Näistäkö siis Ilveksen kokoonpano on heikoin?
Lämpimät kiitokset ensinnäkin kokoonpanojen listaamisesta. Toisekseen niin kyllä se vaan näin menee, vaikea nähdä että Ilves olisi absoluuttisesti näiden yläpuolella.
Muutamaan seikkaan tarttuakseni, niin ensinnäkin Ilveksen keskikaistalta tosiaan puuttuu se mikä on puuttunut pidempään, se kuuluisa X eli ykkössentteri. Määrää kyllä riittää sitäkin enemmän sinne ja kaikki kunnia Kontiolalle ja oikeastaan kaikille muillekin, mutta siinä nyt on selvä reikä.
Toisekseen on oikeastaan mielipidekysymys kuuluuko Haapalaa roikottaa kokoonpanokuvioissa vielä mukana vai ei. Kyvykkäälle kärkikentän laiturille ja ylivoimaspesialistille on silti tilaa, halusi Haapalaa sinne sitten hahmotella tai olla hahmottelematta.
Puolustus on paperilla hyvää tasoa, mutta kyllä Jokipakan, Masinin ja Parikan jälkeen kuilu tasollisesti seuraaviin on mielestäni suurempi mitä palstatotuuksina oletetaan. Esimerkiksi ilman pelkkää Lancasterin laukaisupotentiaalia, hän tuskin olisi kenenkään papereissa pelaavien puolustajien joukossa. En näkisi toisaalta heikkona ratkaisuna hankintalistalle kiekollista puolustajaa nykyrosteriin, mikäli tosissaan halutaan olla mukana välieristä eteenpäin.
Eikä pidä ymmärtää väärin, diggailen joka ukosta joka Ilves-paitaa kantaa, enkä itse omaa yhtään sylkykuppia nykyrosterista. Silti näen että laituriosasto Ikonen, Oden, Räty, Tuulola, Mieho, varauksin Nyman, Tikkaa ja Ruokosta unohtamatta, on silti enemmän luokkaa 7-12 kuin 1-6 ketjuhierarkioita mietittäessä ottelusarjaan missä Canada-malja on tarjolla.
Kaikki tämä siis tosiaan paperitasolla ja onneksi pelit lopulta ratkotaan kaukalossa.