Valmentaja Raimo Helminen

Näin olisin itsekin väittänyt aiemmin. Mutta ihmismieli muuttuu kun aika ja mahdollisuudet elämässä käy vähiin. Raipen ei tarvitse enää olla nöyrä - jos johonkin pääsisi. Hän tiedostaa itsekin että on Suomen halutuin valmentaja tähän hetkeen. Ja tottakai puoli Tamperetta, Raipe ja Ilves saisi älyttömän kiiman mikäli messias tekisi paluun valmennuksellisen kehityskäyränsä huipulla. Varmasti tulisi lapun hinnassakin erilailla vastaan kuin muut kollegat - kysehän on hänen ja monien muiden unelmasta.

Jos Raipelta viedään mahdollisuus olla valmentamatta Ilveksessä hänen valmennuksellisen kehityskaaren huipulla, on kohtalaisen suuri mahdollisuus, että valmentaa naapurin mestaruuteen. Aika moni muukin tekisi niin, kuittina siihen ettei kelvannut Ilvekselle kun hän olisi merkittävästi kyennyt auttamaan. Se olisi myös seurahistorian suurin nöyryytys moniin vuosikymmeniin.

Sanotaan näin että jos Niemelä saa jatkon, niin naapuriin siirtyminen voi olla hyvinkin lähellä. Raipe valmentaa enää muutaman vuoden ja jäljelle jää enää mahdollisuus näpäyttää "En sitten kelvannut kotiin, mutta kaikille muille kelpasin".

Ihmettelisin siltikin. Jos Raipea nyt mitenkään tuntee niin siinä on mies joka ei tuollaista liikettä tekisi vain pikkusieluisuuttaan. Jos Raipe Ilvestä haluaisi näpäyttää ja mennä naapuriin vain vittuillakseen, se olisi sen varmasti jo tehnyt. Eihän häntä pelaajanakaan täällä kohdeltu arvoisellaan tavalla. Ensin roikotettiin keskinkertaisissa joukkueissa yli-ikäisenä ykkössentterinä eikä haluttu hänelle kasata sellaista joukkuetta joka voisi mestaruuden voittaakin. Sitten kun lopulta lopetti niin sitten tehtiinkin iso panostus sen lopettamisen jälkeiseen vuoteen.... Valmentajana vielä haettiin tänne hyväksikäyttäen seurarakkautta ja velvollisuudentuntoa yrittämään liigavalmennusta kaiken maailman valtterijärviluomilla ja tomiwileniuksilla ja potkut vielä kiitoksena että tuli tekemään liigan epäkiitollisinta valmentajapestiä.

Kaiken tuon päälle, jos Raipe haluaa mennä Tapparaan niin menee. Ei hän ole tälle seuralle mitään velkaa. Ja olen todennut ennenkin että Raipe on tervetullut Ilvekseen sitten kun on oppinut vähän itsekkyyttä eikä enää koskaan tule Ilvestä valmentamaan pelkällä talkoohengellä ja velvollisuudentunnosta, siitä ei seuraa mitään hyvää. Jokereissa, SaiPassa ja Tepsissä lienee kuitenkin ollut tähän mahdollisuutta ja oppinut vaatimaan myös muilta kuin itseltään paljon joten nyt se paluu voisi olla todellakin ajankohtainen.

Olen tykännyt Hölöstä ja hän on tuonut tähän seuraan paljon hyvää. Mielellään katselisin vielä yhden kauden mutta toisaalta itse olen huomannut että kolmessa vuodessa yleensä se mitä valmentajalla on seuralle annettavaa on annettu. Että siksi olisi ehkä nyt hyvä hetki ottaa uutta verta sisään ja aloittaa Raipen joutsenlaulu (Mies täyttää maaliskuussa 63, kyllä hänenkin pitää joskus eläkkeelle päästä.)

Eikä Koskelalla ja Raipella mitään erimielisyyksiä ole ainakaan minun tietääkseni kun edellisellä visiitillä täältä jatkoa tarjottiin.
 
Viimeksi muokattu:
Raipe kertoi sekä mediassa että kirjassaan, että Ilves tarjosi pidempää sopimusta/jatkoa, mutta päävalmentajuus kiinnosti, niin lähti muille teille.

Raipen ja seurajohdon välillä ei pitäisi olla mitään ongelmia.
 
