Ilveksen yleisömäärien kehitys

tynamo

Luottopelaaja
Viestejä
1 868
Tiistai peleissä ei koskaan käy yleisöä, jos ei ole ilmaislippuja jaettu. Niin se on ollut varmaan 30 vuotta ja niin se tulee olemaan seuraavat 30 vuotta.
Näin nimenomaan. Jos liigalla olisi varaa, niin pelattaisiin to-su akselilla. Mieluiten to ja la. Mutta tämä on tätä rimpuilua. Joka päivä joku/pari peliä.
 

Eetu Fucking Mäkiniemi

Luottopelaaja
Viestejä
7 102
Runkosarjan viimeiseen peliin heikko yleisömäärä, mutta kai tämän ymmärtää ja hyväksyy. Kulta ja isot pelit jo kimaltaa meidän silmissä.

Koko kaudelle (runkosarja) loistava suoritus yleisömäärästä! Kuinkahan tämä näkyy tuloksessa, taisi olla ennätysmäärä alelippuja Arenan ajalla?
 

Vito

Vakiokokoonpanossa
Viestejä
123
Siis lähinnä tässä ihmetyttää, miksi tähän peliin tulossa suhteessa muihin peleihin näin vähän, kun runkosarjan viimeinen kotipeli ja julkaistaan kaksi tähtipelaajan jatkosopimusta. Todella yllättävää, ettei se tuo merkittävästi lisää yleisöä.
Miten niin? Luuletko perusfanin tietävän missä pelissä mitäkin julkistetaan? Tai edes ketään hirveästi kiinnostavan moiset julkistukset, kun saman inffon saa ilmaiseksi tasan samaan aikaan esim Ilvesplussasta.
 

Vahva

Vakiokokoonpanossa
Viestejä
487
Tää on justiin erikoisin asia tässä hienossa dynaamisessa hinnoittelussa, että puoli tyhjään halliin nostetaan loppu metreillä vielä hintoja. Jos saisin päättää, niin menis puoleen hintaan.
Lipunhintoja ei voi kyllä loppua kohden laskea. Muutoin kannattaisi aina viivyttää ostopäätöstä mahdollisimman myöhäiseen ja usein jäisi tekemättä. Täytyy keksiä keinoja nimenomaan saada myytyä lippuja ajoissa.

Tosin en ymmärrä nostoakaan viime hetkillä - etenkin silloin kun lähes puolet penkeistä on vailla istujaa.
 

Rantsukoff

Luottopelaaja
Viestejä
4 168
Vähemmän uskollisille kannattajille riitti toimiston perseen näyttö. Näköjään ei menettänyt mitään tänään. Nosti taas kynnystä lähteä seuraaviin arkipeleihin.
 

Vahva

Vakiokokoonpanossa
Viestejä
487
Upea määrä kun mietitään esim. missä taloustilanteessa Suomessa mennään. Tuosta ei voi olla kuin helvetin ylpeä!
Lopputulos: Ilveksen suurin katsojakeskiarvo (vähintään 50 vuoteen)

Tällä kaudella lippujen keskihintaa jouduttiin isompien kampanjamäärän / ilmaislippujen kautta laskemaan. Hyvin ymmärrettävää tilanteessa missä:
- kuluttajien ostovoima on heikentynyt
- Nokia Arenan uutuusarvo laskenut (nyt Nokia Arenan palvelutasoon on turruttu, jos ei käy vieraspeleissä missä saa kontrastia)

Itse tuote parani viime kaudesta:
- Ilves Liigan selkeästi paras kotijoukkue. Pisteitä kotipeleistä keskimäärin 2,13 (vieraissa 1,62). Viime kaudella Ilves oli kotona surkea 1,6 pistekeskiarvolla (ja vieraissa ylivoimaisesti paras 2,4).
- kausikorttilaisen näkökulmasta oheistuote pysyi ehkä liiankin samanlaisena - ottelutapahtuma hyvin samanlainen ja teemat myös perinteistä Nokia Arena tasoa. Jopa ehkä pientä turnausväsymystä havaittavissa myös organisoijilta.

Yleisömäärien vertaaminen muihin:
- Tappara tulee jäämään Ilveksen katsojamääristä noin 400-500 katsojaa per peli eli 12k-15k katsojaa kaudessa huolimatta hieman Ilvestä aggressiivisemmasta ilmaislippu/alekampanjoinnista. Tappara jää viime kaudesta noin 500 katsojaa / peli hyvin samankaltaisella ilmaislippulinjauksella kuin aiemmin. Tapparan peli on yskinyt pahemmin kuin 10 vuoteen - viime vuoden paras kotijoukkue (2,13 pistettä) on tällä hetkellä sijalla 9 ja 1,68 pistettä.
- Muut liigajoukkueet ovat vaikeassa taloustilanteessa keskimäärin nostamaan katsojamääriään jonkin verran. Osaltaan tilanne voi johtua siitä, että Liiga on ollut todella tasainen ja yllätyksellinen (viime vuoden mitalistit sijoilla 9, 14 ja 15).
- Ilveksen runkosarjan katsojamäärä on suunnilleen sama kuin Tampereen Teatterin ja Tampereen Työväen Teatterin noin 1000 tapahtumassa yhteensä. Siis 30 runkosarjaottelussa saman verran kuin noin 1000 teatteri/kulttuuritapahtumassa.
- Ilveksen katsojamäärä on myös kohtalaisen lähellä Tampereella vuoden elokuvateattereiden käyntien kanssa (dataa ei ollut käytössä paikkakuntatasolla, valtakunnallisesti laskenut 5,5%:a vuonna 2024 vs 2023).
 
Viimeksi muokattu:
Ylös