Meklari
Tähtipelaaja
- Viestejä
- 10 329
Joo siis en odota itsekkään Ratiselta mitään ihmeellistä tasonnostoa. Jos pelaisi ykkösessä koko kauden niin eiköhän se 40 pinnaa tulisi, sitä tahtia veti siinä viimekin kaudella. Viime kaudella aloitti 15 peliin 3 pistettä ja sitten tahti olikin merkittävästi parempi kuin tuo puoli pistettä per peli isommassa roolissa.Unohdat nyt sen, että sillä Vainarin hattutemppukaudella tehdessään 40 peliin 8+3 hänellä oli ikää 19 vuotta, täytti 20 kauden aikana. Ratinen on vuotta vanhempi (-98) ja teki vuotta aiemmin (samanikäisenä siis) Jypissä 51 peliin tehot 5+4. Seuraavalla kaudella 58 peliin 4+9. Moni tuntuu pitävän Ratista edelleen ”nuorena lupauksena”, että kyllä se siitä lähtee. Latebloomereita on, mutta todella harvoin lähemmäs kolmekymppisenä.
Muoks, on täysin mahdollista (ja toivottavaa), että Rati tekee ensi kaudella uransa parhaat tehopisteet pelatessaan virtuoosimaisten ketjukavereiden kanssa (Mänty, Jasek, Svejkovsky jne).
Ratihan itseasiassa teki yli puoli pinnaa per peli (48o 26p) jo ekalla kaudella Kouvolassa 22-vuotiaana. Ei Vainari koskaan tuollaisiin yltänyt tai näyttänyt ihan tuon tason potentiaalia. Ratin ongelma on, ehkä se ettei sitä tasonnostoa huipulle koskaan tullut vaan on jämähtänyt tuolle ”perus hyvälle” tasolle.