Siis tämä tilasto tuli itselle yllätyksenä.Eli voisiko jo etukäteen sanoa, että ei voi kyllä maalivahtia syyttää?
Jotenkin haisee, että 4-3 tai 5-4 kotijoukkueelle. Ei välttämättä Malekille tule mitään emämunauksia silti. Kyllä se ihan ok maalivahti on. Ei vaan läheskään Langhamerin tasoa, eikä kuulu myöskään Liigan parhaimpiin kakkosvahteihin ja turhan usein torjuu maalilla kun verrataan vaikka Lukon maalivahtien pelijakaumaan.
Mahdollisuudet Ilveksellä edelleen voittoon ovat, ihan hyvätkin, eivät vain likimainkaan yhtä hyvät kuin olisivat olleet Langhamerin ollessa rosterissa.
Joo siis toi oli multa tälläinen yleinen huomio näihin liigan kakkos maalivahteihin, että siellä ei ole kyllä oikein millään joukkueella hyvää kakkosta. Tai jos löytyy mitat täyttävä kakkonen niin ykkösen kanssa on sitten ongelmia.No jos Ilves takoo jonkun 6 maalia SaiPan verkkoon niin saisikin olla kyllä susisurkea maalivahti jos silti ei 3 pistettä joukkueen plakkariin napsahtaisi, eli en välttämättä vertailisi noita voittprosentteja ja pistekeskiarvoja. Malekillahan tuo surkea 1.45 pistettä/ottelu olisi paljon parempi jos ei olisi olosuhteiden pakosta joutunut pelaamaan muutamaa kärkiotteluakin.
Joo siis toi oli multa tälläinen yleinen huomio näihin liigan kakkos maalivahteihin, että siellä ei ole kyllä oikein millään joukkueella hyvää kakkosta. Tai jos löytyy mitat täyttävä kakkonen niin ykkösen kanssa on sitten ongelmia.
Mielenkiintoisin tilanne ylivoimaisesti raumalla. Aikovatko hommata maalivahdin sinne tällä kaudella? Jos Zagidulin loukkaantuu taitaa olla kausi paketoitu.
Malek pelastaa meille tänään 3 pistettä. Puolustaminen terävöityy piirun verran ja auttaa häntä siinä. Tyhmät jäähyt tänään pois, niin hyvä tästä tulee.
Ei pidä katsoa ketä meillä ei ole, vaan ketä meillä on.
Niin siis mää sanoisin, että Pelicans ja TPS on ainoat top8 joukkueet kenellä EI ole maalivahti ongelmaa.Vaikka tummia pilviä on taivaalla, niin onhan tämä yleisesti erikoinen ja mielenkiintoinenkin liigan maalivahtitilanne ja indikoi laajemmista ongelmista suomalaisessa mv-valmennuksessa.
Usea kärkijoukkue on nyt tässä heikoilla jäillä Tapparakin, mutta erityisesti kiinnostaa tuo Kärppien tilanne.
Niin siis mää sanoisin, että Pelicans ja TPS on ainoat top8 joukkueet kenellä EI ole maalivahti ongelmaa.
Joo käsi pystyssä. Katsoin noita tilastoja väärin.No kyllä Turussakin olisi vetelät punteissa, jos pitäisi pleijareihin lähteä Eetu Anttila ykkösenä. Tällä kaudella 4o, päästettyjä 2,63/o ja t% 88,9.
Hitot minä ennustusprosenteista tai tilastoprosenteista.. tekeminen kaukalossa ratkaisee kaiken. Nyt on taas hyvä paikka kasvaa joukkueena.Toi puolustuksen terävöityminen varmaan onkin juuri buustannut Malekin 89% tilastoa siihen missä se on. Eli tuo 89% koppitarkkuus sisältää jo sen terävöitymisen, se ei enää tule siihen päälle.
En näe kyllä Malekissa vielä eväitä ensi kaudelle ykkösmolariksi. Tärkeää olisi päästä nyt pelaamaan ja siksi paikka olisi Kooveessa.Malek voi olla ensikaudella jo hyväkin 1.maalivahti, mutta jos kerran nyt mestaruudesta pelataan tosissaan, m3 hävitään ekakin sarja jo mv peliin.
Täysin samaa mieltäEn näe kyllä Malekissa vielä eväitä ensi kaudelle ykkösmolariksi. Tärkeää olisi päästä nyt pelaamaan ja siksi paikka olisi Kooveessa.
Ja lisäksi kun tässä ollaan totuttu niin hyvään jo Dostal-Langhamerin kanssa, osoittaa myös sen että ykkösveskarin pitää olla ehdottomasti liigan eliittiä jos halutaan pärjätä.Täysin samaa mieltä
No ei varmasti lähdetä ensi kauteen Malek ykkösmaalivahtina, veikkaan että tässä haettu sitä ettei ihmettelisi mikäli ensi kaudella pystyisi jo ykkösmaalivahdin paikasta haastamaan, sen verran ripeää tahtia monesti maalivahdit ottavat harppauksia. Tälle kaudelle näen itsekin parhaimpana vaihtoehtona, että hankitaan joku kakkosmaalivahdiksi ja Malek saisi loppukauden KooVeessa pelejä.En näe kyllä Malekissa vielä eväitä ensi kaudelle ykkösmolariksi. Tärkeää olisi päästä nyt pelaamaan ja siksi paikka olisi Kooveessa.
Vedonlyöntimarkkinan näkemyksen mukaan Ilveksen mahdollisuudet voittaa ottelu ovat heikentyneet jo yli 5% viimeisen parin tunnin aikana. Tämä vastaa omaakin fiilistä tilanteesta. Suomesta voi ottaa prosentin pois, kaikki muu lähtee Malekilla.