Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
No ei mikään koskaan täysin varmaan ole, mutta en näe yhtäläisyyksiä Kärppiin tai Tapparaan.Ei se nyt tietenkään varmaa ole, eli väkisinkin sanaa ei kannata käyttää ylimalkaisesti. Viime kaudella samaa olisi voinut sanoa myös Kärpistä ja Tapparasta. Ihan hyviä pelejä heilläkin ja toisella varsin hyvä alkukausikin, mutta kun puolustus ei toiminut, itseluottamus hävisi ja maalivahtipeli sakkasi.
Toivotaan tietysti, että kääntyy, mutta kyllä tässä alkaa jo huolestumaan. Noin 1,92 pistettä tarvitaan keskiarvoisesti lopuista peleistä. Voittoputkea pitäisi alkaa virittelemään käyntiin jo ihan lähiaikoina.
No ei mikään koskaan täysin varmaan ole, mutta en näe yhtäläisyyksiä Kärppiin tai Tapparaan.
Kärpillä ollut todella sekava ja epäsuhtainen materiaali, jossa terävä kärki ja loput jämää/junnuja. Myös heidän pakistonsa ollut todella köykäinen ja kapea resursseihin nähden, jota jouduttu sitten kesken kauden lennosta muuttamaan potkimalla pelaajia ulos ja värväämällä tilalle uusia. Tähän kun lisätään TET-valmentajat niin tulos lopulta odotettavissa.
Tapparalla taas lääkärinsä mukaan ennennäkemättömän järkyttävä loukkaantumis- ja vakavienkin sairasteluiden suma sekoitti pelin täysin, jonka ansioista ovet kävivät kesken kauden joka suuntaan ennätyspaljon. Tapparan pelitapa on pelaajille sen verran vaativa, että siitä sumasta ei oikein joukkue toipunut, varsinkaan kun niin Metsola kuin maalivahdit yleensäkään eivät saaneet autettua millään lailla, päinvastoin. Näkisin, että Ilves selvisi omasta sumastaan rakenteellisemman pelitavan, sekä paremman maalivahtipelin ansiosta. Myös Ilveksen joukkue oli lopulta yhtenäisemmän oloinen kuin Tapparan kuppikuntainen porukka, josta Savinainenkin mainitsi.
Joka syksy Ilvekselläkin vaikea vaihe ollut jo monena vuotena ja nämä samat hätähuudot ja oksennukset raikuvat pitkin palstaa mitä nytkin, mutta sitten kauden mittaan tietyt nimimerkit haihtuvat joka vuosi taka-alalle. Ilveksellä tietty rutiini on jo runkosarjaan muodostunut ja valmentajan pelitavasta ei jää kiinni. Materiaali myös on ihan hyvä ja tasapainoinen, joukkue täytyy nyt vaan saada pelaamaan potentiaalinsa edellyttämällä tavalla. Toki 1-2 vahvistusta toiveissa etenkin nyt jos loukkaantumissuma pitkittyy.
Tässä on nyt ollut alisuorittajia aina pelillisesti johtaviksi pelaajiksi ajatelluista (esim. Klingberg, Mänty, Lööke, Nyberg) aina maalivahteihin ja valmennukseen asti, mutta mielestäni siellä on elkeet saada joukkue pelaamaan top4-paikasta, kunhan räikeimmät puutteet saadaan korjattua ja joukkue hitsattua yhtenäiseksi. Siinä Hölö on usein ollut erityishessu.
