Tulosveikkaus ja otteluseuranta Kärpät - Ilves 1.4.2022 | 4. Puolivälierä

Status
Viestiketju on suljettu.
Tulos on ainut joka merkitsee nyt tässä hetkessä sekä ottelun päätyttyä. Ei kauneuspisteitä olla hakemassa.

Hankala paikka Ilvekselle
A. Kärppien kotiyleisön tuoma hurmos kotijoukkueelle
B. ”Kärppien pakkovoitto” extra asenne
C. Loukkaantuneita pelaajia sekä pelissä pudonnut Haapala. Kokoaika ketjuruletti pyörii tästä syystä
D. Kärpät pelaa helvetin hyvin. Ilves ei ole huono, mutta Kärppien tasolla ei aivan ole tänää.

Jep Marjamäen Kärpät ei ole helppo. Siellä tehdään kaikki mahdollinen, että homma kääntyy. Mutta siihen pitää vastata kovuudella ja oveluudella.
 
Vähän oltiin perässä ja niin siinä käy kun aloituksista kiekko usein Kärpille ja muutama kiekollinen pelaaja on tippunut. Ei niitä kiekkovarmoja+kokeneita niin montaa ole. Elorinne näyttää hyvää mallia playoff-pelaamisesta.

Anttila vähän herätteli Ipaa taklauksillaan. Ehkä tässä sitä kiekollista otetta ei saada, joten apinanraivokin saattaa riittää 20min ajaksi. Keskustaa on puolustettu hyvin ja aika vähän laukausia on mennyt Langhamerille asti.
 
Ilves puolusti kyllä kieltämättä hyvin tuota keskustaa, mutta ei tämä Ilves ole niin konemainen että voi luottaa tuon jatkuvan 3.erässäkin.

Hyökkäyspeliä tarvii saada viimeiseen erään.
 
Tällä foorumilla suurin shokki on aina se, ettei vastustaja olekaan ihan paska.

Tämä. Kärpät pelaa hyvin, mutta eivät ne juuri paikoille päässeet. Ilves puolustaa tosi hyvin ja tiiviisti. Ainut maali YVstä. Rauhoittukaa nyt hieman ja nauttikaa, saatana. Sarja 2-1, peli 1-2.
 
Ai että kun Ilveksellä olisi edes ketjun verran oikeaa telaketjuosastoa, niin jo sillä saisi Kärppien pelin sekaisin.

E: katsokaapa eiliseltä vaikka TPS-HIFK ottelun tapahtumia. Aika kaukana ollaan siitä mankelissa olemisesta, mitä HIFK eilen oli. Paikkojakin tuli aivan eri tahtiin.
 
Kuten mäenalanen sanoi, viivalla on tilaa.
Hakevat jatkuvasti viivalta vaarallisia vetoja/heittoja maalille ohjureiden ja pomppujen toivossa.
Ite ei päästä maalipaikoille.
Fiilis että Bapille ja odenille kiekkoa pystyyn on ainoa keino päästä maalille.
 
Anttila on nyt näyttänyt mitä on kovuus. Näillä hetkillä ratkaistaan mihin Ilveksestä on. Ilves kyllä osaa, kun pistetään kaikki likoon!
 
Salmela voisi olla hyvä 7 pakki joka pelaa vain alivoimat ja antaa muille pakeille satunaisesti lepoaikaa pelin sisällä.
 
Paha pelko, että kolmannessa erässä taas vetäydytään ja aletaan toivoa, että johto kestää. Toivottavasti Myrrä heittää kopissa mehupullot seinälle ja sytyttää joukkueen pelaamaan. Hemmetisti lisää aktiivisuutta tarvitaan.
 
Kontiola - Haapala on kyllä melkoinen lovi. Ei ehkä mahdoton, mutta äärimmäisen vaikea auttavastikaan paikattavaksi. Mutta ei auta. Kyllä tämä nyt nautintoa nakertaa. Mutta mitäpä siitä! Ja onhan siellä ainakin se Anttilan velka. Riittäisköhän sen kuittaus.
 
Marjamäki käänsi taitavasti tuomaripelin Kärppien eduksi. Käänty toki pelikin, mutta on tehnyt kyllä kovan tempun kaikkinensa. Ei olla pystytty yhtään vastaamaan muuttuneeseen Kärppälaumaan.
 
Status
Viestiketju on suljettu.
Takaisin
Ylös