Ei mikään kaunis voitto, mutta kaikki lasketaan. Ja jos yksittäisiä osa-alueita listataan, niin puolustuksessa ja maalivahtipelissä oltiin kauden parhaalla tasolla.
Avauserä oli minusta todella hyvä. Sen jälkeen tasoittui ja meni jopa kotijoukkueen hienoiseen hallintaan. Kokonaisuudessaan kuitenkin Ilveksellä mielestäni selvästi paremmat maalintekopaikat ja sitäkin kautta ansaittu voitto.
Sportista toki paistoi se, että KooKoo-pelejä lukuun ottamatta maalinteko on ollut vaikeaa ja nyt kun ylivoimakin sakkasi, niin ylivoimaisesti vaarattomin vastustaja hyökkäyspäässä tähän mennessä.
Pelin avaaminen omissa oli kyllä ajoittain aika karmivaa. Varsinkin Latvala ja Parikka ajoittain suorastaan "loistivat" tällä osastolla. Veikkaan, että aika moni kovempi joukkue olisi tuosta rankaissut useampaan otteeseen.
Puolustuksen osalta noin muuten hyvää työtä. Miketinacilla oli ne kaksi huipputonttia ja Stålberg heitti muutaman vaarallisen sokkosyötön takatolpille, mutta hirveästi ei Sportilla tuonne menijöitä kyllä ollut. Tähtipelaajista Hjalmarsson jäi todella hiljaiseksi ja Bertrandkin alun paria hyvää nousua lukuun ottamatta vaaraton.