JalosJukka
Vakiokokoonpanossa
- Viestejä
- 109
Joo edellisen voittivat ja ansaitusti.Paitsi että Tappara voitti viimeksi ja aika kovaa tulivat.
Sitä edellisessä (14.11) saivat kovuudella horjutettua, mutta hävisivät.
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Joo edellisen voittivat ja ansaitusti.Paitsi että Tappara voitti viimeksi ja aika kovaa tulivat.
On pehmeä kyllä, mutta ei tappelijoiden puute mestaruuden este ole. Isoin asia on henkinen puoli, miten käsitellään kovistelu (pysytään kylmänä ja ratkotaan tarvittaessa ylivoimalla.
Ei viime vuosien mestaruusjoukkueissa ole mitään gooni ”Lauridseneja” ollut.
Meitä ollaan horjutettu muutamissa peleissä fyysisesti (tappara, TPS..).
Molemmat nuo kuitenkin voitettiin.
Henkisesti heikko joukkue voidaan kaataa playoff sarjassa fyysisyydellä. Keväällä se nähdään sitten kaadutaanko me siihen, itse en ole huolissani.
Siis kuka helvetti tuolla tapparassa nyt on sitten se kovanaama? Ihan oikeasti jotain rajaa näihin. Paljon pehmeämpi pakistohan heillä on kuin meillä.Tuo on ihan totta, enkä tarkoitakaan mitään nyrkkeilijöitä, mutta sen verran joukkueessa pitäisi olla sisua, ettei taivuta henkisesti niinkuin nyt on joka vuosi tehty. Tappara on kyllä useissa mestarijoukkueissaan pitänyt ihan näitä kovanaamojakin (niinkuin tänä vuonnakin) ja jos tänä vuonna heitä vastaan joudutaan tulevat he kyllä isosti tuolla fyysisellä puolella meitä murjomaan. Täytyy vain saada pudotuspeleihin tuo erikoistilannepelaaminen tikkiin ettei se rikollinen peli sitten kannata.
Tällä hetkellä pitkä ja kallis sopimus näyttää megalomaaniselta virheeltä ja 50p+ kausi oli markoluomalamainen suonenveto.
Pääseehän toi kuitenki paikoille eikä kaikki suorittaminen paskaa ole. Maaleja sieltä puuttuu joo ja muutenki pisteitä, mutta hyvinki voi ketsuppipullo vielä aueta.
Maalit puuttuu. Tämän hetken ennuste on 3+31. Syöttöpinnoja on tullut ihan normaalia tahtia, eilenkin hieno avaava syöttö Mäntykiven maaliin.Pääseehän toi kuitenki paikoille eikä kaikki suorittaminen paskaa ole. Maaleja sieltä puuttuu joo ja muutenki pisteitä, mutta hyvinki voi ketsuppipullo vielä aueta.
Brickley, Sylvegård, Pavel.Siis kuka helvetti tuolla tapparassa nyt on sitten se kovanaama? Ihan oikeasti jotain rajaa näihin. Paljon pehmeämpi pakistohan heillä on kuin meillä.
Svej on ollut nyt 10 peliä kokoonpanossa ehjänä putkeen ja pisteitä tullut 3. Löökellä on samassa 10 pelissä tullut 7 pistettä joten se ettei mies tekisi mitään on vahvasti liioiteltua. Toki Löökellä isompi rooli ja isompi tulosvastuu. En kuitenkaan nää miksi Svej olisi Lööken edellä tai miksi Lööke pitäisi pullauttaa ulos. Lööke on parempi kahden suunnan pelaajakin.Svejkovsky näyttää huomattavasti terävämmältä ja todennäköisemmältä tähän pullon poksahdukseen.
Svej on ollut nyt 10 peliä kokoonpanossa ehjänä putkeen ja pisteitä tullut 3. Löökellä on samassa 10 pelissä tullut 7 pistettä joten se ettei mies tekisi mitään on vahvasti liioiteltua. Toki Löökellä isompi rooli ja isompi tulosvastuu. En kuitenkaan nää miksi Svej olisi Lööken edellä tai miksi Lööke pitäisi pullauttaa ulos. Lööke on parempi kahden suunnan pelaajakin.
Ainoo tapa miten me voidaan voittaa mitään on, että pelataan valmentajan kiekkoa. Alkukaudesta siinä oli ongelmia, nyt noudatetaan pelisysteemiä. Lööke on hyvä noudattamaan pelisysteemiä.
Joo siis 3 pistettä tuossa roolissa jopa ihan hyvä. Löökellä ehdottomasti isompi tulosvastuu ollutkin kuten mainitsin rooli huomioiden. Niitä maaleja mitkä jää paikoista huolimatta tapahtumatta ei lasketa kummallekkaan.Svej toki pelannut Nättisen kanssa suurimman osan muistaakseni, että eipä sieltä kauheasti enempää pisteitä voi odottaakaan. Eilen oli paikat tehdä 3-4 maalia, mutta no cigar tällä kertaa.
