Ei mene ihan näin, vaan Nymanin tekemisen laatu vain kulkee toistaiseksi jaksoissa. Välillä tulee jaksoja, kun mies on pelissä todella hyvin sisällä, jolloin osaa myös rakentaa peliä ja tehdä niitä pieniä voittavia asioita. Tähän on kiinnittäneet erinäiset asiantuntijatkin huomiota. Välillä sitten taas tulee heikompia jaksoja, jolloin jarruttaa ketjunsa peliä. Ihan tyypillistä tämän ikäiselle hyökkääjälle, mutta kaiken kaikkiaan Jampan kokonaisvaltainen pelaaminen ja fysiikka ovat kehittyneet selvästi, eikä ole mikään yhden tempun poni.
Toivon, että kyse on vaan tasaisuusongelmasta. On hyvä möyhiin kulmissa ja suojaan kiekkoa (mikä on hyvä ominaisuus), mutta mitä sitten kun kiekko pitäs lähtee lavasta? Jos verrataan vaikka Suomeen, niin onhan ne ratkaisut ihan eri tasoisia noissa tilanteissa. Puhumattakaan muista hyökkäysalueen tilanteista, kun verrataan Suomen, Palveen, Mäntykiven, Stranskyn, Kodytekin, Ikosen, Ratisen, Lancasterin yms. ratkaisuihin. Harvoin olen nähnyt Nymanilta syöttöä, jonka jälkeen olisin ajatellut että nyt muuten oli muuten nerokas ratkaisu tohon kohtaan.
Edelleen, maalintekotaito on eliittiä ja on hyvä vääntäjä ja kiekon suojaaja. Mutta tuon pelin edistämisen täytyy parantua, jos halutaan hänestä ratkaisumies kevään peleihin.