Arttu Ruotsalainen

Arttu jatkaa tänään odotetusti pelejä Ruotsia vastaan.
 
Suomen paras sentteri tänään ja eilen
On kyllä huikee.
En turhaan puhunut jo kesällä Ruotsalaisen olevan riittävä ykkössentteri (huomaa itseni korostus) Ilvekselle.

Kuinkahan pitkään Suomen kamaralla jatkaa...
 
Ruotsalaisen maali Tshekki-pelissä oli tämän kauden Ilveksestä tuttu kuvio eli ns. ylempi viivelähtö: puolustaja avasi oman siniviivan alapuolelta, ja Ruotsalainen tarjosi syöttöpaikkaa kovaan vauhtiin vasta hyökkäyssiniviivan tuntumaan.
 
Kyllä oli arttu todella kova eht:ssa koko viikonloppu vahvaa peliä ja esiintyi kyllå mielestäni paremmin kuin muuan ruohomaat ja muut sentterit. Rupeen jo elätteleen toiveita artun maajoukkue paikasta vaikka sinne on vielä pitkä matka.
 
Arttu oli kyllä tosi hyvä. Mahtavaa.
Pitäisköhän Artulle antaa vähän
huilia. Suomi vois keskiviikkona
pelata Artun paikalla, jos on kunnossa.
 
Arttu erottui liikkeensäkkin osalta edukseen tuosta Suomen joukkueesta, ainut joka pääsi edes lähelle oli Sakari Manninen.
 
Arttu oli kyllä tosi hyvä. Mahtavaa.
Pitäisköhän Artulle antaa vähän
huilia. Suomi vois keskiviikkona
pelata Artun paikalla, jos on kunnossa.

Arttu vetää muutaman vaihdon ja pitsin nyplääjät on kaadettu. Varmaa tokan erän 5min jälkee voi lähtee koppiin suihkutteleen ja löylyihin.
 
Oli aloituksissa yhtä suvereeni jos ei jopa parempi kuin liigassa. Onkohan liigassa katsottu kovasti videolta Artun aloituksia? Jos oikein katsoin niin taisi Ruotsia vastaan hävitä ensimmäisen aloituksensa vasta toisessa erässä.
 
On kyllä taas toimistolta erinomaista työtä, kun tälläkin kaverilla sopimus kauteen 21/22 asti. Toisaalta saattaa pelata jo ensi kaudella isommissa ympyröissä, mutta siitäkin ropisee taas Ilveksen kassaan rahaa.

Ilveksessä painetaan tällä hetkellä erinomaista vauhtia kohti Liigan kirkkainta kärkeä. Ihanaa!
 
Sopimus 21/22 asti, mutta tällä kehityskaarella ja sen jatkumisella mies siirtynee KHL:n pariin ennemmin tai myöhemmin ja Ilves käärii kivat rahat tililleen. Huikeaa että se läpimurto tapahtui Ilveksen paidassa, eikä esim. Ässissä.
 
Takaisin
Ylös