PE 8.12.2023 | Ilves - Tappara

Sellainen paikallinen tänään. En ole huolissani, siitä että Tappara voitti, totta helvetissä vituttaa hävitä Tapparalle. Ilves meni kolme muna johtoon ja tuli hyvän olontunne puseroon (ei saisi tulla) mutta näen että näin kävi ja alettiin leikkiin voitolla. Sitten tuo tilanne mistä Tappara teki avausmaalin ekan erän lopulla, ei noin voi pelata, toka maali myös huonosti pelattu yksittäiseltä pelaajalta.

Ylivoimaa tarjottiin aivan riittävästi tämän pelin tappamiseen, mutta tänään ei tullut apuja sieltä.

Peli joka oli voitettavissa, mutta Tappara vei ja onnittelut siitä heille.
 
Ottelun kulminaatio hetki. Johdetaan 3-0 ja lähdetään helvetin ylimielisesti 4 hyökkäämään, hidastetaan hyökkäystä ja Palveelta alibilätty taakse. Siitä Konna kaventaa ja uusi peli. 19 minuutin kohdalla ei voi alkaa perseilemään, kun on 41 minuuttia jäljellä.
Ilveksen pelitapaa kuuluu neljän pelaajan hyökkääminen, joka tuottanut paljon myös maaleja. Vastuu jäi täysin syöttäjälle.
 
Nyt kyllä kustiin tämä ihan itse. Siinä tarjottiin meille voittoa useampaan kertaan, mutta yv meni kiekotteluksi. Tappara puolusti tiiviisti maalin edessä ja me hierottiin siinä kulmalla ilman laukauksia yv:stä toiseen. Prkl!
 
3-0 -tilanteessa haettiin riskillä neljättä maalia ja pelikuri katosi. Palven poikittaissyötöstä tarjottiin 2-1 -ylivoimahyökkäys. Seuraavassa erässä oltiin taas hetki pelin ytimessä, mutta hyökkäyspään riskisyötöllä päästettiin Puhakka läpiajoon, josta helpohko rankkari ja kavennus.

Tuomarit sitten viheltelivät puolin ja toisin mitä sattuu (enemmän Ilveksen eduksi). Palven jäähy oli vitsi, mutta sitä oli Witkovskinkin tätä aiemmin. Loppusekoilu olikin tuttua 2000-luvun alun Ilves-paniikkia.

Siinä on videopalaveriin pohdintaa.

Edit: ylivoimillahan tämä peli olisi pitänyt tappaa, mutta tänään oli heikompaa. Jampalta yksi hyvä haasto.
 
Todella nöyryyttävä ja todella ansaittu tappio. Alkaen 1. erän lahjamaalista aivan hirvittävää paskaa koko loppupeli, ja meidän yv. oli kokonaisuutena aivan sysipaskaa, huonointa miesmuistiin. Hämmentävästi ainoa yv. missä oli jotain järkeä oli toi loppu, kun kentällä oli kaikista vähiten aikaa ja tilaa. Pitkästä aikaa hävettää enemmän kuin vituttaa.
 
Uskomatonta miten tämä onnistuttiin perseilemään. Naapurin taso vielä heikompi kuin viime kaudella ja aivan täysin Ilveksen piikkiin menee tämä tappio. Kurittomuus, voitolla leikkiminen, pelleileminen, siinäpä se.

Tappara ei olisi tätä voittanut ellei Ilves olisi lahjoittanut maaleja.
 
Clendeningin huitominen Puhakan käsille, vaikka peli oli jo ohi, todella törkee, vielä todella kova ammattilainen, kokoontuuko kurinpito?
 
Ottelun kulminaatio hetki. Johdetaan 3-0 ja lähdetään helvetin ylimielisesti 4 hyökkäämään, hidastetaan hyökkäystä ja Palveelta alibilätty taakse. Siitä Konna kaventaa ja uusi peli. 19 minuutin kohdalla ei voi alkaa perseilemään, kun on 41 minuuttia jäljellä.
Jep. Toinen oli siinä 5v3:lla kun Palve ja Stransky syöttelivät keskenään joku 30 sekuntia ja sitten ylivoima päättyi Palveen jäähyyn. Tuossa kohtaa viimestään tajusi, että tänään ei tuu pistettäkään.

Palve oli tänään kyllä kunnon antisankarina pääarkkitehtina molemmissa, vaikkei nyt mitenkään erityisen huonosti pelannutkaan ja yhden maalinkin järkkäsi.
 
Viime vuonna samaan aikaan Tappara tiivisti peliänsä ja marssi paikallispelivoittoon ja sitten mestaruuteen. Johtavat pelaajat Palven johdolla olivat tosipaikassa tänään ihan paperia. Tapparalle ansaittu voitto, pelottavan paljon jäi kyllä kysymysmerkkejä. Witkowski hämmensi vielä kättelyssäkin. Saatiin esimakua mitä saadaan päälle, kun vankilasäännöillä pelataan. Voi kumpa Alvarez tai Gregoire olisivat kovempia niin pelillisesti kuin muutenkin, olisi ihan mitä vaan hyötyä.

Aikamoinen sulaminen koko porukalta ja Pennaselta.
 
Jotenkin tää meni just niinkuin uumoilin jo pari päivää sitten. Olis ollut liian hyvää 4-0 paikalliset ja kun alkoikin vielä liian helposti, niin kun sitten Heljanko vaihdettiin pois, arvasin pelin kääntyvän. Tilastotappio pakko ottaa vastaan, naapuri oli parempi, me ruvettiin laiskottelemaan ekan erän jälkeen.
Vähän salaa nautin Heljangon nöyryyttämisestä, mutta ei ollu kyllä Gunnarssoninkaan vahvin peli.
Tää Stransky - Iksa - Mänty on aika herkullinen. Sillä jatkaisin. Mutta jotain pitää kyllä tehdä noille kahdelle muulle ketjulle. Liian kapeella sylinterillä mennään.

En huolestuisi. Tällaista. Eteenpäin.
 
Ilves tänään pettymys 12 minuutin jälkeen. Mutta nokka etiäpäin. Toivottavasti näistä opitaan.
 
Ei saatu apuja tolppien välistä niillä hetkillä kun olisi pitänyt. Siihen päälle paska ylivoima ja asenne niin lopputulos on taululla.
 
Tänään oli Tapparan vuoro vihdoin voittaa. Hyvä oppitunti, ei tuo 3-0 ihan kenttätapahtumia vastannut vaikka hyvä eka erä olikin.

Vastaavia sulamisia ei sitten enää tällä kaudella kiitos. Huomenna uus päivä ja vääntö, eteenpäin.
 
Takaisin
Ylös