- Viestejä
- 5 899
Ei.Voisiko tämän ketjun nimen vaihtaa? Ilveksellä ei edelleenkään ole mitään faneja vaan Ilveksellä on KANNATTAJIA. Simple as that.
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Ei.Voisiko tämän ketjun nimen vaihtaa? Ilveksellä ei edelleenkään ole mitään faneja vaan Ilveksellä on KANNATTAJIA. Simple as that.
Sinä itse laitoit ne kaksi asiaa peräkkäin viestiisi, joten varmasti ymmärrät miksi se voidaan tulkita kuten sen tulkitsin. Jos se ei ollut logiikkasi niin kerro, mitä tuolla "kieroon katsomisella" tarkoitat kannattajakatsomoon liittyen?
Onhan nuo seurahymnit komean kuuloisia olleet jalkapallon puolella ja niistä tulee joka kerta kylmät väreet. Å vi é AIK esimerkiksi on tullut monta kertaa kuultua paikan päällä ja se on todella hieno tunnelmannostattaja ennen ottelun alkua, kun lauluun osallistuu suunnilleen jokainen stadionilla olija. Tilanne on kuitenkin valitettavasti juuri tuo mitä kuvailit. Ei täällä olla vielä valmiita vastaavaan. Paljon on mennyt asioita eteenpäin kummankin joukkueen osalta Hakametsän läpsytinajoista, mutta nämä kaikki muutokset vaatii siitä kuuluisaa aikaa. Pakolla ei saa ketään laulamaan mukana, tilanne voi olla sitten toinen joskus kymmenen tai kahdenkymmenen vuoden päästä. Suomalainen on tottunut olemaan perinteisesti hiljainen introvertti.Näissä asioissa pitää olla realistinen ja se mikä toimii Ruotsissa ja Keski-Euroopassa avoimen kulttuurin takia, ei toimi Suomessa. Vaaditaan yksinkertaisesti aikaa, että saadaan edes se "Tampereen ykkönen" lähtemään koko hallin voimin, ennen kuin aletaan miettimään mitään seurahymnejämuuten siitä tulee vain noloa ja yksi laahaava chäntti, jota ei tulla hetken päästä vetämään kertaakaan, koska menevämpiäkin on.
En mä kuitenkaan vielä osta tuota logiikkaa, että taittopenkkiläinen, joka välillä ei innostu huutamaan tampereen ykköstä, niin ei voisi muka innostua laulamaan seurahymniä ennen pelin alkua, jolloin lataus äärimmilläänSiitä tulee noloa siinä vaiheessa, kun kukaan ei lähde mukaan. Jos yksi sana on suurimmalle osalle liian vaikeaa huutaa, niin kokonainen laulu? Ei tule tapahtumaan.
Näissä asioissa pitää olla realistinen ja se mikä toimii Ruotsissa ja Keski-Euroopassa avoimen kulttuurin takia, ei toimi Suomessa. Vaaditaan yksinkertaisesti aikaa, että saadaan edes se "Tampereen ykkönen" lähtemään koko hallin voimin, ennen kuin aletaan miettimään mitään seurahymnejämuuten siitä tulee vain noloa ja yksi laahaava chäntti, jota ei tulla hetken päästä vetämään kertaakaan, koska menevämpiäkin on.
Kaljaahan tuollainen vaatisi katsomoihin, että alkaisi jotain ääntä kuulumaan. Tai kulttuurin muutosta. Vitun vaikeaa se yhden sanan huutaminenkin näyttää ihmisille olevan.
Mitäs jos se taittopenkkiläinen lähteekin helpommin mukaan tuollaiseen lauluun ennen peliä?En mä kuitenkaan vielä osta tuota logiikkaa, että taittopenkkiläinen, joka välillä ei innostu huutamaan tampereen ykköstä, niin ei voisi muka innostua laulamaan seurahymniä ennen pelin alkua, jolloin lataus äärimmillään
Mahdollista se toki on, mutta hyvin hyvin epätodennäköistä, että jurot suomalaiset siihen lähtisivät.En mä kuitenkaan vielä osta tuota logiikkaa, että taittopenkkiläinen, joka välillä ei innostu huutamaan tampereen ykköstä, niin ei voisi muka innostua laulamaan seurahymniä ennen pelin alkua, jolloin lataus äärimmillään
Sanat mediakuutiolle karaoke tyylillä niin tämä kansa laulaa saatana!Mahdollista se toki on, mutta hyvin hyvin epätodennäköistä, että jurot suomalaiset siihen lähtisivät.
Popeda, olut ja jääkiekko. En näe mitään esteitä, etteikö laulu raikaisi.Sanat mediakuutiolle karaoke tyylillä niin tämä kansa laulaa saatana!
Tästä yhtälöstä puuttuu parin promillen humala.Sanat mediakuutiolle karaoke tyylillä niin tämä kansa laulaa saatana!
Tää on muuten nerokas. Varmaan laulaa ihan jokainen mukana, jos otetaan seuran hymniksi Ukkometso!Popeda, olut ja jääkiekko. En näe mitään esteitä, etteikö laulu raikaisi.
Pystytkö bännään itsesi?Tää on muuten nerokas. Varmaan laulaa ihan jokainen mukana, jos otetaan seuran hymniksi Ukkometso!![]()
Mulla on joku ihme hassuttelupäivä tänään, älä kysyPystytkö bännään itsesi?
Mää en taas osta tota logiikkaa, että taittopenkki, jolle yks sana on liikaa huutaa, laulaisi yhtäkkiä kokonaisen hymnin.En mä kuitenkaan vielä osta tuota logiikkaa, että taittopenkkiläinen, joka välillä ei innostu huutamaan tampereen ykköstä, niin ei voisi muka innostua laulamaan seurahymniä ennen pelin alkua, jolloin lataus äärimmillään
Täällä kun kaikki myös tykkäävät tekoälystä niin tässä, olkaa hyvät.Tää on muuten nerokas. Varmaan laulaa ihan jokainen mukana, jos otetaan seuran hymniksi Ukkometso!![]()
Toi olis komee, jos tuollaista saataisiin aikaan! Mutta pitää muistaa, että suomalaiset on kokolailla erilaisia, kuin vaikkapa juuri ruotsalaiset. Siellä ollaan muutenkin niin paljon kepeämpiä, että sitä kautta se sopii heidän tyyliinsä. Me ollaan perukseltaan jäyhää porukkaa.Juu aika hyvin mää muistin tämän.
Tosiaan sitä alettiin soittaan ennen peliä 2006 ja pikkuhiljaa yleisö sitten lähti mukaan lauluun.
På den sköld du klär – Wikipedia
sv.m.wikipedia.org
OikeinJani Alkio sanoi "Ilveksen fanipääty"
Pää pölkylle? Potkut? Maasta karkoitus?