Ilveksen kokoonpano 2018-2019

Tämän kauden Ässissä kuitenkin +/- tilasto on +2 ja pelannut yli 21min pelissä. Nimenomaan hyvää rutiinia tuo tuonne puolustukseen.
 
Niko Peltola on viimeiset neljä kautta +/- tilastoissa ollut plussan puolella. Tuo leveyttä varsinkin alivoimaan, jossa meidän pakit maalin edessä usein valitettavan pihalla. Esim. Ässiä vastaan alivoimalla oli kentällä pakkipari Laaksonen-Leimu. Ei ihan kaikista optimaalisin tilanne. Muutenkin Peltola tuo kaivattua rutiinia ja syvyyttä kokoonpanoon. Omasta mielestä kaikenkaikkiaan erittäin onnistunut hankinta juuri tähän rakoon. Ja se on myös hyvä juttu, että tiedetään varmasti mitä Nikolta saadaan.
 
Ihan tyytyväinen olen itse ainakin tähän hankintaan. Välillä Peltola yllättää kiekollisenakin. Varmuutta ja ripaus kokemustakin.. Hintakaan ei kamala varmasti ole. Eteenpäin!
 
Peltola on todellakin nykytilanteessa vahvistus, kokenut perusvarma liigatason puolustaja. Sateentekijän voi naarata sitten helmikuulle KHL dropouteista jos tarvetta ja maksukykyä ilmenee. Tällä jengillä pitäs nyt roikkua siellä pleijaripaikassa ja yrittää tunkeutua kuuden joukkoon. Jos taisteltava edes.
 
Peltolan tulon jälkeen pakisto voisi näyttää tältä:

Parikka-Laaksonen
Peltola-Flood
Leimu/Salmela-Vainio
Generous
 
Peltola ei olisi jatkanut Ässissä ensi kaudella, eli on mahdollista, että jatkaa täällä myös tämän vuokran jälkeen.

Eiköhän Peltolan tasoinen yleispuolustaja ole kiinnitetty jo viime vuoden puolella uuteen seuraan. Jos jatkaisi Ilveksessä myös ensi kaudella, asiasta olisi varmasti mainittu uutisen yhteydessä.
 
Eiköhän Peltolan tasoinen yleispuolustaja ole kiinnitetty jo viime vuoden puolella uuteen seuraan. Jos jatkaisi Ilveksessä myös ensi kaudella, asiasta olisi varmasti mainittu uutisen yhteydessä.

Sport huhujen mukaan oli jo täksi kevääksi Peltolan perässä...
 
Melkein voisin generousin pistää pihalle ja käyttää siitäkin saadut rahat sentterin.

Miten siitä saa rahaa jos heittää kaverin pihalle ja palkka pitää maksaa sopimuksen loppuun kerralla?
 
Kuulostaa hyvältä. Mieho on erittäin tärkeä palanen Ilvestä. Peltolan myötä pakistokin on kohtuu hyvässä kuosissa ja jos Generouskin vielä pystyy pelaamaan jossain vaiheessa, niin pakistossa on jopa valinnan varaa. Riippuu toki myös Leimun tilanteesta. Kivi kehui sen verran paljon Matinpaloa edellisen pelin jälkeen, että hän pysyy varmasti kokoonpanossa riippumatta palaako Salmela vai ei.

Parikka-Laaksonen
Peltola-Flood
Matinpalo-Vainio

Siinä peruskuusikko. Salmela noussee Matinpalon paikalle, kunhan kykenee. Leimu/Matinpalo sitten seiskapakkina.
 
Totta tuo, tuskin kovinkaan kallis kun Ässät maksaa varmasti osan. Näköjään Leimu pahemmin klesana koska Ilves oli yhteydessä pelin jälkeen ja sunnuntaina asiat sovittu

Ässät oli perjantai pelissä aitiovieraana. Eiköhän asia ollut vireellä jo ennen perjantain matsia.
 
Takaisin
Ylös