• Tänään 20.4. klo 23 alkaen foorumilla suoritetaan huoltokatko, jonka aikana koko foorumi siirretään uudelle palvelimelle ja kaikki oleelliset ohjelmistot päivitetään, mikä toivottavasti vähentää myös viime aikoina nähtyjä ongelmia. Huoltokatkon odotettu kesto on maksimissaan kaksi tuntia, mutta mahdollista on että se on ohi jo aiemmin.

Ilves Playoffeissa kaudella 2024-2025

Ripa#13

Rivipelaaja
Viestejä
96
Kokoonpanossa on liikaa ukkoja jotka ei ole täydessä tikissä. Myös epäonni vaivaa tätä organisaatioita. Tuomioiden mennessä tasan ja parhaat pelaajat kentällä tämä on vielä vielä meidän sarja. Nyt pallopeleissä olevat onnet eivät ole menneet tasan
 

Postipate

Luottopelaaja
Viestejä
3 344
En suoraan sanottuna tiedä mikä mättää. Minusta rosteri on kova ja Tillu on hoitanu työnsä hyvin.
Oikein kukaan pelaaja ei nyt vaan nouse esiin.. paitsi Pavlat. Ratinen teki hatun Tappara-sarjassa, mutta missä esim. Gazda ja Johansson ?
Lisään vielä muutaman: Utunen, Borg, Könönen, Calle, Meskanen, Najman, O'Leary, Manhattan Kalle.
 

yellowgreen

Luottopelaaja
Viestejä
4 396
En suoraan sanottuna tiedä mikä mättää. Minusta rosteri on kova ja Tillu on hoitanu työnsä hyvin.
Oikein kukaan pelaaja ei nyt vaan nouse esiin.. paitsi Pavlat. Ratinen teki hatun Tappara-sarjassa, mutta missä esim. Gazda ja Johansson ?
Eivät ehkä tulostaululla, mutta kyllä Johansson tänäänkin teki uskomattoman määrän töitä kentällä ja kaikkensa antoi. Ja muutaman paskan pelin pelannut Gazdakin paransi edellisestä mielestäni selvästi.

Viime vuonna osaaminen ja potentiaali valui hukkaan. Nyt on loukkia, sairautta, epäonneakin matkassa jne. Mutta enpä keksi tältä päivältä yhtään Ilvestä joka neppaili tai ei pelannut logolle.

Täälläkin jatkuvaa arvostelua saavat pelaajat teki paljon paljon asioita oikein, ja silti kävi näin. Vielä on toivottavasti 180min aikaa kääntää tulostaulu osoittamaan jotain historiallista.
 

Pirkka55

Vakiokokoonpanossa
Viestejä
198
En suoraan sanottuna tiedä mikä mättää. Minusta rosteri on kova ja Tillu on hoitanu työnsä hyvin.
Oikein kukaan pelaaja ei nyt vaan nouse esiin.. paitsi Pavlat. Ratinen teki hatun Tappara-sarjassa, mutta missä esim. Gazda ja Johansson ?
Rosteri on täynnä puukäsiä ja puolikuntoisia. Tuntuu, että olemme taas se joukkue keneltä tippuu entien pelaajia kauden mittaan. Miten nää jätkät reenaa kesällä ja kauden aikana?
 

Kolmosvahti

Vakiokokoonpanossa
Viestejä
282
Sellainen tunne, että tän kuului mennä juuri näin.

Nyt nähdään oikeasti tämän joukkueen henkinen vahvuus, iskukyky ja asenne.

Viime kauden KalPa sarjassa Ilveksen peli heikkeni sarjan edetessä, nyt suunta täysin päinvastainen. Viime kevään 5. Ottelussa Ilves alistui täysin. Tämä joukkue ei.

Tasan viikon päästä ensi keskiviikkona juhlitaan finaalipaikkaa.
 

tynamo

Luottopelaaja
Viestejä
2 011
Kova paikka edessä. Riveistä puuttuu pudotuspelien parhaan pakin lisäksi kaksi tehokkainta ukkoa. Nyt korostuu se, että ilves uskaltaa pelata samalla lailla kuin maanantain mittelössä.

Hyökkäyspäässä kvartetin Klingberg, Suomi, Nättinen ja Najman täytyy tuoda tulosta pöytään. Muuten tänään ei voittoa irtoa.
Eikä sitten irronnut.

Mainitusta nelikosta melkeinpä vahvimman iltapuhteen pelasi puolikuntoinen Suomi. Kertoo ehkä enemmän noiden kolmen muun tekemisestä tänään. No, Nättinen oli ainoa sentteri, joka pärjäsi aloitusympyrässä, Muita vietiin 100-0.

