- Viestejä
- 4 238
Kaukokari lähti Sveitsiin tuomaroimaanNyt täytyy kysyä pientä tarkennusta tähän viestiin?
Kaukokari lähti Sveitsiin tuomaroimaanNyt täytyy kysyä pientä tarkennusta tähän viestiin?
Long distance shoal taitais olla parempi.Siinähän se vihjailu viestissä on. Englanniksi.
Sveitsin miesNyt täytyy kysyä pientä tarkennusta tähän viestiin?
Kaukokiikari meni sveitsiinLong distance shoal taitais olla parempi.
Mitäs hänelle on tapahtunut?
Olin luulossa että Long distance binocular ja Joonas Tough on laajalti tunnettuja nimiä?Long distance shoal taitais olla parempi.
Mitäs hänelle on tapahtunut?
Saadaan enemmän nauttia Kovan suorituksista.Kaukokiikari meni sveitsiin
Ilveksellä ja Kovalla on melkein tiiviimpi yhteys kuin Räsäsen Päivillä ja Jeesuksella.Saadaan enemmän nauttia Kovan suorituksista.
Juu ymmärsin kyllä, mutta en löytänyt uutista, että mihin on matkalla.Olin luulossa että Long distance binocular ja Joonas Tough on laajalti tunnettuja nimiä?
Tuomarin pesti on liigan vaikeimpia ja haastavampia paikkoja suorittaa. Nykyisin arvostan sitä kanttia luistella illasta toiseen suurennuslasin alle ja ottaa vastaan se paska.
Siltikään ei tule Mikkoa kovin suuri ikävä![]()
R.I.P our love
Long distance binocular
Paljon hyviä muistoja..tai no muistoja ainakin. Kaikkea hyvää jatkoon.
Toivottavasti tällä kaudella uskalletaan olla viheltämättä jäähyjä näissä tilanteissa missä hyökkääjä hiihtelee pää munissa jumalauta vastustajan sinisellä
Tuollain kun pelaa niin kerjää kyllä ongelmia.
Oli kyllä perinteinen harjoitusmatsien linjatuomareiden aloituskoulu uusille ulkkareille. Oli useampaan kertaan Najman, Borg ja Curry jutulla linjureiden kanssa ja pyörittelivät päätään. Toki selvät rikkeet otetaan aloituksissa pois mutta oli erikoista pätemistä taas.Seuraavaksi kehityskohteeksi tuomaritoiminnassa voisi nostaa aivan naurettavuuksiin menevän linjurien pätemisen tarpeen aloituksissa. Varmaan 90% aloituksista joutuu katselemaan linjurien pätemistä ja pelin viivyttämistä.
Ei tainnut tulla.Tuliko tuosta jäähy?
Erikoista sikäli kun HPKn podcastissa Maso Lehtonen kertoili että tätä linjaa on käyty useastikin joukkueelle tankkaamassa (oman käsitykseni mukaan ainakin) Liigan toimesta joukkueelle. Ja tuskin siellä nyt vain HPKn pakeilla käydään vaan kaikissa joukkueissa.Ompas siellä osa kapteeneista pihalla hommasta. Tottakai alkuun tulee varmasti jäähyjä enemmän, mutta sitten tilanne tasoittuu kun opitaan tunnistamaan rajat. Tämä muutos on pakko tehdä ja palvelee kotimaista liigaa pitkällä tähtäimellä isosti kunhan vaan tuomarit pitävät päänsä eikä lähdetä muutamien valmentajien lehdistötilaisuuksissa tulevien tunnepurkauksien takia muuttamaan linjaa takaisin. Koska näitä varmasti tulee.
Tämän muutoksen ansiosta alun jäähysuman jälkeen peli tulee nopeutumaan, taito pääsee enemmän oikeuksiinsa ja luo lisää viihdyttävyyttä otteluihin. On niitä pimeen syksyn hajuttomia ja mauttomia arkipelejäkin helpompi myydä kun peli ei oo pelkkää kulmapainia.
![]()
SM-liigassa järisyttävä muutos – nyt puhuvat kapteenit: ”Tämä räjähtää käsiin”
SM-liigan iso muutos puhuttaa.www.is.fi
Täysin sama toive. Ja toinen toive on, että kun tämän muutoksen johdosta todennäköisesti myös taklauspeli kasvaa, niin näistä ei niitä automaattijäähyjä jaettaisi vaikka niitti alkuun kovalta näyttäisikin.Minä todella toivon että tästä linjasta ei sitten luisuta, ei vaikka kuinka valmentajat urputtaisivat. Maaleja, tunteita ja vähän uhmakkuutta sinne kentälle.
Toivon että Ilveksen johto on linjannut Niemelälle sekä muulle valmennukselle (ja toki myös pelaajille) että ei edes alota vinkumista otteluiden jälkeen jostain kaksiminuuttisista.