• Moro! Perinteinen Ilvesfoorumin kevätveikkaus järjestetään nyt jo kymmenettä kertaa. Suuren suosion saavuttanut veikkaus järjestetään omassa osiossaan täällä. Kaikki joukolla mukaan, ja veikkausonnea!

Joona Ikonen

Iksa olisi kyllä ollut tervetullut vahvistus. Maalintekijä mutta silti monipuolinen pelaaja.

Ilmeisesti selitys on nyt se että halusi liigasta vain yhden vuoden sopimuksen ja meillä haluttiin väkisin vääntää vähintään parin kauden soppari. En voi kyllä käsittää miksi tähän ei tartuttu, eihän liigaan käytännössä tule tämän tason pelimiehet muutakuin hakemaan uutta nostetta uralleen. Aivan varmasti palaa ensi kaudella tasolleen eli ei edes olisi ollut mikään riskihankinta! Tulee kyllä kirpasemaan kun katsoo ens kaudella kaverin menoa Turussa.
 
Ilveksen urheilujohto ei nähnyt Iksan vuoden sopimusta yhtä arvokkaana kuin TPS. Ei vaikka Iksa on täälä pelannut koko ikänsä ja todistanut arvonsa joukkueelle sekä yhteisölle.

Uskomatonta puuhastelua.

Ja Lukon urheilujohto ei ennen tätä kautta nähnyt mestaruudenkin isossa roolissa Lukossa voittanutta omaa poikaa Aleksi Saarelaa yhtä arvokkaana kuin TPS. Floppasi totaalisesti, TPS ei päässyt edes play-offeihin ja nyt Saarela, jonka tavoite oli ponnahtaa huippukauden jälkeen takaisin Sveitsiin, meneekin ensi kaudeksi häntä koipien välissä Lukkoon, koska kukaan ei sieltä Sveitsistä tarjonnut tällaisen kauden jälkeen sopimusta.

Ei kaikki ole niin mustavalkoista, varsinkin kun mustavalkoisilla on tarvittaessa kirjaimellisesti pohjattomat taskut SuperCell-jätkien myötä.

Mutta onhan tuo Ikosen siirtyminen Tepsiin kauhea pettymys, eikä kuivin jaloin selviä tästä kukaan. Samaten jotain meni pysyvästi rikki tästä suhteesta, vaikka Ikonen toivottavasti vielä joskus Ilveksessäkin nähdään.
 
Ei varmasti riko lentokentällä 40 pisteen rajaa saa ottaa talteen. Liigan ylivoimaisesti kallein alle 40 pisteen pelaaja ensi kaudella. Ja tämä ei millään pahalla Joonaa kohtaan.

Ymmärrän miehen ratkaisun. Tavoite on edelleen ulkomailla. Vuosi Turussa jättipalkalla saati vain kohtuullisella palkalla 3 vuoden sopimus maitojunalla ja häntä koipien välissä kotiin.
 
Viimeksi muokattu:
Ja Lukon urheilujohto ei ennen tätä kautta nähnyt mestaruudenkin isossa roolissa Lukossa voittanutta omaa poikaa Aleksi Saarelaa yhtä arvokkaana kuin TPS
Totuus: Lukko ei yrityksistään huolimatta saanut rahoja kasaan kun Saarela tuli yllättäen markkinoille.

Iksalle olis voitu maksaa vaikka 300k eikä olisi tuntunut missään.
 
Ilveksen urheilujohto ei nähnyt Iksan vuoden sopimusta yhtä arvokkaana kuin TPS.
Luetellaas naapurin paluumuuttajat jotka on naarattu yksvuotisella...

Jostain syystä sinne saadaan isoja nimiä pitkillä kiinnityksillä - pääosin hyvässä peli-iässä. Siellä on selkeä jatkuvuuden strategia.

Linja on oikea Ilveksen pelaajapolitiikan modernisoimiseksi. Meidän kuuluukin peesata ja olla pitkäjänteisiä, ettei joukkue räjähdä liikaa joka kauden jälkeen
 
Ilveksen urheilujohto ei nähnyt Iksan vuoden sopimusta yhtä arvokkaana kuin TPS. Ei vaikka Iksa on täälä pelannut koko ikänsä ja todistanut arvonsa joukkueelle sekä yhteisölle.

Uskomatonta puuhastelua.
Jännästi täällä foorumilla narratiivi toimii vain yhteen suuntaan.

Ihan yhtälailla voisi sanoa, että Iksa näki itselleen enemmän arvoa ja potentiaalia bounce backiin Turun laadukkaassa valmennuksessa, takanaan intohimoiset kannattajat ja asuinalueenaan mukava Turku. Ja saahan siitä kaiken lisäksi paremmin rahaa.

