Irwin
Rivipelaaja
- Viestejä
- 28
Tämä on se jutun juoni. Kentällinen ykköskorin pelaajia on pois viime kauteen verrattuna. Uskaltaisin väittää sarjan olleen niin tasainen, että U-18 pelaisi play-offeja tällä hetkellä, jollei kuvattua siirtymää olisi tapahtunut. 2 voittoa sarjassa lisää, niin pudotuspelit olisivat kutsuneet. Lasken tietyllä tapaa myös U-18 menetykseksi Järventien.Ja tänäänhän sitten Tappara hävisi KalPalle, mikä tiesi Ilvekselle karsintaa ensi kauden ylemmän alkusarjan paikasta.
Tuosta -05 syntyneiden U16 -joukkueen menestyksestä "koronakaudella" 2020/21 vielä sen verran, että siinähän voittoisan karsintasarjan pistepörssin ykkönen oli Benjamin Rautiainen (22.28+37=65). Merkittävässä roolissa oli myös nuoremman ikäluokan (-06) Roope Rajala (22.21+16=37). Molemmat siirtyivät sitten tälle kaudelle Tapparaan. Ko. joukkueen puolustuksessa taas isossa asemassa olivat tänä syksynä vaikeasti loukkaantunut Nemo Pajula ja tälle kaudelle Lukkoon siirtynyt Jirko Tukiainen. Jirkon pikkuveli Jarel Tukiainen (s. -07) siirtyi muuten myös täksi kaudeksi Lukkoon ollen Lukon U16 -joukkueen paras pistemies ja sai kutsun myös Pohjola -leirille.
Hyvin on siis myös "kupattu" näitä lahjakkuuksia muualle ja vaikka siirtojen syyt eivät aina ole mitenkään yksiselitteisiä niin näin monen lahjakkuuden lähtö pienen ajan sisällä panee kyllä miettimään onko kaikki asiat hoidettu seurankaan puolesta viimeisen päälle hyvin.
Nytkin tuolla joukkueella pelasivat varsin tasaisia otteluja ja ehkä voisi sanoa, että koneesta repivät kaikki irti. Totaalisen vihkoon mennyt Kuortaneen turnaus ja sarjan alku (pistemenetys Jukureille kotona) pilasivat joukkueen mahdollisuudet. Taas toisaalta joukkue voitti ainakin kertaalleen kaikki ylempänä olevat kauden aikana (paitsi Lukon), että sinänsä pelillisesti joukkue ei ollut missään nimessä väärässä sarjassa
Syistä viis, mutta aika vakava keskustelun paikka tuossa on, miten jatkossa tuolta siirtymältä vältytään. Rauma hoitelee asioita rahalla (tai harrastamisen ilmaisuudella) jo junioreissa.
Nykyjunioritoiminnan vakavaksi uhaksi nousee lahjakkaiden pelaajien agentit, jotka alkavat U-16 iässä lahjakkaiden poikien asioita ajamaan. Se alkaa olemaan melkoista shoppailua ja siihen kisaan pitäisi ehtiä mukaan. En tiedä onko ainoa ratkaisu ongelmaan se, että U18 olisi jo liigajoukkueen sateenvarjon alla? Mene ja tiedä.