Timo Koskela - Ilveksen urheilujohtaja

Juuri näin.

Jokipakan pelityyli on aina ollut tuo, sitten ne tsemppipuurtajat ja tekoraatajat ovat niitä ketkä keräävät kehut ”kun yrittävät niin kovasti”.

Tämä keskustelu on hauskaa kun ”ei kelpaa meille / ei kiinnosta” vaikka pelasi pari 20 pinnan kautta Saksassa ja kysyntää oli ympäri Eurooppaa.

Mutta täällä toki linja on että ei kiinnosta tämä Jokipakka.
Olisitko sä hankkinut Jokipakan hankkimisen ilosta sitten? Mihin rehellisesti sijoittaisit Jokipakan joka on varmasti hintava, kun meillä on jo pakisto hyvällä mallilla.
 
86-87 oli Derkatch ja Douglas.

Tulikin tuolloin monta kertaa leikittyä Englannin kielisen leikkikoulun parven alla Stiga-pelistä revityillä ukoilla Ilveksen pelejä kaverin kanssa. Selostimme tietenkin pelit. Ilveksen joukkueessa oli hyökkääjät Derkatch, Jalo ja Neuvonen, pakit Lumme ja Heikkilä, maalissa tietysti Tammi ja Ilves voitti aina. Muut kakarat leikkivät jotain tyynysotia siellä parvella tai vastaavaa.

Muistan, kun yhdellä kerralla olin kuullut, että Derkats lausutaankin "Döökats" ja ylpeänä tuon tiedon myös kaverilleni kerroin, niin kaveri totesi heti, että tässä leikissä ihmiset kuitenkin hylkäsivät tuon lausumistavan liian typeränä ja päättivät että häntä kutsutaan Derkatsiksi. 5-vuotiaita oltiin kumpikin. Jos muistan oikein niin tuo kaveri oli jotain sukua Ilveksessä tuolloin pelanneelle Marko Allenille, tai ainakin väitti niin.


Jaa, menisi varmaan paremmin "Setämiehet jaarittelevat" -ketjuun.
 
Viimeksi muokattu:
Olisitko sä hankkinut Jokipakan hankkimisen ilosta sitten? Mihin rehellisesti sijoittaisit Jokipakan joka on varmasti hintava, kun meillä on jo pakisto hyvällä mallilla.
Jos minulta kysytään, olisin jättänyt Kucerikin hankkimatta. Mutta enpä minä joukkuetta kasaa.

Muutenkin kommentoin vain sitä, että jänniä kommentteja, että Jokipakan tasoinen ei Ilvekseen kelpaisi.
 
Tähän on valitettavasti nykynuoriso kasvanut.
Eipä tänä päivänä juur kukaan jaksa taloaan rakentaa kun sen voi ostaakin.

Niinpä.

Itselle ilves ja ilvesläisyys on kaiken keskiössä.
Nuo paidat hallin katossa merkitsee itselle valtavasti.
Niissä kiteytyy juuri se mikä itselle tässä seurassa merkitsee, ilvesläisyys.

Mielenkiintoista oikeastaan nähdä ovatko meillä suomalaispelaajatkin jo vähemmistöä syksyllä.

Itsellä vahvasti mielikuvissa mm kausi 85-86 jolloin muistaakseni oli kahden ulkin kiintiö.
Meillä douglas ja derkach.
Harva tuskin muistaa edes 10 tai viiden vuoden taakse meidän rosterista ulkkeja?



Hyvä kirjoitus.
Viimeinen lause kiteyttää meidän suurimman ongelman, ja ongelmallisinta että sitä ei nähdä ongelmana.
Kaukana taas totuudesta Hiace-mies. Tarkistele edes noi sun faktasi ennenkuin rupeat muistelemaan.

Maailma muuttuu eskoseni, kaudella 85-86 oli tosiaan kahden ulkkarin sääntö voimassa. Dale tuli Ilvekseen kuitenkin vasta seuraavalle kaudelle. Chris Kontos paineli melkein pinna per peli tahtia ton kauden.
 
Aina ei tietysti jutut mene niin kuin toivoisi. Esimerkiksi Juha Hautamaa ja Pasi Saarinen puheidensa mukaan olivat suunnitelleet ihan suhteellisen nuorinakin vielä tekevänsä vielä paluun Ilvekseen pelaajina, mutta urat päättyivätkin loukkaantumisiin alle kolmekymppisinä.

