Tupsukorva35
Tähtipelaaja
- Viestejä
- 15 128


27.2.2025 klo 18:30 - Tampere
Kauden keskinäiset
Kauden ensimmäinen keskinäinen kohtaaminen käytiin syyskuun loppupuolella Hämeenlinnassa, josta Ilves haki tylyn 0-4 vierasvoiton. Tuolloin kaukalossa liekehti kuumana syksyllä käynyt ykkösketju: Eemeli Suomi - Matias Mäntykivi - Jens Lööke. Kolmikosta jokainen kirjautti ottelussa 1+2 tehot. Kuukausi myöhemmin Tampereella HPK puolestaan oli vahvempi 1-4 numeroin. Viimeksi joukkueet taistelivat sarjapisteistä ystävänpäivänä, jolloin oli taas tamperelaisten vuoro juhlia voittoa. Tällä kertaa 2-3 lukemin. Voittomaalin reilu viisi minuuttia ennen loppua laukoi entistä seuraansa rokottanut Arttu Pelli.
Keskinäisten tehokkaimman pelaajan tittelin jakavat Ilves-hyökkääjät Lööke ja Mäntykivi 1+3 tehoillaan. HPK:n tehokkaimmat ovat olleet kahden maalin Heikki Huttunen ja Eetu Tuulola.
Ilves
Tahmean Jyväskylän reissun jälkeen Ilves palasi muutamista kärkipelaajien poissaoloista huolimatta väkevällä suorituksella takaisin voittokantaan, kun sarjakakkonen Lukko kaatui selkein 5-1 numeroin. Avausmaali nähtiin ensimmäisen erän alkupuoliskolla, kun pitkä hyökkäyspään mylly päättyi Carl Klingbergin tuuletuksiin. Ville Meskanen löysi hienolla syötöllä ruotsalaisen, jonka laukaus painui John Lethemonin tunneleista verkkoon. Klingberg on tehnyt 12 edelliseen otteluun 13 pistettä (4+9). Muutamaa minuuttia myöhemmin Daniel Gazdan ranneheitto viivasta leijaili aina maaliverkkoon saakka.
Johtoa kasvatettiin toisessa erässä ruotsalaisvoimin. Viimeksi joulukuun lopulla maalinteossa onnistunut Jens Lööke karkasi läpiajoon ja päätti pitkän maalittoman putkensa tyylikkäällä viimeistelyllä. Maali selkeästi ruotsalaishyökkääjälle maistui. Seuraavana maalintekijäkirjoihin pääsi John Nyberg, jonka terävä rannelaukaus sujahti rautoja kutitellen verkkoon. Tämä osuma kaiken päälle syntyi alivoimalla. Lukko kavensi erän loppuun ja päätöserässä hyökkäykseen mukaan noussut Jarkko Parikka löi ratkaisevat 5-1 loppulukemat. Maalintekijöiden lisäksi kotiyleisöä huudatti tshekkihyökkääjä Ondrej Kos, joka otti toisessa erässä mittaa ruotsalaispuolustaja Anton Olssonista. 19-vuotiaalle tshekille tästä otatuksesta selätysvoitto.
Ilves sai helpotusta viime pelien maalintekomurheisiinsa, sillä Lukko-voittoa edeltävät neljä ottelua tuottivat ainoastaan kuusi maalia. Oma pää onkin sitten pysynyt jo pidempään hyvin tilkittynä. Helmikuun seitsemässä ottelussa omiin on uponnut vain 10 kiekkoa. Ylivoima vastaavasti etsi vielä tiistainakin tehojaan. Ylivoimamaaliton putki on kuuden ottelun mittainen ja Lukkoa vastaan viisi ylivoimaa päättyi tuloksettomasti. Kahdesti kiekko kolisi maaliraudoissa, mutta tätä lähemmäksi ylivoimamaalia ei päästy.