Mikäli Raipen pesti toteutuu, voisi tähän Prosessorin legendaariseen tuotokseen päivittää sanat ja painaa areenan pa:sta nupit kaakossa ulos ensimmäisessä pelissä, toki pilaamatta autenttista äänityksen ja lauluvireen äänimaisemaa:



@Prosessori voisi itse tehdä uuden version. Iän tuoma karheus äänessä varmaan tekisi versiosta entistä vakuuttavamman. Kyllä, jaksaa, jaksaa. Me emme tässä tapauksessa pyydä, vaan vaadimme paluuta estradille neljännesvuosisadan tauon jälkeen. Veikkoniemis-biisistä ei tartte tehdä uutta versiota enää.
 
Tulikohan tälle Saipa-kannattajalle ollenkaan mieleen sellainen, että Raipe olisikin Ilveksen ykkösvaihtoehto, ja että jos se on saatu maaliin, niin Hölö ulkona Ilves-kuvioista?
7218.jpg
 
Tulikohan tälle Saipa-kannattajalle ollenkaan mieleen sellainen, että Raipe olisikin Ilveksen ykkösvaihtoehto, ja että jos se on saatu maaliin, niin Hölö ulkona Ilves-kuvioista?
katso liitettä 20408

Erikoista että joku oikeasti ajattelee että Niemelä vaihtaisi HIFK:n mikäli jatkaminen Ilveksessä olisi mahdollista.

Raipe on Tillun viimeinen mahdollisuus saada itselleen jatkosopimus.
 
Erikoista että joku oikeasti ajattelee että Niemelä vaihtaisi HIFK:n mikäli jatkaminen Ilveksessä olisi mahdollista.

Raipe on Tillun viimeinen mahdollisuus saada itselleen jatkosopimus.
Niemelän omaan ketjuun laitettiinkin jo että siellä on laitettu organisaatiossa uudet tuulet puhaltamaan, urheilujohtaja Laukkasella on valta ja ennenkaikkea auktoriteettia tehdä koviakin päätöksiä. IFK on kuitenkin näkyvyydeltään Suomen suurimpia seuroja, budjetti myös aina lähes suurin tai suurin. Siellä on suuri organisaatio karttanut menestystä viime ajat niin mikäs siinä on sinne mennä.
Varmasti ulkomaat Niemelää kiinnostaa mutta ei sinne pääseminen hyvään pestiin mikään automaatio ole, jos on Suomeen jäämässä niin ei taida kauheasti parempia näköalapaikkoja olla kuin Helsingin seurat
 
Ei taida vaan Petmanit itse haluta pelata muualla Suomessa, kuin SaiPassa.

Mutta kuitenkin ovat jo pelanneet Lukossa ja toinen JYPissäkin. Mikko Petman on pelannut Liigaa 6 kautta muualla ja 1 kauden SaiPassa, mutta nyt on muka ihan turha ajatellakaan.

Varsinkin muiden joukkueiden pelaajista tällä forumilla on ihme oletus, että eihän nyt Nutivaara voisi muualla kuin Kärpissä pelata tai että se on se Luoto niin Tapparan mies ettei tosikaan ja jämpti on että Salliset ja Lajuset pelaa Kiekko-Espoossa että turha kysellä. Eikä siihen tarvita montaa pelattua kautta edes kotiseurassa, vaan jostain vaan päätetään niin. Pahimmillaan nämä "tavoittamattomissa olevat" kohdepelaajat on jo pelannut muualla Liigaa, kuten Petmanit.

Helvetti, sata vuotta Kärpissä pelannut Ohtamaa meni juuri Jyppiin. Miksi ei Petmanit voisi, TAAS KERRAN, pelata muualla Liigaa kuin SaiPassa?
 
Viimeksi muokattu:
Kyllä foorumin on nyt elettävä sen kanssa että Maestro täällä ensi kaudella viilettää. Jos yhtään tietoni paikkaansa pitävät
Sama, ei oo lähdettäni syytä epäillä, mutta mikään ei tietenkä oo varmaa niin kauan, kun Ilves sen itse ilmoittaa, mutta luottavaisin mielin tässä ollaan.
 
Erikoista että joku oikeasti ajattelee että Niemelä vaihtaisi HIFK:n mikäli jatkaminen Ilveksessä olisi mahdollista.
Miksi ei vaihtaisi? Onhan tässä taas jo pitkä pätkä katsottuna näitä samoja ladon ovia, on ihan normaalia kaivataan elämäänsä vaihtelua ja uusia haasteita. Ja varmaan rahuliakin ihan kivasti tarjolla.
 
  • Tykkää
Reactions: M22
Takaisin
Ylös