Ilveksen kokoonpano 2026-2027

Pelli oli lähemmäs 40 pisteen pakki tullessaan Ilvekseen. Pelaajalle tärkeintä on itseluottamus. Kovakin pakki saattaa hiipua kohti harmaampaa massaa, kun eteen tuodaan tai hänen paikkansa ottaa kovempi pelaaja.

Itse en olisi yllättänyt, että viime kaudella pudotuspeleissä lähes pinna/peli tehoillut Pelli latoisi vastuullisena ykköspakkina isojakin tehoja.
 
Juuri näin. 34:n A-junnupelin pelaajasta on todella pitkä matka fyysisesti Liigapakiksi. Pakiksi joka illasta toiseen pelaa aikuisia karvaperseitä vastaan Liigavauhdissa. Hyökkääjä toki, mutta esimerkiksi Kos oli loppukaudesta muutaman pelin huikea kun pääsi tuoreena mukaan, mutta hyytyi lopulta äkkiä ja täysin.

Nämä junnupakit pärjäävät pelin siellä kaksi peliä täällä. Ellei ole kyseessä tuleva ihan ykköskierroksen varaus.

Katseet kohdistuvat Koskela, Niemelä, Pärmäkoski-kolmikkoon. Onko Kuukasjärvellä fyysisesti eväitä pelata, kuten Alberts Smits pelasi päättyneellä kaudella.
 
En ihan ymmärrä mikä kiire on joukkuetta julistaa. Etenkin kun lukee foorumia niin aika monelle tekee ihan hyvää ensin puhaltaa pettymys ulos että jaksavat sitten avautua uudesta kokoonpanosta täydellä voimalla.
 
Ilves tekee historiaa ja julkaisee joukkueen vasta ennen ensimmäistä liigapeliä. Kaikki harkkaturnaukset vedetään A-junnuilla!
 
Rifalk 1+1
Lööf 1v
Haatanen 1+1
Järvinen 1+1
Lantta 2v
Korhonen 2v
Hynninen 2+1

Siinä taitaa ne varmat olla.
 
Ennustan että Lööf tulee olemaan 2v eikä 1v.
Ainakin toivottavasti. Yhden vuoden soppari olis omalla tavallaan "pettymys", koska suuret mahdollisuudet kuitenkin sille että onnistuisi ja saisi sopparin suurempaan liigaan.
 
Ainakin toivottavasti. Yhden vuoden soppari olis omalla tavallaan "pettymys", koska suuret mahdollisuudet kuitenkin sille että onnistuisi ja saisi sopparin suurempaan liigaan.
On pettymys, jos Leksan sopimus on alle 2v. Ennustan, että nousee aika nopeasti sarjan parhaiden allroundereiden kastiin.

Jos Pellin lisäksi myös Ratinen saadaan pois rosteria rasittamasta, niin tilanne tuntuu paremmalta. Kovaa ulkkaria noiden tilalle, niin joukkueen iskukyky paranee. Ketään tuskin jää hirveästi harmittamaan noiden poisto.

Varsinkin kun meillä on ollut se käsittämätön Ratinen, Haatanen, Korhonen, Engberg tulppa alaketjuissa ja eihän Pellistä ollut lunastamaan kiekollisen kärkipakin roolia. Voi olla, että paikkaaminen menee vituiksi, mutta antaa tuo mahdollisuuksia.
 
Takaisin
Ylös