• Moro! Perinteinen Ilvesfoorumin kevätveikkaus järjestetään nyt jo kymmenettä kertaa. Suuren suosion saavuttanut veikkaus järjestetään omassa osiossaan täällä. Kaikki joukolla mukaan, ja veikkausonnea!

Roope Riski

Samaa aihetta vielä pidemmin Hesarin/Sanoman jutussa, missä myös Roopen kommentit:

Raitistumista ei ole tarvinnut katua. Riski on vakuuttunut, että päihteetön elämä on pidentänyt hänen uraansa jalkapalloilijana.

”Ihan varmasti. Nytkin olen pystynyt pelaamaan kaksi vuotta huipputasolla ilman loukkaantumista ja pysynyt kunnossa. Toivottavasti pystyn pelaamaan vielä pitkään.”
Tänä vuonna Riski jätti myös nikotiinin. Nuuska oli hänelle rentoutumiskeino, tapa joka jäi päälle jo teininä.
”Nuuskakoukusta ei ollut helppo päästä irti. Onnistuin, kun vähensin määrää pikku hiljaa. Lopulta olematon määrä oli helppo jättää kokonaan pois.”

”Nikotiinituotteiden lopettamisen jälkeen olen huomannut, että palautuminen on ollut helpompaa ja uni parempaa. En tiedä ovatko asiat suoraan verrannollisia, mutta tuntuu että olen 34-vuotiaana paremmassa kondiksessa kuin koskaan.”

”Juoksen kentällä kuin villi ori!”

 
Samaa aihetta vielä pidemmin Hesarin/Sanoman jutussa, missä myös Roopen kommentit:




Roope on malliesimerkki siitä, miten omasta futisurasta voi pitää kokeneempana huolta erilaisista vastoinkäymisistä huolimatta.

Uran jälkeen voi viritellä Roopelle elinikäistä elämäntapavalmentajan pestiä!
 
Ilves-hyökkääjä Roope Riski hakee tulevalla kaudella nousua harvalukuiseen 100 Veikkausliigamaalin kerhoon.

Riski paukutti päättyneellä kaudella Ilvekselle 13 Veikkausliigamaalia ja nousi peräti viisi sijaa kaikkien aikojen maalintekijätilastossa, jossa hän pitää nyt hallussaan viidettä sijaa.

Samalla sadan Veikkausliigamaalin raja on kaudella 2026 Ilveksessä jatkavalla Riskillä enää viiden osuman päässä. Sen sijaan kaikkien aikojen tilaston neljänteen sijaan matkaa on vielä 16 maalia.

95 maalillaan Riski on myös aktiivipelaajien selkeä ykkönen. Kakkosena sijalla 18. on 75 maalilla Tim Väyrynen, joka ei IF Gnistanissa jatka ja tulevan kauden osoite on avoinna. Kolmantena on KuPS:n kanssa jatkosopimuksen solminut Petteri Pennanen (23. sija, 71 maalia)

Yli 50 maalin aktiivipelaajista on yltänyt lisäksi SJK:sta tulevalle kaudelle AC Ouluun paluun tehnyt Rasmus Karjalainen, jonka 58 osumaa oikeuttavat tilaston jaettuun 37. sijaan.

Veikkausliigamaalit 1990-, TOP5:
166 Valeri Popovitsh
136 Rafael
114 Saku Puhakainen
111 Juho Mäkelä
95 Roope Riski

 

Roope Riskin palava rakkaus maalien tekemiseen​

Tampereen Ilveksen Roope Riski on yksi parhaista maalintekijöistä Veikkausliigassa. Tässä jutussa hän kertoo, mitä maalien tekeminen Suomen pääsarjassa vaatii.

------------------------------

Jalkapallon Veikkausliiga alkaa lauantaina 4.4.

Maalit syntyvät pienistä asioista.

Ilveksen maalivahti Faris Krkalic potkaisee pitkän syötön maaliltaan.
Interin 190-senttinen toppari Luka Kuittinen tavoittelee korkeaa palloa. Hänen puskuyrityksensä katkeaa Ilveksen lyhyemmän hyökkääjän pieneen kontaktiin.

Kuittinen kaatuu nurmeen ja Ilves-kärki juoksee yksin läpi.

Hyökkääjä potkaisee pallon tarkasti maata pitkin maaliin.

Roope Riski on osunut taas kerran.

Hyvä juttu oli videoklippeineen thumbsup En ihmettelisi, jos tämä pyörisi myös puoli ysin uutisten jälkeen Urheiluruudussa
 
Viimeksi muokattu:
"Onko lauantauina alkavalle kaudelle jotain maalitavoitetta?"

"Tuplanumerot olisivat kivat, Riski sanoo."

Saa suorittaa thumbsup
Mitäpä muita tavoitteita voi olla? Taitaa olla tällä kaudella Ilveksen paras maalintekijä joten toivotaan että päästään tuplanumeroille.
 
Tuplanumerot on oikeastaan se pohja miltä lähdetään ylöspäin ponnistamaan.
Uskon, että Roope on hyvä moottori kilpailulle joukkueessa. Olemalla häntä parempi olet jo kokolailla hyvässä iskussa.
 
Takaisin
Ylös