Olen nyt kuullut LiigaFM-podista pohdinnan, jonka mukaan Ilves oli KalPalle unelmavastus(veikkasivat kyllä Ilvestä jatkoon), lukenut jatkoajalta jonkun ilvesläisen kirjoituksen, jossa väitettiin, että Ilves puolustaa huomattavasti passiivisemmin kuin Ässät(höpöhöpö) ja siten KalPan vahvuudet pääsevät paremmin oikeuksiinsa Ilvestä vastaan, ja muutenkin yleinen mielipide tuntuu olevan sellainen, että Ilves olisi jotenkin erityisen sopiva vastus KalPalle.
Tätä en allekirjoita lainkaan. Ilves puolustaa keskustaa erittäin tiiviisti ja puolustuspeli on erityisen passiivisen sijaan erityisen organisoitua, eikä KalPa pysty hyökkäyspelissään repimään Ilvestä vastaan alueelle samanlaisia tiloja kuin muita joukkueita vastaan.
KalPan pelityyli tuottaa erittäin paljon maaliodottamaa. KalPa olikin runkosarjassa xG-tilaston ykkönen niin erotuksessa kuin luodussa. Tällä saralla lähes kaikki joukkueet olivat vastaanottavia osapuolia KalPaa vastaan. Tosiaan vain lähes kaikki, sillä KalPan liki uskomattomasta xG-tilastojen hallinnasta huolimatta kaksi joukkuetta voittivat xG:n KalPaa vastaan kaikkien keskinäisten runkosarjapelien otannalla: Tappara hiuksenhienosti ja Ilves selvemmin, yli kahdella maalilla.
Viime kevät ja tämän kauden yksittäinen keskinäinen runkosarjaottelu(se viimeinen) ohjaavat nyt ihmisten ajatuksia. Väitän, että kurinalainen ja järjestelmällinen Ilves on lähtökohtaisesti kaikista vaikein vastustaja KalPan pelityylille.
Olen tästä kyllä täysin samaa mieltä.
Jos aloitetaan puolustuspelistä niin Ilveksen puolustus ei ole todellakaan passiivista vaan kärsivällistä. Ilves ei juokse, ei ryntäile vaan odottaa rauhassa paikkaa kun vastustajan pelaaja hieman menettää kiekosta kontrollin tai kääntää selän pelille, jonka jälkeen ensimmäinen isku on todella kova. Ässät pelaa isossa kuvassa hyvin samanlaista, mutta ei yhtä kärsivällistä. Siitä syystä KalPan pelaajia löytyi sarjan aikana useita kertoja ylhäisessä yksinäisyydessä maalin edustalla, vaikka tila pyrittiinkin minimoimaan. Varmasti tällaisia tulee Ilveksellekin, mutta toivottavasti vähemmän. Lisäksi kun Ässät joutui heittämään kiekkoa keskialueelle, KalPa lähti joka kerta kääntämään todella nopeasti ja tässä Ässillä oli välillä haasteita organisoida viisikko. Tässä Ilves oli Tapparaa vastaan todella hyvä.
Keskialueen ja hyökkäysalueen puolustuspelissä oikeastaan samat teemat. Ässät pelasi erinomaista keskialueen trapia, josta KalPa ei meinannut löytää tiloja oikein mitenkään. Samoin Ässät iski varsinkin otteluiden aluissa todella kovaa KalPan puolustajiin päätykiekoissa, mikä näkyi nopeasti pienenä hätäilynä. Ilves pystyy ihan samanlaiseen pelaamiseen ja toivottavasti saa annettua kovan paineen KalPan pakistolle.
Hyökkäyspelissä, aloitetaanpa taas omasta päästä. Jos jotain hyvää hakee Tappara -sarjasta niin KalPa pelaa oikeastaan täysin samalla tavalla kun Tappara omaa karvauspeliään. Paine tulee todella kovaa 3-4 pelaajalla ja vähän jopa tyhmän rohkeasti välillä. Tapparaa vastaa Ilves pystyi ottelusarjan edetessä vastaamaan tähän paremmin ja toivottavasti pystyy parantamaan entisestään. Ässiä vastaan otteluissa 5-7 tuo karvauspeli oli kyllä laadultaan pääosin luokatonta, eli koko ajan kärkikarvaaja ja sitä myöten koko viisikko oli myöhässä ja Ässät pääsi ylittämään keskialueen hyvillä vauhdeilla. Tosin Ässät teki tässä ehkä pienen virheen kääntämällä liian nopeasti, koska viisikon etäisyydet kasvoivat välillä todellla suuriksi ja KalPa sai tästä vaarallisia vastahyökkäyksiä. Jälleen, Ilves pyrkii samaan tapaan, mutta laadukkaammin ja kärsivällisemmin kun Ässät.
Puolustuspäässä KalPalla on oikeasti aika isojakin ongelmia. Jos Ilveksellä on välillä kyselty ratkaisijoiden perään, ei niitä Ässillä ole senkään vertaa. Jos esimerkiksi Fabre olisi tehnyt edes joka kolmannesta läpiajosta maalin, pohtisimme tällä hetkellä voimasuhteita SaiPan ja Ilveksen välillä. KalPan puolustuspeli siis ei ollut mielestäni kovin hyvää Ässiä vastaan vaan Lekkasin torjunnat ja Ässien surkeat maalintekoyritykset ratkaisivat sarjan KalPalle. Paikkoja siis tulee ja näissä pitää olla todella terävä. KalPa myöskin juoksee aika paljon omissa eikä maalintekosektori oli läheskään niin hyvin organisoitu kun Ilveksellä. Tärkeintä onkin, että Ilves saa kulmamyllyillä luotua pitkiä hyökkäyksiä, jossa tylsytetään KalPan vastahyökkäyspelaaminen ja ajetaan maalille samaan tapaan kun Tapparaa vastaan tehtiin.
Näin ennen sarjan alkamista en itsekään pidä Ilvestä minään kovin sopivana vastustajana KalPalle, tosin ei Lukkokaan olisi ollut mikään mukava vaihtoehto. Tarvitaan siis vain laadukasta ja tiivistä puolustuspeliä sekä Pavlatin pitää hoitaa maalivahtien taisto, niin en ole lainkaan huolissani Ilveksen voittomahdollisuuksista.