Helsingin IFK

Toi olis omassa irvokkuudessaan niin oikein tälle koko farssille että putoajia olisi Hifk, Jokerit ja vielä joku Lukko. Olisi jännä nähdä millainen venkoilu siitä syntyisi ja monta joukkuetta pelaisi Liigaa ensikaudella. Menisi pohja ja uskottavuus koko touhulta. Toki B-Liigasta kun ollaan oltu huolissaan niin kyllä varmasti seurattavuus nousisi kun Jokerit ja Hifk siellä pelaisi.
Nyt pitää vain uskoa ja toivoa, että hyvä kehitys jatkuu: hesalaiset konttaa ja sekoilee, ja varmoiksi putoajiksi julistetut joukkueet napsii tasaisesti pisteitä pitkin syksyä. Sitten meillä on edessä oikea superkevät.
 
Nyt pitää vain uskoa ja toivoa, että hyvä kehitys jatkuu: hesalaiset konttaa ja sekoilee, ja varmoiksi putoajiksi julistetut joukkueet napsii tasaisesti pisteitä pitkin syksyä. Sitten meillä on edessä oikea superkevät.
Ja sen jälkeen superkabinetti. Siellä maikkari ja hesalaiset polkee jalkaa.
 
Laukkasen mukanaan tosiaan kyse vain pelaajasopimuksen purusta. Jos huhut vähänkin pitää paikkansa, win win molemmille osapuolille.
Täytyy nostaa hattua Hifkille ettei alkanut hankalaksi. Lehterä on todennut ettei jaksa touhua ja ultimaattumina ollut valmis lopettamaan. Sopimuksen täysi purku antaa mahdollisuuden jatkaa muualla.
 
Siirtokynä avaa tapausta X:ssä ja väittää Lehterän olleen kapinakenraali Jokisen pelitapaa vastaan jo viime kaudella. Lehterän leiristä kuulemma oltu yhteydessä Jokereihin, mikä voisi selittää myös Jokereiden halua kaupitella kalliita pelaajiaan.

 
Takaisin
Ylös