Ilves 2021 - Uudelleenrakennuksen aika

Almen ei ole puhdas toppari. Mielestäni parhaimmillaan vasen laitapakki. Ollila toki antoi siellä hyvät näytöt. Asia muuttuu jos pelataan kolmen linjalla.
Ei Almen minun kirjoissani ole ykkösvaihtoehto sen paremmin toppariksi kuin vasemmaksi pakiksikaan, mutta pystyy kuitenkin tarvittaessa pelaamaan kummallakin tontilla. Ollila-Miettunen-Tabi Manga-Mäenpää on lähtökohtaisesti avaava puolustuslinja. Almenin takia on kuitenkin siis olemassa paikkaaja joka paikalle, paitsi oikeaksi pakiksi. En oikein ymmärrä, miksi Gben optiota ei käytetty, koska olisi ollut hyvä vaihtoehto sille paikalle.
 
Almen tuo myös vasenjalkaisuutensa myötä vaihtoehdon tarvittaessa käyttää sujuvasti kolmen topparin linjaa. On parhaimmillaan juurikin tuossa kolmen topparin linjan vasemman laitatopparin roolissa. Ominaisuudet sopivat siihen rooliin erittäin hyvin. Mahdollista on myös murtautuminen avauskokoonpanoon ensi kaudella.
 
Almén on hyvä rotaatiopalanen, muttei lähtökohtaisesti tosiaan ykkösvaihtoehto juuri muissa ajatelmissa kuin tuo kolmen topparin systeemi. Silloinkin terveet Katz, Miettunen, Manga ovat täysin vaihtoehtoinen linja. Alménin monikäyttöisyys on arvokas lisä joukkueeseen. Useamman paikan pelaajia tarvitaan.
 
Itse veikkaan, että Almen ottaa avauksen paikan. Mielestäni hänellä on kovempi potentiaali kuin esim. Katzilla. Manga on linjan ykkösmies, aivan Veikkausliigan terävintä kärkeä.
 
Takaisin
Ylös