Löökehän on ylivoimalla maskimiehenä, jolloin ei luonnollisesti ole kiekossa juurikaan.Lööken viltitys vaikuttaisi olevan kyllä melkein ainoa vaihtoehto. Kun tulosta ei tule tulosyksikön mieheltä, niin koviakin ratkaisuja pitää tehdä. Kaveri on ylivoimallakin melkein täysi rasite, kun ei saa kiekolla tehtyä yhtään mitään.
Tällä hetkellä pitkä ja kallis sopimus näyttää megalomaaniselta virheeltä ja 50p+ kausi oli markoluomalamainen suonenveto.
Siis kuka helvetti tuolla tapparassa nyt on sitten se kovanaama? Ihan oikeasti jotain rajaa näihin. Paljon pehmeämpi pakistohan heillä on kuin meillä.
Ja hyvin hoitaa sen homman. Esim. Kärppä-pelissä Rubin keskittyi tönimään Löökeä maalin edestä ja missasi poikittaissyötön Jasekille.Löökehän on ylivoimalla maskimiehenä, jolloin ei luonnollisesti ole kiekossa juurikaan.
Eli äijä laittais melkein 40 pisteen ja plusmerkkisen äijän poppareille?Sen toki ymmärrän että yv:lle kokeiltas jotain muuta mutta Lööken ei ikinä pitäis olla poppareilla(eikä tuu olemaan). On se onni ettet oo Ilveksen valmentaja.Ilves liihottelee sellaisessa voittoletkussa, että jotain draamaa sitä jo vähän kaipaisi.
Ai, että kun Klingberg palaa pelaavaan. Mitä tekee Hölö? Meneekö pakon edessä rikkomaan kolmosen koska on kädetön muihin ratkaisuihin? Tällä hetkellä jokaisen pitäisi tunnustaa, että se on kerta kerrasta Jens Lööke jonka pitäisi tehdä tilaa. Lööke on ainoa joka on alisuorittanut aivan koko kauden ja silti pelaa pelipaikalla johon ei peliotteet anna oikeutta.
Löytyykö Hölöltä kivekset tiputtaa lempilapsi vai meneekö helpon kautta ja tiputtaa Palolan poppareille? Svejkovskyn otteet parantuvat sitä tahtia että nyt hyllytys olisi aivan käsittämätöntä. Ilves pelaa joukkueena jossa kenelläkään ei pitäisi olla statuspaikkaa kiveen hakattuna vain nimen perusteella.
Tämän hetken laituri depth chart viime aikojen otteiden mukaan:
Engberg
Török
Palola
Henman
Ratinen
Svejkovsky
Björkqvist
Lööke
rotaatio
(ennenkuin painat nauruhymiön saa tulla muokkaamaan ylläolevan listan)
Lööken viltitys vaikuttaisi olevan kyllä melkein ainoa vaihtoehto. Kun tulosta ei tule tulosyksikön mieheltä, niin koviakin ratkaisuja pitää tehdä. Kaveri on ylivoimallakin melkein täysi rasite, kun ei saa kiekolla tehtyä yhtään mitään.
Tällä hetkellä pitkä ja kallis sopimus näyttää megalomaaniselta virheeltä ja 50p+ kausi oli markoluomalamainen suonenveto.
Juu kyllä ylivoimallakin ihan jääkiekkoa pelataan vaikka ei maalipuiden väliin osuisi. Muitakin asioita pitää tehdä. Muistaakseni viime pelin yv maalia ennen Lööke voitti kamppailunsa laidassa/päädyssä - karvasi kiekon takaisin omalle joukkuelle, antoi helpon syötön josta pian syntyi hieno maali.Siis vilttiin, koska ei tee maaleja? Oliko tää tosissaan heitetty? Maailman huonoin syy viltittää. Rangaistuksia sitten, jos jonkun pelaajan asenne on kuraa tai vastaavaa, mutta ei nyt silloin, jos maalinteko sakkaaRoolin vaihtelu pelaavassa kokoonpanossa toki sitten asia erikseen. Sehän nyt on päivänselvää, että millä tahansa numeroilla/tilastoilla tai silmätestillä Lööke kokoonpanoon kuuluu ja on jopa nyt tavallista näkymättömämpänä ollut vahvasti plusmerkkinen pelaaja joukkueelle(edistyneiden tilastojen kärkeä, 5 vs. 5-pelissä kentällä ollessaan oman joukkueen ja vastustajan maaliodottaman erotuksen kärkeä koko sarjassa jne).
Ja "ylivoimalla rasite, kun ei saa kiekolla tehtyä yhtään mitään". Öö, siis mies, joka roolitettu yv:lle maskiin/maalin eteen ja ollut siinä hyvä? Kannattaa varmaan katsella noita Ilveksen ykkös-yv:n viimeisimpiä maaliklippejä.
Kritisoida voi, eikä ole nappikausi menossa Löökellä, mutta jotain rajaa kuitenkin...