Jens Lööke

Kyse ei ole ajojahdista. Jens Lööke esustaa Tampereen Ilvestä, joukkuetta jota rakastan. Ihan ja vain tämän vuoksi toivon Gävlen Pukille pelkää hyvää ja menestystä joka pelissä.
Lööken otteita vain tulee seurattua monestakin syystä tarkasti.
Harvalla on vain pokkaa tulla kirjoittamaan tästä sympaattisesta oletetusta tähtipelaajasta kritiikkiä vaikka aihetta sille totisesti olisi ollut.
On todellakin Ilvekselle erityisen tärkeä ja tämän vuoksi toivottavasti palaa tasolleen usemminkin kuin mitä on nyt esittänyt. Ilveksen menestys ei nojaa yksittäisen pelaajan harteilla, mutta nojaa kuitenkin pitkälle seitsemän kulmakiven onnistumisten varaan. (Mänty,Lööke,Simme,Pavlat,Jasek, Nättinen,PakkiX)

Ironista on se, että sua ärsyttää viestit, jotka ovat mielestäsi yltiöpositiviisia tai hakemalla haetun kehuvia Löökeä koskien, mutta nekin ovat paljon lähempänä totuutta kuin omat viestisi toiseen suuntaan tyyliin tämä:

Upean Ilveksen esityksen varjosta pakko nostaa taas Lööken täysi varjoissa hiipiminen kun pelureita tippuu ja johtajia tarvitaan.


On kyllä jumalauta todella surkea tämä meidän johtavaksi odotettu kärki laituri. Ehdottomasti alempiin kenttiin pelaamamaan varmaa kiekollista peliä ja näitä oikeasti laukaisuihin pystyviä ratkaisuhalukkaita junnuja tai Engbergiä tms tilalle. Ei mitään käyttöä/näyttöjä enään kärki ketjuissa saati ylivoimalla. Ehdottomasti uutta verta tälle paikalle ja Lööke omalle paikalleen alaketjuihin raatamaan.

Täysin katastrofi kausi menossa. Aivan yössä. Aivan yössä.
 
Nättinen on joukkueen kapteeni. Joukkueen kapteenilla on tai ainakin pitäisi olla toivottavasti iso rooli monessakin asiassa, näkyy se sitten kentällä tai ei. Jos kapteeni on ulapalla on pian koko laivan miehistökin ulapalla.
No eipä ton enempää ulapalla voi enää olla oli syyt sitten ikäviä tai ei.
 
No eipä ton enempää ulapalla voi enää olla oli syyt sitten ikäviä tai ei.
Olisiko sitten kenties yksi selittävä tekijä Ilveksen heikoimmalle kauden aloitekselle ties kuinka pitkään? En vähättele kapteenin merkitystä. Sitä en tosin tiedä onko ollut ulapalla pelien ulkopuolella ja arjessa, mutta sen uskallan väittää että Ilveksen heikon alkukauden menestyksen takana on ollut kärkipelurien kammottava alisuorittaminen peleissä.
 
Ilveksen alkukauden menestystä lienee sopivampi ruotia kausiketjussa.
 
Olisiko sitten kenties yksi selittävä tekijä Ilveksen heikoimmalle kauden aloitekselle ties kuinka pitkään? En vähättele kapteenin merkitystä. Sitä en tosin tiedä onko ollut ulapalla pelien ulkopuolella ja arjessa, mutta sen uskallan väittää että Ilveksen heikon alkukauden menestyksen takana on ollut kärkipelurien kammottava alisuorittaminen peleissä.

Kyllä siellä sitä kärkipelureiden (etenkin tuloksellista) alisuorittamistakin oli, mutta missäköhän vaiheessa viimeisetkin ymmärtävät(en tarkoita nyt välttämättä juuri sua), että ylivoimaisesti suurin syy Ilveksen tuloksellisesti surkeaan alkukauteen oli maalivahtipeli? Tämä melko vakuuttavasti palstalla useamman kirjoittajan toimesta käytännössä todistettiin. Se kun kääntyy, niin joukkue kerää pisteitä aivan eri tahtia kuin alkukaudesta, vaikka suoritustaso suhteessa vastustajiin ei paranisi yhtään.

EDIT: Äh, ihan offtopic ja juuri ehti @Vovlo huomauttaa. Sori. Jääköön viimeiseksi.
 
Kädetön möyrijä tänään, monessakin mielessä. Syötti pari kaunista maalia hienoilla esitöillä.
Snaipperista on kehittynyt Ilveksessä kokonaisvaltainen, kumpaankin suuntaan laadukkaasti pelaava syöttökone. Hemmetisti olisi Jönssillä syöttöpojoja enemmän, jos ois tarjoilut vierellä kiinnostanut, sanotaanko lähes tuplannut syöttöpisteet.

Lööke btw jaksoi tänään luistella, Engbergin tavoin, joka on nostanut isosti tasoaan. Simme ja Armalis sanotaan vielä tuohon, niin siinä tämän päivän onnistujat. Niin ja nuo miehet jaksoivat liikkuakin vielä tänään, siinä missä muu joukkue alko enemmän piiputtaan, kaikki ottelut pelanneista siis...
 
Takaisin
Ylös