Joka tapauksessa viimeistely oli surkeaa. Läpiajoa, ykkössektorin tontilta logoon, blokkiin, plekseihin...
 

Arska

Vakiokokoonpanossa
Viestejä
391
En tuomitse vielä ketään (okei haukuin jo 90% joukkueesta aivan paskoiksi) sillä edelleen on mahdollisuus ja luotan siihen. Perjantaina Klingberg herää ja tekee 2 maalia ja voitetaan. Maanantaina Kuopiossa poltetaan läpsyttimet erätauko-showna, josta saadulla motivaatiolla tuhoamme kalakukot ja viemme ottelusarjan game seveniin. Turha edes kysyä kuka sen voittaa ja vielä Kalle Väisäsen yksilösuorituksella jatkoajalla. Öitä kaikille, on hienoa olla ilves kannattaja!
 

Fresh

Vakiokokoonpanossa
Viestejä
528
On tuossa tsäänssi, koska ei edelleenkään tarvi Kuopiossa voittaa kuin kerran. Kaksi peliä kotona mitkä pitäisi hoitaa täysin rutiinilla. Otetaan niistä eka perjantaina. Maanantaina on se peli minkä itse nään jäätävän vaikeana.

Ilves voi ehdottomasti venyttää sarjaa perjantaina, pidän sitä jopa todennäköisenä mutta jos tuolla pelillä ei voiteta Kuopiossa niin siellä ei kyllä voiteta koskaan. Jos tämä olisi ollut merkityksettömämpi peli, esim sarjan avauspeli niin olisi oikeasti luottavainen fiilis mutta tuosta sillasta Ilves ei kyllä nouse enää, koska KalPaa ei kolmesti voiteta tuubiin.
 

yellowgreen

Luottopelaaja
Viestejä
4 396
Lisään vielä muutaman: Utunen, Borg, Könönen, Calle, Meskanen, Najman, O'Leary, Manhattan Kalle.
Utunen pelasi kauden parhaan pelinsä ma ja tänään pelasi myös todella hyvän pelin.

Borg pelas helvetin monta tilannetta fiksusti, katkoi, repi, raastoi ja antoi 100% kaikkensa. Nelossentteri, joka hoiti alivoimat ja 5v5 roolinsa kyllä ja vielä kentältä poistuessa laittoi hanskoja yhteen kannattajille.

Könönen loi maalipaikkoja ja oli koko ajan jalalla ja hyvillä siirroilla kääntämässä peliä tänäänkin. Callekin loi paljon hyviä tilanteita ja paikkoja, mutta ei päässyt kukaan tulostaululle.

Najman ainoana pettymyksenä, mutta aivan liian isoissa saappaissa. Onneksi vaihdettiin Bau ykköseen.
 

Rst83

Vakiokokoonpanossa
Viestejä
628
Se yksi ryöstö pitää hakea kuopiosta. Kyllä me jumalauta siihen pystytään kun joku kalpakin pystyy sen meiltä hakemaan!! Ja sitten ollaan seiska ottelussa kotona ja kaikki tietää miten siinä käy!! Mielestäni aika saakelin yksinkertaista työ...
 
Viestejä
3 436
Historiasta ammennetaan tukea omille toiveille. Kalpa on nimenomaan se joukkue, joka näitä tilanteita on ryssinyt ennenkin. Viimeksi juuri Ässiä vastaan meinasi käydä kylmät. Aika puutuneelta näytti heidän menonsa jo tässä ottelussa. Paras Kalpa on jo tässä sarjassa nähty. Ilveksellä on varaa parantaa vielä paljonkin.
 

Ilves

Luottopelaaja
Viestejä
3 101
Uskokaa tai älkää, mutta minulla on etiäinen, että tästä voidaan vielä saada ihan hyväkin vääntö aikaan. Perjantaina avaava voitto kotona, hööki päälle läpsytinhelvetissä ja viimeisessä pelissä kaikki on mahdollista. Kovuutta vain lisää kalpalle, niin alkavat enemmän ja enemmän väsymään. Vaatii nappisuorituksen, jotta jatkoon tästä mennään, mutta ei todellakaan mahdotonta ja ehkä meilläkin joskus käy pieni tuuri jossain muodossa.
 

Lööfin Leksa

Vakiokokoonpanossa
Viestejä
513
On niin huvittavaa, kun osa ilvesläisistä mesoaa, että ”olis pitänyt voittaa runkosarja niin ei olisi tullut kalakukkoja ja tapparaa heti vastaan” ja samaan aikaan Twitterissä Lukkoa kannattavat ”kyllä piti olla runkosarjan voiton myötä niin helppoa, kun vastassa Hokki-Sportti ja Saipa”. :D Molempi parempi.. eiku?
 
Ylös