Ei se taida ihan näin mennä. Luistelu ei ole voimalaji, vaan ensisijaisesti luistelussa ratkaisevaa on teränkäyttö ja tekniikka. Ei taida pelkkä punttien kolistelu Väisäs-Kallen luistelua juurikaan kehitttää.
Juu kyllä saa tehdä puntin lisäksi tekniikkaharjoittelua. Silti uskallan väittää, että tuo on helpompaa kuin kiekonkäsittelyn tai peliälyn harjoittaminen. Pelkästään oikeanlaisella punttiharjoittelulla saa luisteluun muutoksia vaikka räjähtävyyteen kohtuu pikaisessakin ajassa. Toki tekniikkaa tuo vaatii silti reilusti.
Toki loistava luistelutaito parantaa myös välillisesti peliälyä, kun saa luistelun avulla enemmän aikaa tehdä ratkaisuja (esim Ratinen). Ratiselta kun ottaisi luistelutaidon pois, niin kovin vähän jäisi jäljelle. Väisänen tekee esimerkiksi nyt Ratiin verrattuna ratkaisunsa merkittävästi nopeammin, kun aikaa ei heikohkosta liikkeestä johtuen ole paljoa.