Oma veikkaus on, että Kookoo, Ässät, Tappara ja Tps voittaa sarjansa ja paikallispeli sarja toteutuu. Tepsi on luonut 0.16 maaliodottamaa per peli enemmän kuin vastustaja ja Saipa on 0.01. Myöskään materiaalissa Tps ei häviä Saipalle.
Mitä enemmän näitä luen, sitä enemmän tekee mieli painella jonnekin äkkilähdölle maahan, jossa ei tunneta käsitettä internet tai vaihtoehtoisesti tilata jonkun suoran tiputuksen rauhoittavia seuraavalle kolmelle viikolle.
Ne kaksi joukkuetta, joille häviäminen ei tuntuisi aivan karmaisevan kamalalle, ei voi tulla vastaan. Tai siis kyllähän se tappio paskaa olisi joka tapauksessa, mutta siinäkin on tasoeroja.
1. Tappara. Tavallaan pelillisesti olisi ihan hyväkin vastus. Mutta hyvää elämää ja stressitasoja vaalivalle ihmiselle kyllä pahinta paskaa. Wilma tulee tykittämään viestejä kun lapset ja koulukaverit ottavat yhteen, työpaikalta pakko ottaa parin viikon etäily ja on niitä tiettyjä tuttuja, joiden numerot tarvitsisi blokata puhelimesta hetkeksi jos toiseksi. Tai vuodeksi. Mielestäni Ilves olisi vahva ennakkosuosikki, mutta juuri siksi se mahdollinen häviäminen olisi kamalinta ikinä. Jos tämän vuoden roskistulipaloversio Tapparasta veisi tämän sarjan, kestäisi siitä vuosia toipua. Vuosia.
2. Ässät. En vaan voi sietää niitä. Tavallaan on yhdentekevää, kun arjessa ei onneksi hitsareiden kannattajia pahemmin pyöri lähipiireissä, mutta silti. On vaan niin inhokkiseura, että ei ei ei Ässiä.
3. Kiekko-Espoo. Sitä vittuilun määrää kaikkialta sarjanousijalle taipumisesta ja sitä Santeri Virtasen haastattelujen tulvaa ei kyllä täysjärkinen ihminen kestä.
4. HPK. Konkurssin partaalta, alkukauden runkosarjan viimeiseltä sijoitukselta kohti välieriä. Ilveksen kevätsulamisesta joutuisi kuuntelemaan niin paljon paskaa ja naureskelua, että sympaattinen HPK muuttuisi inhokkijoukkueeksi. Vähän niinkuin Kalpalle kävi viime kevään jälkeen. Ei mielellään. Niitä harvoja joukkueita Liigassa, jotka ei vituta. Voisi pysyä sellaisena jatkossakin. Kyllä näitä Kärppiä, Tepsejä ja Ässiä riittää jo.
5. Sport. Mielestäni Sport on alisuorittanut kokoonpanoon nähden, toki siellä on ollut isoja loukkaantumisia. Vaasassa on kulttuuria. Olis makeita vieraspelejä mennä kattomaan ja jos nyt paikka kärkinelikossa menisi Vaasaan, niin se ehkä vähiten sitten ärsyttäisi ja vähiten siitä ehkä tulisi myös kuittailuja.
Ja en todellakaan ole lähdössä häviämään, mutta ajatuskin Tapparasta vastassa puolivälierissä aiheuttaa kauhunväristyksiä "mitä jos?" -hengessä. Kuvittelin ottavani tämän viikon iisisti, mutta kyllä heti huomisesta saa jännittää, eikä se todennäköisesti helpotu sittenkään kun vastustaja on selvillä. Mielestäni pelillisesti Kiekko-Espoo olisi meille sopivin vastus. Mutta näistä lähtökohdista ottaisin vastaan kaikista mieluiten kuitenkin Sportin. Pelillisesti ja minulle henkisesti helpoimman tuntuinen vastus.
Vaan se onkin se kai kaikista epätodennäköisin vastustaja, se kun vaatisi sekä Saipan taipumista TPS:lle, että tämän hetken ehkä vahvimman joukkueen, KooKoon, kaatumista ekalla kierroksella.
Toiveissani on jatkossa siis Saipa, KooKoo, Kiekko-Espoo ja HPK. Niiden puolesta en siis laita Veikkauksessa euroakaan, koska kyllä me kaikki tiedetään miten se sitten menee.