Olisin pärjännyt vallan mainiosti jos Vladimirin Jokerit olisi pysynyt Mestiksessä. Liigaan palaaminen oli vääjäämätön joten nyt kun Liigaa pelaavat niin onhan se tietyllä tapaa "hienoa".
Ajoittain tuntuu että Suomalaisesta jääkiekossa on alettu nöyristelemään ja tapettu sitä tunnetta pois. Tunnetta johon tämä koko sirkus perustuu. Se että aikuiset miehet ja naiset innostuvat maksamaan kumilätkän seuraamisesta. Se ei perustu järkeen vaan tunteeseen. Kukkahatuille on annettu aivan liikaa huomiota ja valtaa.
Jokerit herättää tietynlaista vihaa ja itsekkin toivon heille pettymyksiä ja tappioita. Uskallan jopa tunnustaa että nauttisin Jokerien rämpimisestä.
En maksaisi peleistä jos joka ilta pelattaisiin tiistainen mitään sanomaton runkosarjaläpsyttly nönnönöö K-espoita ja Jukureita vastaan.
Joten tervetuloa Helsingin Jokerit, odotan innolla juuri teidän voittamista. Ja ei että kun vituttaisi jos juuri teille hävittäisiin.
(Ja jotta ei olisi taas liian negaa, niin jollain perverssillä tapaa Jokereilla on Liigan hienoin logo)
(Ps. virkistäkää myöa sedän muistia jos täällä on muita tilanteen todistaneita vielä paikalla jotka eivät ole hoitokodissa. Seuraa sekavat vihjeet. Olisiko ollut joku pleijaritaisto jonka päätteeksi Hakametsän pelaajien sisääntulon edessä joku oli liimannut Jokerien bussiin jonkin pilakuvan Jokereista. Muistaako joku? Oliko se Jokereita vastaan -98? Ja oliko kyseessä edes Jokerit? Olisko tästä jopa jotain mustavalkokuvaa jäljellä arkistoissa?)