Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Ahaa, siis vain johtavat pelaajat olisivat olleet Heponiemelle kateellisia? Ketkä Ilveksessä olisivat olleet niitä johtavia pelaajia, ja miksi taas rivipelajat eivät olisi vetäneet hernettä nenään, jos junnu olisi saanut 150 000 palkan?
Tällä hetkellä palkkavääristymästä on esimerkki vähän isommistakin ympyröistä eli Manchester United on Alexisin jättisopimuksen jäljiltä pulassa, kun jokainen arvonsa tunteva pelaaja alkaa huutelemaan tupla- tai jopa triplapalkkaa (Rashford) uuteen sopimukseen.
Jos olet yhtään seurannut uutisointia 'luotettavista' lähteistä Unitedin ympärillä viimeisen vuoden aikana, olet varmasti huomannut, että viime vuosien yhtenä suurimmista virheistä pidetty Sanchezin palkkaamista, johtuen juurikin tuosta järjettömästä palkasta. Ja sillä ei ole juurikaan ollut tekemistä Mestarien Liigan paikan kanssa, sillä kyseiseen kilpailuun United osallistui tänä vuonna.Ei Rashfordin sopimusneuvotteluilla ole mitään tekemistä Alexis Sanchezin sopimuksen kanssa. On itsestään selvää, että jokainen huippupelaaja mittaa oman arvonsa markkinoilla aina sopivalla hetkellä. Jalkapallossa on ihan tavallista, että kun sopimusta on enää vuosi jäljellä, tähtipelaajat ryhtyvät ns. "sopimuskapinallisiksi", joko nostaakseen hintaansa tai sitten saadakseen siirron etuajassa houkuttelevampaan seuraan.
Se, että ManU on nostamassa Rashfordin viikkopalkan 75 000 punnasta 300 000 puntaan, on ihan luonnollista, jos seura haluaa pitää pelaajan ja samoilla apajilla ovat Barcelonan ja Real Madridin kaltaiset jättiläiset. Rashford empii ManUn sopimustarjouksen hyväksymistä sen vuoksi, ettei joukkue päässyt Champions Leagueen ja ylipäätänsäkin joukkueen urheilullisen menestyksen yllä on isoja kysymysmerkkejä ottaen huomioon laskusuuntaiset esitykset Solskjärin alaisuudessa. Tämä on varsinainen syy sille, että myös De Gea, Lukaku ja Herrera mielivät muualle. Samaan aikaan ManU tavoittelee Bayernin "sopimuskapinallista" Lewandowskia.
Varmasti on perusteluissa perää, mutta tuskinpa Heponiemi ensimmäisenä olisi haastattelussa huutelemassa, että fyrkan perässä sitä tuli lähes napapiirille lähdettyä.Aamulehdessä Heponiemi kertoileepi, että syyt mennä Kärppiin olivat Manner ja joukkueen pelitapa. Tätä voitaneen pitää uskottavimpana selityksenä, kunnes toisin todistetaan.
Lienee itsestään selvää, että nuoret lupaukset, joiden päämääränä on olla "pelipaikkansa paras" NHL.ssä, asettavat valmennuksen ja NHL:ään valmistavan pelitavan rahan edelle.
Totta kai. Ihan samoin jos joku kertoo ostaneensa Kian ihan vain ajo-ominaisuuksen perusteella Mercedeksen sijaan, niin eihän siinä silloin ole hinta ratkaissut.Aamulehdessä Heponiemi kertoileepi, että syyt mennä Kärppiin olivat Manner ja joukkueen pelitapa. Tätä voitaneen pitää uskottavimpana selityksenä, kunnes toisin todistetaan.
Lienee itsestään selvää, että nuoret lupaukset, joiden päämääränä on olla "pelipaikkansa paras" NHL.ssä, asettavat valmennuksen ja NHL:ään valmistavan pelitavan rahan edelle. Kannattaa myös muistaa, että vain vuosi sitten Meidän peli - jonka johdonmukaiseksi kannattajaksi Kivi oli profiloitunut - ei ollut kovinkaan korkeassa kurssissa näiden lupausten keskuudessa. Sittemmin, kuten tiedämme, Pennanen johdatti HPK:n mestariksi Meidän pelin jalostetulla versiolla ja Jalosesta tuli maailmanmestariluotsi Meidän pelin arkiversiolla, mutta se on jo kokonaan eri juttu se.
Heponiemi pelaa jääkiekkoa ammatikseen ja alku-urastakin on tärkeää tehdä rahaa kehityksen ohessa. Ei voida ikinä ennustaa, loppuuko ura aikaisessa vaiheessa esim. loukkaantumiseen.Antakaa nyt tän "nuppineulapään" olla. Rahastaja mikä rahastaja. Ei pojalla virrannu suonissa Ilves veri.
Ei pitäis muuta aatella kaverista kuin että keep your head UP ku tulet "mettään".
Pärjätään varmasti jatkossa hyvin ilmankin.
Voisi kuvitella palkan lisäksi pelaajia kiinnostavan myös menestymismahdollisuudet. Jos vaihtoehtoina ovat lähtökohtaisesti säälipleijaripaikasta kamppaileva seura ja mestarisuosikki, niin kyllä aika monen vaakakuppi kääntyy sinne mestarisuosikin suuntaan.