Ilves on erinomaisessa kotivireessä. Sarjan paras kotiryhmä on voittanut viisi viimeisintä kotiotteluaan ja viimeksi kotona on jääty pisteittä kolme kuukautta sitten (29. marraskuuta). Koko kauden aikana Ilves on jäänyt kotona vaille pisteitä vain neljästi.
HPK
Kesken kauden Kerhon ohjaksiin hypännyt Mikko Manner on repinyt rajallisesta kokoonpanosta kaiken irti. Tämän vuoden puolella HPK on ollut sarjan kovakuntoisimpia ja 15 ottelun kuntopuntarissa joukkue on neljäntenä 30 pisteen potillaan. Viimeisen 15 ottelun ajalta hämeenlinnalaisnippu on kärsinyt ainoastaan kolme suoraa tappiota.
Alkuviikon peleistä huilannut HPK saapuu Tampereelle varsin hyvävireisenä, kun se on kääntänyt kolmen ottelun tappioputken kolmen ottelun voittoputkeksi. Viime viikolla SaiPa kaatui keskiviikkona vieraissa 3-5 lukemin ja perjantaina Kerho nollasi kotonaan JYP:n 3-0 numeroin. Viikon maistuvin voitto tuli kuitenkin lauantaina, kun hämeenlinnalaisryhmä nousi Kiekko-Espoota vastaan komeasti 1-4 tappioasemasta rinnalle ja lopulta jatkoajalla ohi. Kaksi maalia ottelussa viimeistellyt Heikki Huttunen rusikoi tasoituksen vajaat 1,5 minuuttia ennen varsinaisen peliajan loppua ja jatkoajalla niin ikään kahdesti osunut latvialaishyökkääjä Anri Ravinskis irtautui läpiajoon laukoen ottelun voittomaalin. Yhdestä maalista puolestaan vastasi kauden toisensa tehnyt Miska Kukkonen.
Siirtorajan lopulla maalivahtiosastoa täydennettiin kanadalaisella Mark Sinclairilla, joka on tullut liigakentille varsin tyylikkäästi. Reilut 92 minuuttia liigakiekkoa takana, eikä kanadalaisen ole tarvinnut kertaakaan kaivaa kiekkoa selkänsä takaa. Perjantaina mies piti nollan JYP:a vastaan ja K-Espoota vastaan mies vaihdettiin tolppien väliin vieraiden neljännen maalin jälkeen. Alkukauden 28-vuotias kassari poimi kiekkoja niin AHL:ssa kuin ECHL:ssa. Kenttäpelaajista iskussa on ollut ex-ilves Eetu Tuulola. Edellisessä keskinäisessä maalin sivaltanut Tuulola on summannut viiteen edelliseen otteluun 3+4 tehot. Heikki Huttusen lapa on myös ollut lämpimänä. 13 edelliseen otteluun hyökkääjä on viimeistellyt peräti 10 osumaa. Ilvestä vastaan Huttunen on onnistunut maalinteossa kuluvalla kaudella kahdesti.
HPK on suorittanut matkapeleissään hyvin. Vuodenvaihteen jälkeen kahdeksasta vierasottelusta viisi voittoa ja ainoastaan kerran pisteittä, kun joukkue jäi ilman pisteitä 1,5 viikkoa sitten kovavireisen KooKoon käsittelyssä. Jos kasvatetaan otantaan vielä joulukuulle, niin 13 viimeisen vierasottelun saldo on kahdeksan voittoa ja vain kahdesti ilman pisteitä kotimatkalle.
Aiemmat kohtaamiset tällä kaudella:
20.9.2024 / HPK - Ilves 0-4
22.10.2024 / Ilves - HPK 1-4
14.2.2025 / HPK - Ilves 2-3
Kolme edellistä ottelua:
22.2.2025 / Ilves - Tappara 2-0
23.2.2025 / JYP - Ilves 3-1
25.2.2025 / Ilves - Lukko 5-1
19.2.2025 / SaiPa - HPK 3-5
21.2.2025 / HPK - JYP 3-0
22.2.2025 / HPK - K-Espoo 5-4 ja.