Joonas Lehtivuori suorastaan tyrkytti itseään Ilvekseen, mutta ei taso enää riittänyt Tillun mielestä jne.

Nyt kun Ilves kuuluu Liigan kovimpiin ryhmiin, niin tietysti pelaajaltakin vaaditaan tietty taso. Vaikea tässä kohdassa uskoa, että Ikoselle tai Suomelle joskus sanottaisiin seuran puolesta, että "ei taso riitä", mutta kaikki on tietenkin mahdollista.
 
Jos Ilveksen pelit päättyvät tänään, olisi syytä Ilveksen miettiä jotain isompaa liikettä muutokselle kohti menestystä. Yksi voisi olla urheilujohtajan vaihto.
 
Joku ulkkarirajoitus oli kammottava temppu tällä joukkuemäärällä. Puolet pelaajista olisi Mestis-tasoa Liigassa, koska ei riitä Liiga-tason suomalaisia joka jengiin.
Bosman sääntöhän tuon kaiken romutti, kun tuli työvoiman vapaa liikkuvuus.
Juu.. kyllähän esim. Ilves 2024-25 olisi vähän toisen näköinen kahdella ulkomaalaisella.
 
Muutenkin kommentoin vain sitä, että jänniä kommentteja, että Jokipakan tasoinen ei Ilvekseen kelpaisi.
Tämä. Tiedän, että Jokipakan hankkiminen ei olisi ollut järkevää kun mieluummin isot rahat lyödään kiekollisiin+jos Friman jatkaisi tms, mutta vituttaa tuo kuinka foorumilla ollaan oltu linjalla "hyvä ettei tule en olisi ottanut puoli ilmaiseksikaan" tai "hyvä että menee tapparaan pilaamaan joukkueen" yms.

Jokipakan pelityylistä hyvä huomio, ei automaattisesti ole laiska tai "ei kiinnosta" jos ei jollain könösratismäisellä joka suuntaan puolukkapillussa tempailulla pelaa. :D Itse jopa tykkään tyyniyden omaavista pelaajista esim Filppulan Ilari, huhhuh kun oli parhaimmillaan Euroopan kärkeä pelinteossa, vaikka joku voisi rauhallisesta pelityylistä sanoa laiskaksi. Filppula osasi myös puolustaa (sijoittautuminen ja mailapeli priimaa) vaikkei säntäillyt sinne tänne "karvaamaan kovaa".
Joo Filppula ei liity Jokipakkaan eikä ole vertailtavissa samassa lauseessa, mutta tulipahan ohimennen mieleen tuohon pelityyliin liittyen.
 
Olen täysin samaa mieltä. Varsinkin kun tiedetään että kyllä tänne niitä omia kasvatteja olisi myös ollut tarjolla.

Tämä on todella surullista.

Niitä kasvatteja on turha haikailla, jotka menevät hieman isomman tarjouksen perässä vaikkapa paikalliskilpailijaan. Turha puhua näiden kohdalla ”Ilves-sydämestä”.
 
Niitä kasvatteja on turha haikailla, jotka menevät hieman isomman tarjouksen perässä vaikkapa paikalliskilpailijaan. Turha puhua näiden kohdalla ”Ilves-sydämestä”.
Niin ehkä myös pitää miettiä, että miksi näin.

Tämähän se ”helppo vastaus”, että vain muka nämä pelaajat menevät rahan perässä.

Se on myös aika ysäriläistä ajattelua, että ne omat kasvatit tulevat aina kyllä kotiin jollain kunniavelalla ja puoli-ilmaiseksi.
 
Sä oot useamman kauden kirjoittanut siitä kuinka naapurissa kaikki tehdään aina oikein, siellä ei tuu hutihankintoja ja joukkueen kasaamisessa on selkeä lanka. Kummallisesti ne kirjoittelut alkoi hiljetä sen myötä kun naapurin peli ja sitä myötä tuloskin alkoi sakkaamaan. Sitten alkoikin tulla tarinaa että Lukon Sahlstedtilla vasta näkemystä ja pitkäjänteisyyttä löytyykin ja siitä pitäisi ottaa mallia Ilveksen joukkueen rakentamisessa. Nyt on Lukko tippumassa finaalista ja seuraavaksi varmaan tulee tarinaa kuinka SaiPa näyttää mallia joukkueen rakentamisesta, Harri Ahohan tänne pitäisi saada kun osaa joukkuetta rakentaa ja sillä jätkällä sitä näkemystä ja suhteita on.

Kyllä.

Maalitolpat siirtyvät joillain kirjoittajilla sitä mukaa kuin se palvelee omaa agendaa. Mitä tahansa Ilves tekee, on se väärin ja esimerkki haetaan aina vaihtelevasti eri paikoista.

Ennen kautta on hyvä varmuuden vuoksi kertoa, miten ollaan vajaa siellä tai täällä. Voi sitten olla suurena tietäjänä kauden lopussa julistamassa suurta viisauttaan.

Tämä on kilpaurheilua, missä on paljon muuttujia. Loukkaantumiset ym. näyttelevät isoa osaa monessakin tapauksessa. Pienillä marginaaleilla mennään ja tasainen sarja takaa sen, että kukaan ei mestaruutta voita rallatellen. Ja hyvä niin.
 
Huudetaan mestaruutta ja Ilvesläisyyttä.

Eiköhän sitä Ilvesläisyyttä tule sitten joskus kun on junnupuoli kunnossa. Nyt sitä saisi ylihintaisilla Mattiloilla tai Jokipakoilla.

Jos nyt Ilvesläisyydestä maksettaisiin ylihintaa ja sen seurauksena heiluttaisiin konkurssin partaalla niin samat sepät haukkuisivat taloudenhoidon.

Jos niitä viirejä halutaan kattoon niin silloin raha pitää käyttää maksimaalisen hyvin eikä fiilistelyyn.

Osalle porukasta mikään ei ole koskaan hyvin ja kaikkea pitäisi saada. Tuttavat ja sukulaiset kiittää. Harmittaa se minuakin kun en ole Liisana ihmemaassa vaan Virtasena Tampereella.

Ja tapaus Meskanen. Nykyvireessä varmaankin mahtuisi ensi vuoden Ilvekseen. Kun ilmeisesti soppareita tehtiin niin ei mahtunut. Paska säkä, mutta sellaista elämä on. Joskus teet diilin ja myöhemmin huomaat että parempikin olisi tullut. Se oli kuitenkin silloin, niillä tiedoilla, paras päätös.

Itselle tämä on päivänselvä asia. Ei varmasti kukaan halua viedä Ilvestä ei-ilvesläisyyden puolelle, mutta realismi on erotettava utopiasta.

Itselle merkitsee enemmän menestys kuin fiilistely.
 
Joku ulkkarirajoitus oli kammottava temppu tällä joukkuemäärällä. Puolet pelaajista olisi Mestis-tasoa Liigassa, koska ei riitä Liiga-tason suomalaisia joka jengiin.
Kääntöpuolena on tämä valtava ulkkipelaajien määrä joka puolestaan heijastuu kotimaisten pelaajien pinentyneeseen liigapaikkojen määriin.
Taso vääjäämättä putoaa alempia sarjoja pelaamalla.
Moni hyvä talentti jää junnaamaan alasarjoihin.
Itse ottaisin käyttöön jonkun katon ulkkipelaajien suhteen, esim kuusi pelaajaa.
Jäisi monen tusina ulkin paikka nuorille kotimaisille talenteille.
 
Kääntöpuolena on tämä valtava ulkkipelaajien määrä joka puolestaan heijastuu kotimaisten pelaajien pinentyneeseen liigapaikkojen määriin.
Taso vääjäämättä putoaa alempia sarjoja pelaamalla.
Moni hyvä talentti jää junnaamaan alasarjoihin.
Itse ottaisin käyttöön jonkun katon ulkkipelaajien suhteen, esim kuusi pelaajaa.
Jäisi monen tusina ulkin paikka nuorille kotimaisille talenteille.

Ei vain lakien puolesta ole mahdollista rajoittaa ulkomaalaisia.
 
Niin ehkä myös pitää miettiä, että miksi näin.

Tämähän se ”helppo vastaus”, että vain muka nämä pelaajat menevät rahan perässä.

Se on myös aika ysäriläistä ajattelua, että ne omat kasvatit tulevat aina kyllä kotiin jollain kunniavelalla ja puoli-ilmaiseksi.
Tässä se juuri on.. eivät tule, mutta seurallakaan ei ole velvollisuutta olla mikään eläkerahasto, eli tätä näkee yhä harvemmin.
 
Takaisin
Ylös