Pentti Annanen
Luottopelaaja
- Viestejä
- 2 238
Ja edessä ”aina riemuisa pronssiottelu”. Tuosta kun jättäisi vittuilun pois niin jäisi jäljelle ”Roope Taponen Ilvekseen”.”Tampereen massiseura Ilves”
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Ja edessä ”aina riemuisa pronssiottelu”. Tuosta kun jättäisi vittuilun pois niin jäisi jäljelle ”Roope Taponen Ilvekseen”.”Tampereen massiseura Ilves”
Oletko oikeasti sitä mieltä, että pelaajien taso oli tuo, eikä se muutu esimerkiksi fysiikkavalmennusta säätämällä paremmaksi vaan ainoa keino on vaihtaa pelaajat? Herätys nyt, siellä pelaa finaaleissa Karri Aho, Mikko Kousa ym, ratkaisu ei aina ole potkujen jakeleminen vaan pelaajien tason parantaminen. Kukaan ei varmasti ole tyytyväinen siihen, että suorituskyky ei ollut riittävällä tasolla. Hölö tietää finaaleissa pariin otteeseen olleena mikä se vaatimustaso siellä on.Ihan helvetin hyvät pleijarit jätkät veti. Näin jos ajatellaan vielä jatkossa Ilveksen johtoportaassa, niin kukaan tänne kirjoittavasta ei tule näkemään torijuhlia.
Aivan varmasti voidaan ja jokainen toivoo varmasti parasta Ilveksen pelaajille. Tästä listasta kuitenkin Parikalla ja Latvalalla on erittäin suuria ongelmia peliälyn kanssa niin kiekollisesti kuin merkkauspelissä.Oletko oikeasti sitä mieltä, että pelaajien taso oli tuo, eikä se muutu esimerkiksi fysiikkavalmennusta säätämällä paremmaksi vaan ainoa keino on vaihtaa pelaajat?
25 vuotiaalle 30 pisteen maajoukkuepelejä juuri haistelemaan päässeelle laitahyökkääjälle et näe roolia?Tämä Engberg esimerkiksi on varmasti ihan kelpo liigapelaaja, mutta vaikea hänelle on nykyisellä sopimustilanteella nähdä mitään järkevää roolia.
Olen jo pitkään ehdottanut laajempaa scouttausorganisaatiota. On oikeastaan älytöntä että lähes kaikissa Liigaseuroissa tuota pyörittää käytännössä yksi ihminen. Kaikki on tuolloin myös puhtaasti kiinni tämän yhden ihmisen onnistumisesta ja osaamisesta. Lisäksi hänellä on vastuullaan vielä junioripuoli ja koko seuran strategisen johtamisen toteuttaminen.. käsittääkseni näin ainakin Ilveksessä.Aivan varmasti voidaan ja jokainen toivoo varmasti parasta Ilveksen pelaajille. Tästä listasta kuitenkin Parikalla ja Latvalalla on erittäin suuria ongelmia peliälyn kanssa niin kiekollisesti kuin merkkauspelissä.
Kolmannessa erässä saatiin upea kiri, mutta paistoiko sitten jatkoajalla näihin pelaajiin iskoistunut häviämisen kulttuuri kun tämä peli hävittiin käytännössä jo pukukopissa. Jatkoajalle tuli ainoastaan yksi joukkue voittamaan ja yksi häviämään.
Aiemmin ehdotin Koskelan ketjussa lisärahaa scouttaamiseen. Agenteilta toki saa kattavat tiedot pelaajien taitotasosta, mutta tehtävään valjastettu scoutilla olisi myös aikaa perehtyä pelaajien henkisiin ominaisuuksiin. Carl Klinberg on voittajatyyppi ja kaikki eivät voi olla samanlaisia. Onko joukkueessa silti liian mukavoituneita pelaajia liikaa? Parikka on persoonana melkoisen lunkki ja pystyykö tälläinen pelaaja kanavoimaan luonnetta voittamiseen? Ei ainakaan tähän asti ja on ollut monta vuotta aikaa näyttää.
Minä näen Engbergille selkeän roolin alaketjuissa. On nopea, kokenut alivoimapelaaja ja hyvä energialaituri. Kaikkea sitä mitä Könönen ei pystynyt kokoonpanoon tuomaan.Nyt pitää myös muistaa se, että täälläkin on kuukausitolkulla fiilistelty esimerkiksi KalPan joukkueen kasassa pysymistä - mikä kiistatta on yksi syy heidän kevään onnistumiseensa - ja vastaavasti manattu Ilveksen viime kausien runsasta vaihtuvuutta. Eli vaikka nyt kuinka v-tuttaakin, niin ensi kaudelta on lupa odottaa enemmän, mikäli nuo muutamien kärkipelaajien hankinnat oikeasti joskus tehdään ajoissa ja ne ovat riittäviä. Paikattavaa ei ole paljon, mutta se on parilla kriittisellä tontilla ja tässä Ilveksen on onnistuttava paremmin ja taskujen oltava syvemmät.