Ylivoima: Ilves 25,00% (4.) / HPK 21,59% (11.)
Alivoima: Ilves 80,89% (2.) / HPK 74,19% (15.)
Maaliero: Ilves 157-123 (+34) / HPK 137-155 (-18)
Ilveksen TOP5-pistemiehet:
1. Matias Mäntykivi, 53 ott. 16+31=47
2. Jens Lööke, 52 ott. 13+33=46
3. Eemeli Suomi, 41 ott. 16+24=40
4. Daniel Gazda, 47 ott. 12+22=34
5. Ville Meskanen, 48 ott. 10+16=26
HPK:n TOP5-pistemiehet:
1. Jesse Kiiskinen, 41 ott. 12+27=39
2. Eetu Tuulola, 52 ott. 17+18=35
3. Teemu Rautiainen, 51 ott. 14+18=32
4. Heikki Huttunen, 51 ott. 16+14=30
5. Kyle Topping, 40 ott. 4+20=24
Maalivahdit:
Ilves: #31 Jakub Malek, 31 ott. 2,06 - 91,21% / #39 Dominik Pavlat, 24 ott. 2,21 – 91,44%
HPK: #1 Kim Saarinen, 25 ott. 2,52 - 91,18% / #31 Mark Sinclair, 2 ott. 0,00 - 100,00%
Pelaajanostot:
#58 Kalle Väisänen, Ilves - Hyökkääjä pelasi tiistaina yhden parhaista Ilves-peleistään. Väisänen päätti tyylikkäästi seitsemän ottelun pisteettömän putkensa. Kaappasi kiekon puolustusalueella, kirmasi kevyellä tassulla hyökkäykseen ja hieno syöttö toiseen aaltoon Parikalle, joka laukoi ottelun viidennen maalin. Kellotti kauden suurimman peliaikansa (20:02). Viimeisin miinusmerkintä tehotilastoon reilun kuukauden takaa. Maalin makuun Kerhoa vastaan?
#23 Anri Ravinskis, HPK - Hyvää tulosta Mestiksessä tehnyt latvialaishyökkääjä sai näyttöpaikkaa liigakentillä ja on esiintynyt edukseen. Raameja on (191/91), mutta luistinkin kulkee varsin kepeästi. Tästä yksi esimerkki lauantailta, kun irtaantui jatkoajalla läpiajoon ja viimeisteli tyylikkään voittomaalin. Osui maalipuiden väliin myös varsinaisella peliajalla kertaalleen. 20 ottelussa Ravinskis on summannut 7+5 tehot. Hyville otteille jatkoa Tampereella?
Ilves tänään:
Carl Klingberg - Erik Borg - Ville Meskanen
Samuli Ratinen - Matias Mäntykivi - Jens Lööke
Ondrej Kos - Samu Bau - Eemil Laurell
Juuso Könönen - Joonas Nättinen - Kalle Väisänen
Niklas Friman - Otto Latvala
Jarkko Parikka - Toni Utunen
John Nyberg - Arttu Pelli
Juho Rautanen
Dominik Pavlat
(Jakub Malek)
HPK tänään:
Anri Ravinskis - Olli Korhonen - Eetu Tuulola
Roope Vesterinen - Heikki Huttunen - Jesse Kiiskinen
Samuli Aaltonen - Chistopher Bengtsson - Miro Ruokonen
Kyle Topping - Sami Päivärinta - Thomas Caron
Anton Mylläri - Juuso Ketola
Kalle Kangas - Miska Kukkonen
Ossi Ikonen - David Noel
Viljami Jokirinne
Mark Sinclair
(Kim Saarinen)
Tule kannustamaan joukkuetta kohti runkosarjan voittoa! Liput otteluun:
Ilves - HPK
Tilaisuus: Ilves - HPK, Päivämäärä: to 27.2.2025 klo 18.30, Tapahtumapaikka: Nokia Arena

Viimeksi muokattu: