä realistista putoamisuhkaa ole, joten ei tähän kauteen tähtäävissä hankinnoissa enää mitään järkeä olisikaan. Toki vielä on oljenkorsi pidempään kauteen, mutta se voi kuihtua jo alle viikon päästä, koska vaatisi joko jättiseura Rijekan yllättämisen huomenna tai käytännössä kolmen voiton suoran liigassa, joista ensimmäinen este on ensi maanantaina vieraissa, joista on taidettu 1 voitto kairata koko kaudella.

Tämä kausi epäonnistui ja siihen suurin syy on surkea valmentajavalinta ja siinä sitkeästi pysyminen niin pitkään, että oli liian myöhäistä enää liigakautta pelastaa. Europeleissä eteneminen sentään pelasti kautta jonkun verran.
 
Hiano painaa ens kaudella Ilves/2 joukkueella Veikkausliigaa.
Toki ymmärrettävää että enää tässä vaiheessa ei joukkueeseen panosteta. Se olisi pitänyt tehdä jo kesän alussa.
Huonosti rakennettu joukkue ja valmentajavalinta meni puihin jossa roikuttiin liian pitkään.

Ensi kauteen kannattaisi panostaa kyllä ihan merkittävästi kun ei europelejä pelata niin ei mitään tämän kesän kaltaista peliruuhkaa pääse edes syntymään. Mestaruus pitää olla se ykköstavoite.
 
Ei herätä erityistä kiimaa edes pelaajamyyntien näkökulmasta, kun toimari käy lehdessä ilmoittamassa, että taloudellisesti kynnetään ja pitäisi myynneillä paikkailla. Kyllähän sana kulkee eteenpäin agenttien ja muiden toimijoiden kautta eikä tarjousten summat ainakaan nouse.
 
Ei herätä erityistä kiimaa edes pelaajamyyntien näkökulmasta, kun toimari käy lehdessä ilmoittamassa, että taloudellisesti kynnetään ja pitäisi myynneillä paikkailla. Kyllähän sana kulkee eteenpäin agenttien ja muiden toimijoiden kautta eikä tarjousten summat ainakaan nouse.

Tätä olen yrittänyt sanoa. Ilveksen kilpailukyky on tuhottu tehokkaasti, määrätietoisesti ja varmasti. Ollaan vaan seurattu katsella, kun laiva ajaa karille.

Seurassa on nyt sen kantokykyyn nähden aivan liikaa näitä nuoria vs. valmiita pelaajia. Ne tuo tuonne aika tavalla erilaisia kuluja ja siksi on ihan ymmärrettävää, että uusia hankintoja ei ole monessakaan mielessä mahdollista tehdä. Eikä rehellisesti muutenkaan järkevääkään ellei sopimus kata ensi kauttakin.

Risto vaan nauttii hallituksen luottamusta. Kuinka pieleen hommat pitää vetää, että saa pakata kamansa?
 
Virtanen, Riski ja Ala-Myllymäki kun tuosta rosterista poistettaisiin niin iskukyky ei heikentyisi yhtään tippaa, mutta budjetti kevenisi kummasti kun tuo kolmikko kuuluu joukkueen palkkakuninkaisiin. Eli sikäli valoa ensi kaudelle kuitenkin on, että vaikka budjetti pienenisi, niin tuskin se pienenee kuitenkaan noiden kolmen palkan verran ja nehän lähtevät (tai Lauri saattaa jäädä mutta roimasti tarkistetulla pienen pelillisen roolin mentorin palkalla)
 
Virtanen, Riski ja Ala-Myllymäki kun tuosta rosterista poistettaisiin niin iskukyky ei heikentyisi yhtään tippaa, mutta budjetti kevenisi kummasti kun tuo kolmikko kuuluu joukkueen palkkakuninkaisiin. Eli sikäli valoa ensi kaudelle kuitenkin on, että vaikka budjetti pienenisi, niin tuskin se pienenee kuitenkaan noiden kolmen palkan verran ja nehän lähtevät (tai Lauri saattaa jäädä mutta roimasti tarkistetulla pienen pelillisen roolin mentorin palkalla)
Jostain syystä mä uskon Lauriin. Saa nyt itseluottamusta loppukaudella, hyvä talvi alle ja nälkäisenä ensi kauteen isolla vastuulla. Kunhan vaan pysyy terveenä.
 
Takaisin
Ylös