KE 26.8.2026 | Ilves - Kärpät | Harjoitusottelu

Török erän paras. Ilves osaa kyllä puolustaa ja toimia kiekottomana, mutta kiekollinen pelaaminen aika kehnoa ympäri kenttää hyökkäyspelaamisesta puhumattakaan.
 
Tässä, kun katsoo näitä Ratisen tehoja niin ei tuo kyllä oikeasti ollut niin huono pelaaja kuin mitä maine kertoo.

Runkosarja+playoffs
25-26: 58 peliä 30 pistettä
24-25: 59 peliä 31 pistettä

Siis on meillä oikeasti ollut ihan vitusti turhempiakin pelaajia. Esimerkiksi Könösen Juuso. Ratin laukaus kyllä paikoista oli 90% kerroista tuhnu.
No Könöhän ei jäänyt millään muulla tavalla mieleen kuin ruikuttajana, kun peli ei vaan kulje, eikä lähde käyntiin. Kaksi kautta ruikutti.
 
Ei tossa toistaseks oo joo maaleilla juhlittu, mut kolikon kääntöpuolena eipä meillekää oo tehty. Jotenkin tosta huokuu semmonen varmuus ja rauhallisuus ja semmone yltiöpäinen koohotus on poissa, jota joskus harkkapeleissä nähdään. Pidän tätä ihan hyvänä merkkinä. Ehkä tässä vaiheessa kautta ei välttämättä kannatakaan mennä sinne vastustajan maalin eteen murjottavaks.

Tiikerinsilmä päälle sit ens viikolla ja se viimeinen napsu lisää hyökkäyspään hyökkäyspeliin thumbsup

Luulen, et esim. Jasek syttyy sit ihan eri tavalla, kun peleissä on jotain panostakin.
 
Takaisin
Ylös