Ihan saletisti olisi Tillulta irronnut pitkään sopimukseen ulkkioptio poikineen ja jos vuodessa pystyisi näyttämään kyntensä esim. Keski-Eurooppaan, niin tuskin kukaan olisi tielläkään seisonut. Kotona "oman pelin löytyminen"(*) olisi parin karun kauden jälkeen ollut oman amatööriarvion mukaan paljon helpompi.

(* jos menee seuraavakin kausi kuutamolle Turun pyhätössä, niin sille paremmalle vuosiansiolle tulee hintaa ja ihan toisessa mielessä)
 
Ei voi kuin toivoa hyvää kautta Iksalle yksilönä ja siitä sopparia Eurooppaan. Jos pullasorsissa meneekin huonosti niin siitä on paha harppailla muualle. Jos ulkomaanoptiota ei olla Ilveksestä tarjottu ja se on syy muualle menoon pelkän rahan sijaan niin Koskela saa pakata kamansa ja vaikka JP neuvotella sopparit.

Lisäksi, Ilvekseen paluu vain parin vuoden jälkeen 2024 pettymyksen jälkeen ei välttämättä tunnu Iksasta hyvältä. Kaveri kuitenkin ihan itki Ilves+ haastattelussa putoamisen jälkeen, ja vaikka täällä varmasti hänet otettaisiin avosylin vastaan, voisi esimerkiksi toinen samanlainen tippuminen olla aika murskaava. Mistäs näitä tietää.
 
Totuus: Lukko ei yrityksistään huolimatta saanut rahoja kasaan kun Saarela tuli yllättäen markkinoille.

Iksalle olis voitu maksaa vaikka 300k eikä olisi tuntunut missään.

...ja silti hävitty tarjouskilpailu. Iksalle maksettiin puolilanttaa enemmän Suomen Turussa, raha vei miehen. Ilveksen tarjous on on ollut pätevä, mutta siinä ei ole lähdetty mässäilemään.

Tää olisi voinut olla hyvin järkevä ratkaisu. Mäntykiven ja Jasekin kohdalla optioita ei edes heti käytetty vaan jatkoivatkin meillä

Ymmärtääkseni iksalle oltais tarjottu optiota, mutta ilmeisesti vasta kahden kauden jälkeen. Entiedä nousiko sitten kynnysehdoksi
 
Juu on Iksa Ilveksen mies ja olis ollut kiva saada kotiin mutta ei nyt jumalauta hinnalla millä hyvänsä.Noilla kahden vuoden näytöillä Ruotsissa ei todellakaan pidä maksaa mitään 300k.Jos Iksa haluu mennä Turkuun rahastamaan niin suotakoon tämä hänelle muttei nyt perään kannata jäädä itkemään varsinkin kun ihan itse on tehnyt lopullisen päätöksen mennä Turkuun.
 
Ilveksen urheilujohto ei nähnyt Iksan vuoden sopimusta yhtä arvokkaana kuin TPS. Ei vaikka Iksa on täälä pelannut koko ikänsä ja todistanut arvonsa joukkueelle sekä yhteisölle.

Uskomatonta puuhastelua.
Onko se nyt tämäkään, että vuoden sopimus vastaan monivuotinen, joka luonnollisesti on käytännössä aina ulkomaanoption sisältävä. Herää kysymys kyllä mitä pelaajaa itse ajattelee, onko yhden vuoden soppari hyvällä liksalla sen väärti, että menet täydelliseen roskistulipaloon nimeltä TPS. Mielentilatutkimuksessa arvio ”alentuneesti syyntakeinen” :(
 
Noilla kahden vuoden näytöillä Ruotsissa ei todellakaan pidä maksaa mitään 300k
Ei tässä oltais mistään helvetin kahdesta ruotsin kaudesta maksettu vaan siitä mitä Iksa on toimittanut koko helvetin uransa ja vieläpä kasvattiseurassaan. On niin monikäyttöinen pelaaja kuin vain mahdollista, oma kasvatti, valmiiksi koko yhteisön arvostama ja muutenkin hieno esikuva esimerkiksi junioreille.

On täysin käsittämätöntä että Turusta löytyi maksaja mutta Tampereelta ei. Sitten samalla tuodaan kaikenmaailman Korhosia ja Haatasia tänne ottamaan urallaan seuraavaa steppiä ja painetaan jatkosopparia Ratikalle joka on nyt toista kevättä kolmesta pudonnut kokoonpanon ulkopuolelle silloin kun pelataan pleijareita.
 
Takaisin
Ylös