• Moro! Perinteinen Ilvesfoorumin kevätveikkaus järjestetään nyt jo kymmenettä kertaa. Suuren suosion saavuttanut veikkaus järjestetään omassa osiossaan täällä. Kaikki joukolla mukaan, ja veikkausonnea!

Eetu Turkki

Carabasin Markiisi

Luottopelaaja
Viestejä
8 533
Tampereen Ilves on tehnyt kaudet 2026 ja 2027 kattavat sopimukset omien kasvattiensa Roope Ahon ja Eetu Turkin kanssa.

Kuluneella kaudella loukkaantumisista kärsinyt Ilves-kasvatti Eetu Turkki, 18, pelasi Ilves/2:ssa kahdeksassa Miesten Kakkosen ottelussa ja yhdessä Suomen Cupin ottelussa. Loppukaudesta kentille palannut puolustaja valittiin syyskuussa Suomen alle 19-vuotiaiden maajoukkueeseen otteluihin Kanadaa ja Sveitsiä vastaan.

– Olen todella ylpeä saadessani allekirjoittaa Ilveksen kanssa sopimuksen, koska olen aina pelannut täällä Futis-Liigasta lähtien. Valmennus on Ilveksessä laadukasta, ja uskon, että täällä pystyn ottamaan seuraavatkin askeleet urallani eteenpäin. Seura on mennyt todella paljon eteenpäin olosuhteidenkin osalta. En olisi voinut kuvitella vielä muutama vuosi sitten, että täällä olisi uusi stadion ja tällaiset olosuhteet treenata ja pelata, kommentoi Turkki.

Viime kautta häirinneiden vammojen jälkeen Turkki tavoittelee nousua Ilveksen Veikkausliiga-joukkueeseen ja kehittymistä yhä monipuolisemmaksi pelaajaksi.

– Päättyneestä kaudesta llves/2:ssa jäi henkilökohtaisesti pettynyt tunne, koska minulla oli paljon loukkaantumisia enkä pystynyt pelaamaan ehjää kautta. Loukkaantumisten takia pystyin kuitenkin kehittämään fysiikkaani paljon, huomauttaa Turkki.

– Tavoitteenani on nousta ensi kaudella edustusjoukkueeseen pelaavaan rooliin ja kehittyä kokonaisvaltaisemmaksi pelaajaksi. Pidemmällä aikavälillä tavoitteenani on pelata ulkomailla hyvissä sarjoissa.

 
– Eetu Turkki on Suomessa ikäluokkansa paras vasen laitapuolustaja, jonka kehityksen kannalta on tärkeää, että hän pääsee isoon rooliin tulevalle kaudelle.

Tää kuulostaa hyvältä.
 
  • Tykkää
Reactions: onc
Tuo on kanssa hyvä optio, että jos osoittuukin olevaksi jo nyt heti huippupelaaja tähän sarjaan niin kesän ikkunassa voidaan kutsua takaisin. Ja päinvastoin, jos näyttää, että peliaikaa ei TPS:ssä oikein heru, voidaan kutsua takaisin ja lähettää lainalle loppukaudeksi Ykkösliigaan.
 
Tuo on kanssa hyvä optio, että jos osoittuukin olevaksi jo nyt heti huippupelaaja tähän sarjaan niin kesän ikkunassa voidaan kutsua takaisin. Ja päinvastoin, jos näyttää, että peliaikaa ei TPS:ssä oikein heru, voidaan kutsua takaisin ja lähettää lainalle loppukaudeksi Ykkösliigaan.
Tainnut olla (lähes?) kaikissa meidän ulospäin menevissä lainasoppareissa viime aikoina. Samaa mieltä, että hyvä optio siis, mutta vähän lisäkontekstii vain.
 
Ilveksen kasvatti Eetu Turkki lähti täksi kaudeksi lainalle Turkuun hakemaan peliaikaa TPS:n riveistä.

Tammikuun lopussa 19-vuotta täyttäneen laitapuolustajan lainasopimus kattaa tämän kauden, mutta sopimukseen sisältyy kummankin seuran optio päättää lainasopimus kesän siirtoikkunan aikana.

- TPS:ssa oli peliaikaa ja roolia tarjolla, joten tämä siirto tuli hyvään saumaan. Hyvin olen päässyt joukkueeseen sisään vaikka juuri muita en tuntenut kuin Vauhkosen (Elmer), Turkki tuumaa.

Avauskierroksella tuli debyytti Veikkausliigassa, kun Turkki juoksi Maarianhaminassa Atte Sihvosen tilalle parikymmentä minuuttia ennen täyttä aikaa.

- Pitkään on ollut itselläni tavoitteena pelata Suomen korkeimmalla sarjatasolla. Olihan se hieno fiilis, kun pääsi kentälle, Turkki toteaa.

 
Takaisin
Ylös