Johan on tiukkaa keskellä sarjataulukkoa. Naapurilla on helpot 2 jäljellä, eli Pelsut ja Jukurit.
Jollei täysin kyykkää, niin 6 pistettä tulis vielä ja sillä saa 93p täyteen.
Ässillä sijalla 7 on 91p, mutta huomenna vastassa Jukurit. Oletusarvoinen voitto Jukureista toisi 94p, jolloin naapuri olisi parhaimmillaankin 8s. Ässillä ja Kespoolla vielä keskinäinen peli, voi mennä miten vaan. Espoolla Sport toisena vastassa. 3p edellä naapuria, mutta Tapsulla enemmän suoria voittoja.
7, 8 ja 9 melko varmasti siis Ässät Kespoo ja Tappara, todennäköisesti siinä järjestyksessä.
Espoo jos venyy 5 pisteeseen voitolla Ässistä ja 2 pisteellä Sportista, nousisi se 7ksi, ja tiputtaisi Ässät 8ksi. Silloin Tappara jäisi 9ksi, vaikka voittaisi molemmat pelit vielä. Kespoo 95, Ässät 94, Tappara 93.
Siitä verinen puolivälierä Ässät-Tappara.
-----
KooKoolla vielä hiuksenhienot mahikset top4 voittamalla Saipan ja Kalpan, mutta vaatii apuja muiltakin jo. Saipa ja KooKoo ratkoo vitossijan keskinäisessä vikassa pelissä, jos KooKoo voittaa Kalpan ja Saipa häviää HPK:lle. Jatkoaikavoitto riittää Saipalle pitämään KooKoon takana, 3p voittoja enemmän.
HIFKlle tarjotaan sankarin viittaa. 6p toivottavasti riittäisi tiputtamaan Kärpät ja samalla voisi nostaa parhaimmillaan 2ksi Stadin. Jos Kalpa ja Lukko häviää molemmat, eli eiköhän HIFK ole 3-4. Saipa hengittelee niskaan pisteen päässä ja 3p voittojen etumatkalla, eli veristä tulee olemaan HIFK-Kärpätkin, kun peräkkäisten päivien pelit ja molemmilla isot panokset. Pe 19.30 ja la 17. Itse veikkaan pe voittajaksi Hifkiä, la Kärpillä saumat, sen verran raskasta jalkaa on stadilaisilla. Häviämällä Kärpille, HIFK saattaa varmistaa puolivälierät Helsingin ja Oulun välille.
-----
Playoff-viiva. Voihan ennustamisen mahdottomuus.
Sportilla 78p. Kärpillä ja Tpsillä 77. Jypillä 76. Pelsuilla häviävän pieni mahdollisuus raapia itsensä karsinnoista pisteillä 71.
Perjantaina jos Tapsu hoitelee pirikaanit, jää Pelsu karsimaan. Tää jättää Tepsille sauman siihen, että lauantaina on Pelsuille merkityksetön peli ennen karsintoja, koska ei voi saada 74 enempää pisteitä.
Jos Tapsu aiheuttaa taas pettymystä kotiyleisölle, Pelsu tarvii silti apuja Sportilta lauantain Sport-Jyp -pelistä ja oman lauantaivoiton Tepsistä. Pelsujen 6p voi teoreettisesti viedä Pelsut pleijareihinkin, jos Jyp häviää oman pelinsä ja Kärpät ja TPS omansa, sillä tasapisteissä Pelsut menisi ohi voitetuilla peleillä.
Kärpät ja TPS tosiaan tasapisteissä, Kärpillä yksi voitto enemmän, Tepsillä parempi maaliero. Kärpillä back-to-backit HIFKiä vastaan, Tepsillä Lukko ja Pelicansit hoidettavana. Jokainen piste ja maali merkitsee.
Molempien voittaessa molemmat pelit onkin Sportilla hikiset paikat. Sportilla vastassa Kiekko-Espoo ja JYP. Sen on otettava samat pisteet kuin TPS ja Kärpät tai edes toinen niistä, sillä suorissa voitoissa Sport häviää molemmille. Esim. 4 pistettä Tepsille, 4 pistettä Kärpille ja 3 pistettä Sportille, ja Sport onkin se, joka on laulukerhossa voittojen erolla.
Jypillä vielä mahdollisuudet. Sportin voittamalla nousevat 79 pisteeseen ja kolmikosta Tepsi/Kärpät/Sport sopivat tulokset, niin Jyp voi vielä mennä jatkoon. Voittoja Jypillä on 1 enemmän kuin Tepsillä ja kolme enemmän kuin Sportilla.
Lauantaina tuskin kukaan pelaa rennoilla fiiliksillä, paitsi Jukurit. Pelsuillakaan ei välttämättä ole enää mitään voitettavaa lauantaina, jos häviävät sitä ennen.
----
HPKlla melko helppoa. Huonoimmillaan 11, parhaimmillaankin 9. Melko varma 10.
----
Valistunut (eli toive- eikä tietopohjainen) veikkaukseni on näin ollen:
1. Ilves 114p
2. Lukko 108p
3. Saipa 105p
4. Kalpa 105p
5. HIFK 104p
6. KooKoo 98p
7. Ässät 95p
8. Kiekko-Espoo 94p
9. Tappara 92p
10. HPK 84p
11. TPS 82p
12. Sport 82p
---
13. Kärpät 80p
14. Jyp 76p
---
Pelsut 73p
Jukurit 47p
Tästä otteluparit
Espoo-Tappara
Ässät-HPK
KooKoo-TPS
HIFK-Sport
Katotaan osuuko
On kyllä todella todella tiukat pelit tulossa pe-la.
Mä kuulun siihen porukkaan, joka ei halua Tapparaa vastaan välierissä. Pelillisesti ei niin mitään syytä Tapparaa pelätä, mutta mieluiten joku voisi laittaa ne kesälomille jo puolivälierissä. Olis nimittäin liian raskas maaliskuun loppu.