Ilves/2 - Liigapelaajiksi kasvamassa

Atte902

Vakiokokoonpanossa
Viestejä
744
Aitio listannut eilen julkaistussa artikkelissa top 15 potentiaalista läpimurtopelaajaa Veikkausliigassa tällä kaudella. Ilveksestä seuraavat mukana listalla:

2. Otto Tiitinen
5. Vincent Ulundu
10. Nils Veinbergs
13. Arttu Tulehmo
Kuka muka menee Tiitisen edelle?
 

jokuvaa

Vakiokokoonpanossa
Viestejä
930
Aitio listannut eilen julkaistussa artikkelissa top 15 potentiaalista läpimurtopelaajaa Veikkausliigassa tällä kaudella. Ilveksestä seuraavat mukana listalla:

2. Otto Tiitinen
5. Vincent Ulundu
10. Nils Veinbergs
13. Arttu Tulehmo
Ite rankkaisin Tulehmon yli Veinbergsin ihan vain sen perusteella, että saanee enemmän peliaikaa Kotkassa kuin Veinbergs meillä Hytösen ja Riskin takaa, kunhan loukkaantumisia ei tule liikaa.

Toisaalta, niitä nyt varmaan tulee ja, jos ja kun Akia ei hommata, niin Veinbergs saanee peliaikaa hyvin myös.
 

oldcoach

Vakiokokoonpanossa
Viestejä
162
Miettisen avausottelu kakkosjoukkueen peräsimessä päättyi 3-2 voittoon Atlantiksesta, joka ilmeisesti oli heidän akatemiajoukkueensa.
Maalit merkattiin Rasmus Väisäsen (rp), Oskari Paavolan ja Juho Toivosen nimiin.

Sakari Korri
Miska Laaksonen
Konsta Lintilä
Roope Aho
Iiro Huovinen
Rasmus Halonen
Rasmus Väisänen
Juho Toivonen
Samuel Syrjänen
Elias Tamminen
Oskari Paavola

Niilo Husu
Juuso Venemies
Samu Ulvinen
Touko Vento
Viljami Valkealahti

Seuraavaksi näyttäisi tulevan TamU uudelleen vastaan
 

Pirkkalan Litti

Vakiokokoonpanossa
Viestejä
614

– Ilves/2 on täynnä täysammattilaisuuden kynnyksellä olevia pelaajia, joita toivottavasti pystyn omalla valmennusosaamisellani auttamaan ottamaan seuraavan askeleen Ilveksen pelaajaputkessa. Samalla täytyy muistaa, että Ilves/2:n ympäristössä ei puhuta enää vain pelaajien kehittämisestä, vaan myös tuloksellisesti joukkueen täytyy pystyä suorittamaan korkealla tasolla, jotta Ilves voi tulevaisuudessa kehittää nuoria pelaajiaan Ykkösessä tai Ykkösliigassa, joista hyppy Veikkausliigaan on taas hieman helpompaa.

Olisi kyllä hienoa, jos Ilves/2 nousisi ensi kaudella Ykköseen. Se parantaisi Ilveksen asemaa suomifutiksessa ja helpottaisi talenttien rekrytointia Tampereelle.
 
Ylös