Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Ymmärrän pohdinnan mouhoudesta, mutta muuten en oikeastaan. Mielestäni sellainen kapteeni, jonka joukkue kokee omakseen, on paras kapteeni myös seuralle, menneisyydestä huolimatta.Niin, ehkä se on tuolle joukkueelle paras kapteeni, mutta mielestäni aika hassua etteivät kannattajat saisi kommentoida kapteenivalintaa sen takia, että pelaajat jotka ovat olleet osa Ilvestä parhaimmillaan vasta noin kuukauden ovat niin päättäneet. Siis kannattajat, jotka ovat kantaneet Ilvekselle rahaa ennen kuin osa näistä äänestäjistä edes tiesi että maailmassa pelaa sellainen joukkue kuin Ilves. Mielestäni on ihan oikeutettua tuolla taustalla "itkeä" siitä, että mies on kantanut tapparalle muutamat mestaruudet, josta huolimatta nappaa nyt heti kapteeniuden itselleen.
Kuten sanoin, ehkä hän on paras kapteeni tuolle joukkueelle, mutta onko sitä seuralle? Aika näyttää. Tiedän, millainen seura Ilves oli esimerkiksi kymmenen vuotta sitten, mutta se ei silti vie minnekkään historiaa ja sitä faktaa, että meidän kapteenimme on pitkän linjan mouho.
Järvinen on ennekaikkea ammattijääkielloilija, joka ei ota tätä paikallisasettelua niin vakavasti kun esim ultrat. Varmasti on lapsuuden unelma käynyt toteen, vaikka ammatti vei joskus meidänkin päätyyn.Ymmärrän pohdinnan mouhoudesta, mutta muuten en oikeastaan. Mielestäni sellainen kapteeni, jonka joukkue kokee omakseen, on paras kapteeni myös seuralle, menneisyydestä huolimatta.
Taitaa vieläkin veisata suvivirttäOnko täysjuntti, huuliveikko Savinainen ehtinyt velmuilemaan jo asian tiimoilta?
Ymmärrän pohdinnan mouhoudesta, mutta muuten en oikeastaan. Mielestäni sellainen kapteeni, jonka joukkue kokee omakseen, on paras kapteeni myös seuralle, menneisyydestä huolimatta.
En tiedä taustoja tarpeeksi hyvin väittääkseni mitään, mutta oliko JMJ:n päätyminen aikoinaan Tapparaan puhtaasti pelaajan oma valinta vai eikö mies kelvannut keltavihreään aiemmin?
Käsittääkseni ihan alun alkujaan on tullut Tapparaan siksi kun sieltä paikkaa tarjottiin, mutta myöhempinä vuosina on kyllä halunnut ihan itse omasta tahdostaan palata Tapparaan, mutta ei ole natsannut. Ei se toki minusta sinänsä Ilvekseltä pois mitään ole, kai se kasvattajaseura hänelle myös yhtä lailla merkitsee paljon.
Järvinen tuli Kerhon ja Mestiksen kautta Tapparaan. En usko Ilveksen tuolloin olleen kiinnostunut tai olleen ylipäätään mitään kilpailua. Oli projektipelaaja ja pelasi kahdella ekalla kaudella vain vaihtelevasti. Kolmannella löi läpi ja loppu on historiaa.En tiedä taustoja tarpeeksi hyvin väittääkseni mitään, mutta oliko JMJ:n päätyminen aikoinaan Tapparaan puhtaasti pelaajan oma valinta vai eikö mies kelvannut keltavihreään aiemmin?
Halusi Tampereelle, siis kumpaan tahansa, jo aiemmin, mutta ei kelvannut kumpaankaan.
Se on totta. Mutta olen ymmärtänyt, että sinänsä läheisemmät kontaktit on ollut Tapparaan, kun Ilves-ajoista on ollut siinä kohtaa aikaa (Joo, toki tiedän Kilun yms.). Mutta en kyllä epäile, että yhtä valmiina on ollut pelaamaan kummassakin tamperelaisessa.
Järvisellä oli kyllä kolme todella keskinkertaista kautta Malmössä, Salzburgissa ja ensimmäinen Ässissä. Sen jälkeen suorastaan hämmentävä parannus +35v iässä.En osaa sanoa muuta kuin että pelasi Ässissä, koska ei kelvannut Ilvekseen. Tänne ainakin halusi ja tarjosi itseään. Olikohan jopa sekä Salzburgin jälkeen että ensimmäisen Ässät-sopimuksen jälkeen. Tästä taisi olla julkisuudessakin jotain juttua. Ja yhtään en epäile, etteikö Tapparaankin olisi halunnut.
Järvisellä oli kyllä kolme todella keskinkertaista kautta Malmössä, Salzburgissa ja ensimmäinen Ässissä. Sen jälkeen suorastaan hämmentävä parannus +35v iässä.
Niin oli. Helppo olla jälkikäteen viisas näissä. Ei ton ECHL-kauden jälkeen kukaan uskonut, että vielä voisi lähteä noin kovia kierroksia koneesta.Järvisellä oli kyllä kolme todella keskinkertaista kautta Malmössä, Salzburgissa ja ensimmäinen Ässissä. Sen jälkeen suorastaan hämmentävä parannus +35v iässä.