Tässä mitään ole suurin osa luovuttanut, eikä myöskään potkuja vaadi kellekään.Mun on ihan pakko kysyä.. En kauheen kauaa oo ollu foorumilla enkä rehellisesti tiedä ihmisten mielipidettä tällä hetkellä. Mutta ihanko oikeesti täällä on 90% luovuttanut jo tän kauden suhteen ja vaatii potkuja Hölölle, Timolle, Jalolle ja Kaltolle? Eikö me viimekauden tappioputkesta nähty, että kurssi pystytääm kääntään ja vielä upeella tavalla? Halutaanko täällä ihan oikeesti takas niihin aikoihin kun Kivi oli valmentamassa ja pelattiin ""meidän peliä"". Halutaan eroon siitä porukasta joka nosti Ilveksen sieltä maanraosta takas pinnalle? Kalton ymmärrän tällä hetkellä hyvin, ei ole tuonut joukkueeseen mitään. Mutta Jalon ja Tillun johdolla ollaan siirrytty 1,5 miljoonan karsintajoukkueesta 3 miljoonan joukkueeks joka taistelee mitaleista joka vuosi. Mulla ei oo vielä minkäänlaista paniikkia vaikka vituttaakin tää pelleily kentällä. Jos jouluna ei homma toimi niin syön sanani ja käyn vaikka yksin haukkumassa Niemelän ulos hallilta.
Parisen viikkoa naljailua on takasipäin tullukki. Piisais seki pikkuhiljaa tälle syksylle.onko tää nyt se krapula joka pitää kestää viime kevään tapparan kaadosta ja siitä vähästä naljailusta jota pääsi kerranki harjottaan.
Jep, on leppäkertullaki enemmän pisteitä, ja täähän oli aikanaan se vitsi menneisyydessä.katso liitettä 15348
Jopa kriisiseura IFK on meitä edellä pelin vähemmän pelanneella!! Vittun mitä paskaa tämä alkukausi on meiltä ollu![]()
Keväällä ne karsinnatkin on.Itse en oikein ymmärrä, että mitä täällä hössötetään pakollisesta top 4 - sijoituksesta. Tottakai olisi todella ideaalia sijoittua neljän parhaan joukkoon, enkä kiistä etteikö se tarjoaisi huomattavasti parempia todennäköisyyksiä mestaruuteen.
Jääkiekkoa ei kuitenkaan onneksi pelata ainoastaan prosenteilla, senhän jo Ilves on meille monena vuonna perättäin näyttänyt. Lyön vetoa, että uusitun pudotuspelijärjestelmän ensimmäisen viiden vuoden aikana mestaruuden voittaa joku, joka on sijoittunut runkosarjassa tuon neljän joukon ulkopuolelle.
Tottakai runkkarin voitto kiinnostaa, mutta en näe totaalisena katastrofina muitakaan lopputulemia. Kunhan joukkueen suorittaminen muuttuu omalle tasolleen ja pääsemme taas katsojina nauttimaan tunnelmasta.
Me pelataan vielä pitkä kevät!
Itse herkuttelen jo ajatuksella, että päästäisiin "pitkästä aikaa" pelaamaan pudotuspelejä haastajan asemasta. Esim. joku sija 5 - 8 runkkarissa voisi sopia Hölön jengille erinomaisesti sitten kun peli ollaan ensin saatu pitkän runkkarin aikana jiiriin. Se nyt ollaan jo nähty, että mikään ennakkosuosikin asema ei ole meille sopinut ainakaan välieräsarjoissa.Itse en oikein ymmärrä, että mitä täällä hössötetään pakollisesta top 4 - sijoituksesta. Tottakai olisi todella ideaalia sijoittua neljän parhaan joukkoon, enkä kiistä etteikö se tarjoaisi huomattavasti parempia todennäköisyyksiä mestaruuteen.
Jääkiekkoa ei kuitenkaan onneksi pelata ainoastaan prosenteilla, senhän jo Ilves on meille monena vuonna perättäin näyttänyt. Lyön vetoa, että uusitun pudotuspelijärjestelmän ensimmäisen viiden vuoden aikana mestaruuden voittaa joku, joka on sijoittunut runkosarjassa tuon neljän joukon ulkopuolelle.
