Iikka Miettinen - Urheilutoimenjohtaja 2026-

Ilveksen omavaraisuusaste nousi huonojen vuosien jälkeen hyvälle tasolle jo 2024-25 kaudella ja edellisellä tilikaudella jalkapallo teki n. 350 000 plussan, joten vaihtoehtoja tietenkin oli. Se, että sanottaisiin, että Ilves oli täysin pakkoraossa myymään juuri päävalmentajansa on kaukaa haettua. Puolueasioita ei kannata tähänkään sotkea. Arvostan tiukkaa taloudenpitoa ja järjenkäyttöä, mutta nyt koitetaan käsikirjoittaa massiivista virhettä jälkeenpäin tarinalla, joka ontuu.
Oliko oma pääoma oikeasti hyvällä tasolla. Muistaakseni ei mitenkään mahdottomasti ollut plussalla ja sekin plussa saatiin kikkailulla eikä hyvällä taloudenpidolla. Eli se oli jonkun pääomalainoilla tai vastaavilla saatu plussalle, kun tappiota tehtiin aivan helvetisti 2023-2024 kaudella ja ilman kikkailuja oltaisiin konkursissa. Tämä rahoittaja/lainottaja on voinut ilmoittaa, että jatkossa ei enää lainaa tipu, vaan talous on pidettävä plussalla. Kukas sitten olisi kuitannut tappiot? Ilves pyörii hivenen erilailla kuin namusetien seurat tai joku HJK missä on tahkottu 10 vuotta isoja plussia ja omavaraisuusaste on oikeasti hyvällä tasolla.
 
Odotitko, että kausi olisi ollut samanlainen Rantasen kanssa tässä vaiheessa projektia? Eli tällä logiikalla menee muutenkin lappu luukulle koska Rantasen myynti todennäköisesti aiheutti taloudellisen tappion nimittäin menetykset ensikauden europeleistä vähintään se 350k sekä tämän kauden yleisökeskiarvon tippuminen melkein 2k vei ne Rantasesta saadut rahat moninkertaisesti takaisin. Eli on siinäkin hyvää taloudenpitoa, että ensiksi myydään Rantanen, sitten oletetaan, että yleisömäärät pysyvät siinä 5500 per peli ja että pelaajamyynneistä ja europeleistä saadaan se pari miljoonaa. Jos kerta ollaan niin fiksuja niin tulkaa nyt ihan oikeasti jo sieltä kaapista ulos ja paloitelkaa yksityiskohtaisemmin se, mihin sitä rahaa menee ja kuinka paljon. Eihän tässä koko hommassa ole yhtään mitään tolkkua.

Joku Rantasen pakkomyynti on vielä vähemmän uskottavaa kun minkään poliittisten puolueiden käsikirjat. Jos olisi tullut miljoona niin sitten voidaan sanoa, että oli ns pakko tarttua tilaisuuteen mutta 250k ei ole hirveästi mitään ellei olla jossakin velkavankeudessa.
Tällä joukkueella Rantanen ei olisi mitenkään automaattisesti pärjännyt. Selkeästi heikompi joukkue kuin tuo pronssille viety ylikallis joukkue. Jukkola ja Söderbäck lähtivät siitä pois ja korvaajiin oli jo käytetty kaikki rahat. Moni runkopelaaja oli vajonnut riippakiveksi joka vei isoa palkkaa. Kova loukkaantumissuma kauden alkuun. Rantasen kanssa yleisömäärät eivät olisi olleet hyvät. Paitsi jos olisi jaettu ilmaislippuja kuten 2025 kaudella.

Tuo tulobudjetti on laadittu top-3 pelaajapalkkojen mukaan. Voitaisiin siihen pistää 2500 yleisömäärä, ei Europeli tuloja ja ei siirtokorvauksia. Silloin täytyisi vain pelaajabudjetti tiputtaa Jaron ja Mifkin tasolle. Miten sinä tekisit. Tiputtaisitko pelaajabudjettia, niin paljon, että pelkillä sponssi ja pienillä yleisötuloilla pärjättäisiin. Vai kokeilisitko kunniahimoisesti rakentaa kalliin joukkueen joka edellyttää Euroopassa pärjäämistä, siirtokorvauksia ja isoa yleisömäärää.

Hoidatko omaa talouttasi samalla lailla. Ja jos hoidat, niin kuka kuittaa sinun tappiosi. Ilveksellä ei ole mitään HJK:n omavaraisuutta jolla on varaa tehdä vaikka 10 kautta putkeen tappiota. Ilveksellä ei ole Ari Lahden kaltaista namusetää joka kuittaa tappiot mukisematta. Pankista on ihan turha pyytää lainaa sanomalla, että maksetaan takaisin, jos päästään Euroopassa pitkälle ja saadaan joku miljoonasiirto. Myös se, että kuink hankala on päästä plussalle, jos aletaan maksamaan jatkossa isoja lainan korkoja.
 
Mutta ainakin kauteen valmistautuminen olisi ollut ammattimaista enkä usko että Miettinen olisi uskaltanut mennä härkkimään Rantasen valmennusta. Ilves hävisi tämän kauden jo harjoituskaudella pelaamatta yhtäkään ottelua. Kausi oli sitten enää vain se realisoitumisvaihe.
En usko, että kyse oli uskalluksesta. Takkulan valitsema Lehtonen ja Tuutti kombo oli vain puutteellinen ja sen takia Miettinen joutui ensin paikkaamaan puutteet ja sitten lopuksi Jussila tuli paikkaamaan puutteet. Rantanen, Tuutti ja Lehtonen valmenustiimissä ei olisi ollut puutteita, niin ei olisi tarvinnut Miettisen tai Jussilan tulla korvaamaan niitä. Toki tuo valmenustiimi olisi ollut kohtuullisen kallis, kun nyt mennään varmaan samalla hinnalla, vaikka Lehtoselle maksetaan sohvalla makailusta.
 
Masentaa jo valmiiksi ensi kausi, kun samat hermannit ovat edelleen töissä. Iikka epäonnistui aivan täysin arvioidessaan Lehtosen päävalmennuskykyjä, mikä taas nostaa esiin kysymyksen siitä, onko Camillon kyvyt arvioitu oikein. Isompi syypää on toki kenkäkauppias, kun hän on antanut kaiken tämän sekoilun tapahtua – tai sitten hän ei ole antanut Iikalle tarpeeksi pelimerkkejä kurssin korjaamiseen.
Voisitko kerto missä kohtaan Miettinen epäonnistui arvioidessaan Lehtosen kykyjä. Luultavasti oli niistä aika hyvin perillä, kun oli edellisen vuoden pyörinyt myös edustuksen harjoituksissa. Luultavasti ei olisi itse ehdottanut saati palkannut Lehtosta, kun ensitöikseen totesi, että valmenustiimi on epäpätevä ja tarvitsevat hänen apua. Sitten kun ei enää itse kerinnyt tekemään kahta työtä, niin täytyi muokata Jussila Lehtosen avuksi.

Kerro minulle miten voit lyödä rulettipöytään lisää pelimerkkejä, jos Takkula on jo pistänyt kaikki merkit pöytään.
 
Takaisin
Ylös