El Reino
Tähtipelaaja
- Viestejä
- 15 848
Niin no Lukolla tuo ”tappio” on tosin ihan suunniteltua, vähän samaan tapaan kun Ilves vaikka laskee että yritysmyynnistä saadaan X euroja, niin Lukko laskee että avustusta tulee X euroa.
Lukko taitaa myös panostaa junioriputkeen mikä on ihan oikein, sekin näkynee isosti henkilöstökuluissa.
Jatkuvaa höpinää ja ihmettelyä ja alemmuuskompleksia näköjään Lukkoa kohtaan.
Mitä helvetin alemmuuuskompleksia se on, että toteaa tuon suunnitellun tappion kasvaneen ja satsausten henkilöstökuluihin lisääntyneen?
Lukon suunniteltu tappio oli vuonna 2020 -−834 674,6€ ja se on kasvanut vuoteen 2024 mennessä tasaisesti ollen −2 979 123,5 €. Välissä on toki yksi isompi tappiokausi, mutta se selittyy koronalla ja tuolloin isoilla satsauksilla mestaruusjoukkueeseen. Enää ei ole jäähallin remonttiin menneitä kulujakaan tuloksessa kuten yli 10 vuotta sitten.
Lukon juniorien kustannuksista Contineo kattoi ainakin aiempien raporttien mukaan 40%. Sitä pyörittää Rauman Lukko ry - ei oy.
Rauman Lukko Oy | Yritys- ja taloustiedot
Löydä yrityksen Rauman Lukko Oy (1597853-8) yritystiedot, liikevaihto, tulos ja yhteystiedot. Katso ajankohtaiset taloustiedot Kauppalehden yrityshausta.
Kyllä kilpailijoiden toimintaan pitää tehdä vertailua, eikä elää jossain kuplassa. Lukko ja myös Kärpät satsaavat aiempaa enemmän, joten muiden pitää kyetä vastaamaan huutoon tekemällä asioita paremmin ja kehittämällä liiketoimintaa taloudellisten edellytysten parantamiseksi.