Duck You
Luottopelaaja
- Viestejä
- 1 302
Ei se noin pitkällä ole. Väittäisin, että päätöksiä pitää tehdä viimeistään maaliskuun aikana. Toki noihin myöhäisiin purkuihin saattaa sisältyä niitä purkukorvauksia, mitä Ilves sai esim Leinosta ja Tikasta. Näissä tapauksissa oli lähtö Ruotsiin tiedossa jo hyvissä ajoin keväällä.
Mutta joo mielenkiintoinen tilanne etenkin siinä mielessä, että tuo optio on nyt kahdella kärkisentterillä.
Kyllä se ainakin tuonne 30.4 menee yleisimmin. Silloin SHL-seuroillakin on paremmin omat kuviot ja tarpeet tiedossa kun tiedetään ketkä lähtevät NHL tai NL suuntaan. Toki sitten taas voi olla jotain tapaus Henrik Haapalan tyylisiä jolla se ulkomaan option päättymispäivä saattaa olla mitä tahansa vapun ja juhannuksen väliltä.
Miksei sitä voisi aikaisemmin jo lyödä lukkoon, että jatkaa? Jos Mäntykivi poistumassa SHL ja Jasekille sanotaan, että jatkappa meillä niin lisätään 40keilaa tohon sun optiovuoteen, jos sovitaan jatko heti?
Tottakai voi. Kyllähän sitä heti voi vaikka tänään lyödä tyhjän shekin pöytään ja sanoa että unohdetaanpa ne optiovuodet ja täytät tuohon rahasumman. Eihän siihen tarvitse kuin pelaajalta nimiä paperiin. Toki jos pelaaja vaikka pohtii että tulisiko Sveitsistä sopimustarjousta tai Tsekin kärkijoukkueilta niin ne ovat sitten sellaisia summia mitä sieltä saa käteen johon ei ole mitään asiaa lähteä kilpailemaan. Yleensä ne pelaajat sinne jättävät ne ulkomaan optiot ihan syystä, sieltä on mahdollista tehdä ihan eri tason tiliä kuin täällä.