Jääkiekon MM 2025 | Tukholma & Herning

Kanadalle vielä hyökkäykseen Kingseista Philip Danault sekä St. Louisista Brayden Schenn. Lisäksi St. Louisista Binnington maalille ykköskassariksi. Fleury sitten pelannee ne alkusarjan pelit pikkumaita vastaan. Pari paikkaa joukkueessa vielä auki.

Onhan siinä.
Ollos huoleton!

IMG_3497.jpeg
 
No en nyt tiedä.. neljä kärkiseuraa Liigassa ja ketään tervettä ei mahtunut kisoihin. Ja sitten tosiaan Ässistä mm. kolme.
Eikö oikeasti esim. Petman olisi kuulunut mukaan. Lisäksi SHL ja Sveitsi on täynnä suomalaisia.
En nyt oikein osta ajatusta että tässä joukkueessa on parhaat pelaajat mitä suomalaisia jalkeille saadaan. Tosin.. joukkuettahan tässä kootaan, ei laumaa yksilöitä. En silti usko että tällä sakilla kärkimaita vastaan paljon maaleja tehdään.
Mun mielestä Liigasta ei pitäis valita ketään kuin poikkeustapauksissa. Tokkopa yksikään Liiga-pelaaja tulee loistamaan. Toivottavasti tuossa ei ole jotain liiton politikointia mukana.
 
Toivottavasti Pesonen pääsee
huipputasolleen. Oli Tšekissä
todella vaisu. Tiedä sitten mistä
johtui. Oliko väsymystä.
 
Päivän Hesarissa Antsukka puhelee taas ilmapiiristä ratkaisevana tekijänä. Mies, joka on erikoistunut sotkemaan kaiken ilmapiiriin vähänkin liittyvän. Toisaalla tästä jo olikin puhe.

***

Antti-Pentti Pentti-Antti menetti kaiken uskottavuutensa toiminnallaan - ja sen puutteella - jo Ilveksessä. 4 Nations alleviivasi Pennasen puutteita.

Jokainen, joka osaa katsoa ja ymmärtää, tunnistaa Pentti-Antin oireyhtymän. Jossain vaiheessa herra horjahti ylipsykologisoinnin maailmaan, joka sinänsä ymmärrettävää. Kysymykset identiteetistä, kasvusta ja ihmisen sisäisestä maailmasta ovat äärikiinnostavia.

Pennanen kuuluu kuitenkin siihen ihmisryhmään, joka sukeltaa syvien ihmisyyskysymysten maailmaan, ja katoaa siihen. Menettää otteen. Kontekstin ja kokonaisuuden ymmärrys murenee, kun analyysit liudentuvat sumeneviin yksityiskohtiin. Näkemyksellisyys edellyttää ajattelun balanssia ja todellisuuden tunnistamista. Pelaajien todellisuuden, oman itsensä ja ylipäätään kaiken.

Antti-Pentti eksyi päänsä sisään pahasti Ilves-vuosinaan. Tommy Hellstenin kanssa sukeltelu ihmisen epävarmuuksien ja ongelmien ytimeen ei tuottanut valmentajaihmistä, joka kykenisi toimimaan strategisesti ja määrätietoisesti pelaajia ohjaten, vaan valmentajan, josta itsestään tuli epävarma ja ongelma.

Kun Antti-Pentti ei Ilveksessä loppuaikoina kyennyt enää toimimaan, ei tullut kättelemään, ei osannut analysoida toimiaan, syynä ei ollut huono käytös, eikä välinpitämättömyys, vaan se, että Pennanen oli eksynyt, eikä enää löytänyt takaisin.

Ongelma on vain korostunut ja näkyy päivä päivältä pahemmin. Pentti-Antti on maajoukkueaikanaan menettänyt lopunkin toimintakyvystään, johtamistaidoistaan ja kyvystään keskittyä oikeisiin asioihin oikeaan aikaan. Hellsteniläinen ajattelu on sotkenut miehen, jolla kapasiteetti ei lopulta riitä yhdistämään kovia ja pehmeitä asioita, ei rakentamaan luottamusta toimintaansa eikä toimimaan näkemyksellisenä johtajana, jolla olisi strategia.

Antti on eksynyt. Ihmisenä ja samalla myös valmentajana. Kestämätön tilanne maajoukkueelle.
 
Viimeksi muokattu:

Hölö on saanut kesäduunin.

Kolmea peräkkäistä liigamitalia Pelicansin ja Ilveksen penkkien takana juhlinut huippuvalmentaja Tommi Niemelä kertoo lähtökohdat kisoihin. Niemelä, 41, toimii Mediatalo Keskisuomalaisen julkaisemien lehtien MM-kisa-asiantuntijana kisojen alusta loppuun.
 

Koivunen pelasi runkosarjan lopulla kahdeksan ottelua (0+7) NHL:ssä ennakkoluulottomasti. Kauden päätyttyä Koivunen ilmoitti halukkuutensa pelata MM-kisoissa Leijonien nipussa, mutta Antti Pennasen johtama valmennus ei nähnyt käyttöä nuorelle timantille.