Tämä Engberg esimerkiksi on varmasti ihan kelpo liigapelaaja, mutta vaikea hänelle on nykyisellä sopimustilanteella nähdä mitään järkevää roolia. Tai sitten pitää olla Supin tontille sekä kakkossentteriksi oikeasti olla tulossa sisään isosti offensiivisella puolella antavat pelaajat. Nyt tosiaan pitkälti realisoitui se viime kesän isoin pelko, että maalintekovoimaa lähti joukkueesta valtavasti ja tilalle tuli puukätisiä tsemppipelaajia, joille se 20-30 tehopinnaa runkosarjaan on pitkälti oma maksimi.
Jos ja oletettavasti kun pelaajabudjetti on edelleen rajallinen muihin "kärkiseuroihin" verrattuna, jättäisin pakiston tällä kertaa ylitankkaamatta. Nybergille jatkot, Kucerik sisään ja etsitään sitten kesken kauden taas täsmäapuja tarvittaessa. Pääasia, että keskikaistaan käytetään riittävästi lantteja. Pakisto on laadukas jo tuollaisena ja Taponen riittävän hyvä kakkosmaalivahti.
Toivotaan, että ei käy kuten Könöselle. Raikkaasta kaverista tuli hidas tuhnu. Fysiikkapuolella voitaisiin ottaa mallia Kuopiosta. Könönen oli Kalpa-fanien suosikki syystäkin. Ei tuota romahdusta selitä mikään muu kuin totaalisen väärä pelitapa tai väärä harjoittelu.Minä näen Engbergille selkeän roolin alaketjuissa. On nopea, kokenut alivoimapelaaja ja hyvä energialaituri. Kaikkea sitä mitä Könönen ei pystynyt kokoonpanoon tuomaan.
Ei mun mielestä Könönen ollut täälläkään mitenkään hidas.Toivotaan, että ei käy kuten Könöselle. Raikkaasta kaverista tuli hidas tuhnu. Fysiikkapuolella voitaisiin ottaa mallia Kuopiosta. Könönen oli Kalpa-fanien suosikki syystäkin. Ei tuota romahdusta selitä mikään muu kuin totaalisen väärä pelitapa tai väärä harjoittelu.
Tässä on kahta eri pelitapaa nyt Könösen aikana ollut, joten laskisin sen pois.Toivotaan, että ei käy kuten Könöselle. Raikkaasta kaverista tuli hidas tuhnu. Fysiikkapuolella voitaisiin ottaa mallia Kuopiosta. Könönen oli Kalpa-fanien suosikki syystäkin. Ei tuota romahdusta selitä mikään muu kuin totaalisen väärä pelitapa tai väärä harjoittelu.
25 vuotiaalle 30 pisteen maajoukkuepelejä juuri haistelemaan päässeelle laitahyökkääjälle et näe roolia?
Mikä se rooli on? Tämä tai Ratinen kakkosketjun laitaan ja taas samat ihmettelyt ensi keväänä?
Haluan olla tästä samaa mieltä. Toivotaan, että uusien luistelukoneiden osalta ei sitten käy näin.Ei mun mielestä Könönen ollut täälläkään mitenkään hidas.
Könösen kohdalla tais käydä vaan klassinen liian kirkkaa valot efekti.
Niin no siellä on finaalijoukkueilla kakkosen vasemmat laiturit tehneet 18 ja 37 pistettä, kolmosen vasemmat laidat 29 ja 18 pistettä. Upgradea Engbergissä on kyllä.Mikä se rooli on? Tämä tai Ratinen kakkosketjun laitaan ja taas samat ihmettelyt ensi keväänä? Jos vetävät lähtökohtaisesti kolmos-nelosketjuissa, niin tervetuloa.
Mulle olisi kelvannut. Ei tietenkään kakkosen sentteriksi, mutta lähteehän tuolta näitä Meskasia, Könösiä ja Väisäsiäkin pois. Török olisi ollut upgrade näihin kaikkiin.Kiitos tiedosta. Eipä Török mielestäni tuohon olisi ollutkaan riittävä hankinta.
Liian kirkkaat valot.Toivotaan, että ei käy kuten Könöselle. Raikkaasta kaverista tuli hidas tuhnu. Fysiikkapuolella voitaisiin ottaa mallia Kuopiosta. Könönen oli Kalpa-fanien suosikki syystäkin. Ei tuota romahdusta selitä mikään muu kuin totaalisen väärä pelitapa tai väärä harjoittelu.
Jatkiksen KookootietäjätMitkä ovat Török-->Tsekki huhun lähteet? Eikös täälä ainakin Beni ja Suikula huhuilleet häntä tänne joten aika uskottavista lähteistä pitää puhua jos nuo torppaa.