Tottakai runkkarin voitto kiinnostaa, mutta en näe totaalisena katastrofina muitakaan lopputulemia. Kunhan joukkueen suorittaminen muuttuu omalle tasolleen ja pääsemme taas katsojina nauttimaan tunnelmasta.
Me pelataan vielä pitkä kevät!
Joo, tuskinpa tämä sarjataulukko on samanlainen maaliskuussa. Muillekin kuin Ilvekselle voi ehkä mahdollisesti tulla heikompia jaksoja. Mutta oma peli pitää nyt saada ruotuun, alkaen puolustuspäästä. Jos poissaolot ovat pitkiä, tulee joku tuonne hankkia.Itse herkuttelen jo ajatuksella, että päästäisiin "pitkästä aikaa" pelaamaan pudotuspelejä haastajan asemasta. Esim. joku sija 5 - 8 runkkarissa voisi sopia Hölön jengille erinomaisesti sitten kun peli ollaan ensin saatu pitkän runkkarin aikana jiiriin. Se nyt ollaan jo nähty, että mikään ennakkosuosikin asema ei ole meille sopinut ainakaan välieräsarjoissa.
Ja ennen kuin joku alkaa mutisemaan, että pitäisi ensin päästä sinne pudotuspeleihin, niin toteanpa vain, että runkosarja on ihan kuolettavan pitkä ja isoja muutoksia tullaan tälläkin kaudella näkemään syksyn ja talven aikana. Voi olla ihan puhdistavaa, että nyt täytyy alkaa jo syksyllä taistelemaan tosissaan siitä kelvollisesta sijoituksesta. Jos tästä myllystä selvitään hengissä, ollaan keväällä vahvoja ihan siitä riippumatta, onko joukkueen koostumuksessa valuvikoja. Ainahan siinä on.
onko tää nyt se krapula joka pitää kestää viime kevään tapparan kaadosta ja siitä vähästä naljailusta jota pääsi kerranki harjottaan.
Varmasti tulee muillekin heikompia aikoja ja sarjataulukko elää jatkuvasti.Joo, tuskinpa tämä sarjataulukko on samanlainen maaliskuussa. Muillekin kuin Ilvekselle voi ehkä mahdollisesti tulla heikompia jaksoja. Mutta oma peli pitää nyt saada ruotuun, alkaen puolustuspäästä. Jos poissaolot ovat pitkiä, tulee joku tuonne hankkia.
Lyön vetoa, että uusitun pudotuspelijärjestelmän ensimmäisen viiden vuoden aikana mestaruuden voittaa joku, joka on sijoittunut runkosarjassa tuon neljän joukon ulkopuolelle.
Kahdeksan matsia pelattu pistekeskiarvolla 0,75. Ala-arvoista ja surkeaa. Joukkueesta on vaikea löytää niitä positiivisia seikkoja, kun erikoistilanteita myöten ollaan liigan pohjasakkaa.
Itse en oikein ymmärrä, että mitä täällä hössötetään pakollisesta top 4 - sijoituksesta. Tottakai olisi todella ideaalia sijoittua neljän parhaan joukkoon, enkä kiistä etteikö se tarjoaisi huomattavasti parempia todennäköisyyksiä mestaruuteen.
Jääkiekkoa ei kuitenkaan onneksi pelata ainoastaan prosenteilla, senhän jo Ilves on meille monena vuonna perättäin näyttänyt. Lyön vetoa, että uusitun pudotuspelijärjestelmän ensimmäisen viiden vuoden aikana mestaruuden voittaa joku, joka on sijoittunut runkosarjassa tuon neljän joukon ulkopuolelle.
Tottakai runkkarin voitto kiinnostaa, mutta en näe totaalisena katastrofina muitakaan lopputulemia. Kunhan joukkueen suorittaminen muuttuu omalle tasolleen ja pääsemme taas katsojina nauttimaan tunnelmasta.
Me pelataan vielä pitkä kevät!