Crosbyn ilme oli näkemisen arvoinen, kun hän kuuli, ettei Koivunen ole Leijonien MM-joukkueessa.

– Ai hän ei ole ollenkaan mukana, Crosby hämmästeli.

Crosby kuvaili Koivusta vuolain sanoin ja kehui nuorukaisen pelikäsitystä ja kiekollisia taitoja.

– Hänestä tulee laatupelaaja, mutta hänen pitää laukoa vielä enemmän ja ottaa ratkaisuja röyhkeämmin, Crosby sanoi.
 
Sanotaanko näin että en yllättyisi jos Koivunen skipattiin tämän vaihtoehdon takia.

Nyt vaan taustalla kummittelee myös se jos Toronto saisi tuosta harjattua Floridan lomille.

Olikos kaksi passia vielä käyttämättä?
Eiköhän kun Ikosta ja JMJ:tä ei leimattu.

Panthers kavensi viime yönä 1-2, että ei välttämättä kannata odotella.
 
Pakistoonkin tarvitsisi kyllä jotain, mutta ei taida passit riittää. Pelinopeus ei riitä millään osalla puolustajista.
 
Eiköhän kun Ikosta ja JMJ:tä ei leimattu.

Panthers kavensi viime yönä 1-2, että ei välttämättä kannata odotella.


Jamppa ei tuu kisoihin.

Lehtisen kommenteista päätellen, kyllä loppuun asti katsotaan noi NHL-kortit, mikä varmaan on ihan oikein.

Ehkä siellä on jo tietyt pelaajat sanoneet että tulee mukaan jos on kunnossa.
 
Onko Jokin syy miksei Nyman tule, ei mahdu vai?
 
Carolina, Dallas ja Florida -kolmikosta jos joku häviää voitoin 1-4, niin hyvin kerkeää vielä megavahvistus kisoihin (ehtii pelaamaan pari alkusarjapeliä ja pleijarit) ja samalla murskaamaan Ikosen MM-kisaunelman.

Melkein ei kyllä toista voittoa enää kärsi kenellekään näistä. Pelkkiin pleijareihin kerkeäisi kyllä ja Floridan paidasta ehkä viimeseen alkusarjapeliinkin, mutta en usko, että tuonne asti odotellaan.

Veikkaan, että nuo katsotaan ja jos koko kolmikko ottaa 2. voiton niin Ikosen ja Järvisen passit leimataan. Ensi yönä Carolinalla mahdollisuus ottaa 2. voitto.
 
Carolina, Dallas ja Florida -kolmikosta jos joku häviää voitoin 1-4, niin hyvin kerkeää vielä megavahvistus kisoihin (ehtii pelaamaan pari alkusarjapeliä ja pleijarit) ja samalla murskaamaan Ikosen MM-kisaunelman.

Melkein ei kyllä toista voittoa enää kärsi kenellekään näistä. Pelkkiin pleijareihin kerkeäisi kyllä ja Floridan paidasta ehkä viimeseen alkusarjapeliinkin, mutta en usko, että tuonne asti odotellaan.

Veikkaan, että nuo katsotaan ja jos koko kolmikko ottaa 2. voiton niin Ikosen ja Järvisen passit leimataan. Ensi yönä Carolinalla mahdollisuus ottaa 2. voitto.
Mikähän pelaajilla mahtaa olla kiinnostus muutenkaan lähteä
 
Mikähän pelaajilla mahtaa olla kiinnostus muutenkaan lähteä

Joo, sitten on vielä tuo aspekti, että lähteekö sieltä kukaan pettymyksen jälkeen kiireellä. Tietysti Floridassa ja Dallasissa on useitakin vaihtoehtoja, että ehkä sieltä toivotaan, että yksi edes lähtee. Rantanen, Barkov, Granlund, Hintz, Aho, Lundell, Lindell ja Luostarinenkin olisivat kaikki todella isoja vahvistuksia Leijonille ja varmaan Kotkaniemikin otettaisiin jos ilmaisisi halunsa tulla.


No, itse veikkaan ja vähän toivonkin, että nuo kaikki ottavat ainakin 2. voiton sarjassaan ja Iksa saa leiman passiinsa ja pääsee myös pelaamaan MM-kiekkoa.
 
Jos joku on äitienpäivänä Tukholmassa nii mulla olis 4 lippua tarjota Suomi-Ranska peliin. Pakko ei oo maksaa mitää, nauti vaikka olut puolestani erätauolla.
 
Carolina voitti joten Aho ja Kotkaniemi voisivat keretä vain tyyliin playoffeihin, eli heitä turha odotella.

Dallasin ja Floridan pelaajista ehtisi vielä jos häviävät sarjojensa loput pelit. Molemmilla ensi yönä peli ja jos ottavat 2. voitot silloin niin eiköhän Iksan ja Miksan passit leimata jo huomenna.
 
Takaisin
Ylös