Ilves/2 - Liigapelaajiksi kasvamassa

Jos sijoitus pysyy 6. tai 7., niin vältettäisiin Hongan puoli kaaviosta. Joo, onhan se selvästi voitettavissa, kuten tänään nähtiin, mutta luulisi silti olevan helpompi välttyä heiltä.
Eli toi kaavio on valmiiksi asetettu sijoituksien mukaan eli ei mene täysin samalla lailla kun lätkän playoffeissa kuten aluksi luulin. Nyt tosiaan tilanne on se, että maaliero on niin hyvä, että ainakaan top 8 ulkopuolelle ei enään päädytä.
 
Eli toi kaavio on valmiiksi asetettu sijoituksien mukaan eli ei mene täysin samalla lailla kun lätkän playoffeissa kuten aluksi luulin.
Ymmärtääkseni tuo on klassinen serpentiinikaavio, jossa joukkueet yritetään jakaa rankingin mukaan kahdeksi yhtä vahvaksi ryhmäksi. Tämä puolestaan tehdään siksi, että kaavio asetellaan kerrasta loppuun asti.

Eli

1 A
2 B
3 B
4 A
5 A
6 B
7 B
8 A

->

A = 1, 4, 5 & 8
B = 2, 3, 6 & 7

Ryhmien sisällä sitten ensimmäisessä vaiheessa rankingin paras kohtaa rankingin heikoimman eli siitä kaavio:

A-puoli 1/8 vs 4/5
B-puoli 2/7 vs 3/6
 
Jännää nähdä millaisen kokoonpanon Kakkonen saa lauantaina Espooseen.

Samana päivänä edustuksella ja P18-pojilla pelit. Mä satsaisin junnuihin ja Suomen mestaruuteen sekä Youth League paikkaan
Kun Kakkosen playoff-paikka on jo käytännössä varmistettu, niin samaan panostaisin itsekin. Ei se Honkakaan mikään mahoton olisi nousukamppailussa, joskin ehkä lutuurisempaa olisi, jos Honka nousisi myös eikä haluisi sen epäonnistuvan meidän kustannuksella.
 
Takaisin
Ylös