Siellä asuu 40 000 ihmistä. Ovat ratkaisseet ongelmat noin. Väkimäärä ei myöskään riitä.
Mikä on Ilveksen selitys kun lähikunnat huomioiden ihmisiä on lähelle puoli miljoonaa?
Meidän Liigajoukkueessa on vähän sama tilanne, muutama oma mies ja loput muualta.
Menee itsensä toistamiseksi, mutta kyllä Ilveksen suurin ongelma löytyy edelleen toimiston puolelta.
Herrat Timo Koskela, Sami Karjalainen ja Hannu (Epä)Toivo. Näillä resursseilla ja pelaajamäärillä suorituksen heikkous urheilevan Suomen historiassa hakee vertaistaan ja missä tahansa oikeassa työpaikassa olisi ovi käynyt jo aikapäiviä sitten.
Lukko tarjoaa usein junnuille ”tukipakettia”, johon kuuluu pelaaminen ja asunto, mutta ilmainen ei sekään pelaajille ole ja vanhemmat raottaa kukkaroa joillain satasilla / kuukausi.
Lukon toiminta Sahlstedtista alaspäin on timanttia jokaisella portaalla ja pelaajat nimenomaan haluavat sinne kehittymään.
Itseasiassa Ilveksellä on esim. U18 joukkueessa useampi pelaaja, jolla on sopimus Hockey Oy:n kanssa ja he eivät todellakaan maksa pelaamisesta, tai varusteista yhtään mitään. Eli taloudellisesti parempaa pakettia täällä on tarjolla.
Ongelma Ilveksessä on se, että jos pelaajan kanssa tehdään sopimus, niin se pelaa 20min jokaisessa pelissä riippumatta siitä pelaako se hyvin vai huonosti. Tämä syö joukkueita rotan lailla ja loppupeleissä myös sitä sopimuksen tehnyttä pelaajaa.
Totuus on se, että jos sopimukset heitetään roskiin ja annetaan parhaiden pelata sopimuksista riippumatta, niin U20 ja U18 olisivat molemmat aivan eri päässä sarjataulukkoa.
Toinen asia on sitten se pelaajien väkisin ”pumppaaminen” kohti maajoukkuetta ja korkeaa varausta.
Siellä on sekä U18 & U20 joukkueissa juurikin nämä asiat, jotka vaikuttaa ja rajusti. (Eli sopimus & pumppaaminen.)
Vai voiko joku ihan tosissaan väittää, että U20 & U18 joukkueissa pelaa aidosti parhaat pelaajat isoilla minuuteilla?? Tuskin.
Ehkä nyt yhtenä esimerkkeinä voi pitää sitä, että U20 joukkueen ykkössentterinä pelaa 08 poika ja U18 ykkössentterinä pelaa 09 poika. Molemmista joukkueista löytyy oikean ikäisiä ja valmiimpia pelaajia ja tämä ei tietenkään ole näiden poikien vika.
Tuossa vaan yksi esimerkki siitä, että miten hommat toimii. Noihin joukkueisiin mahtuu toistakymmentä vastaavaa esimerkkiä maalivahdeista nyt puhumattakaan.
Vai voiko joku perustella, että miksi esim. Tänään U18 pelissä pelasi Fajmon, eikä Vuorinen?
Niin ja loppuun vielä, että U20 kokoonpanossa on tainnut tällä kaudella olla 16 ei Ilveksen kasvattia…!